bugün

Bayburt kökenli olan Orhan Hakalmaz, 10 Kasım 1964de Samsun'da doğdu. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı ve 6 yaşında bağlama çalarak sanat hayatına başladı. ilkokulu Samsun'da okuyan sanatçı, sekiz yaşında katıldığı Karadeniz Altınses Yarışmasında birinci oldu. On iki yaşında da istanbul Radyosu amatör ses sanatçılığını kazandı ve bant yapma izni verildi. Bir çok kez TRT istanbul Radyosunda "Çocuk Saati" adlı programa katılıp türkü söyleyip, bağlama çaldı. 1977 yılında iTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı giriş imtihanlarını kazanarak öğrenimine başladı. Konservatuarda Nida Tüfekçi'nin öğrencisiydi. Aynı zamanda TRT istanbul Radyosunda akitli sanatçı olarak göreve başladı. Yaklaşık iki sene çalıştı.

1988 yılında on bir senelik eğitimini bitirip mezun oldu ve aynı yıl iTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 1991 yılında iTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü THM Alanında yüksek lisans yaptı ve tez olarak "Ege Bölgesi Ağır Zeybeklerin incelenmesi" adlı çalışmayı sundu. 1994 yılında iTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Korosunda şef yardımcılığı, daha sonra şeflik yaptı. TRT Radyosunun ve Devlet Konservatuarı'nın T.H.M. konserlerinde solist, korist ve bağlama sanatçısı olarak yer aldı. 2000 yılında iTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'ndaki görevinden ayrıldı.

Halen albüm ve konser çalışmalarına devam eden sanatçı, sırasıyla Gönlüm , Kara Tren ,Destegül, Sevilir, Türkü Yolu albümlerini çıkardı. Sinan ve Ezgi adında 2 çocuğu bulunmaktadır.
inanılmaz beyefendi bir yapıya sahip,sesi temiz ve sade,bir o kadar da etkileyici olan,turkulerin ozune sadık kalan,sekil yapıcam diye sekilden sekile girip,sarkının icine etmeden soyleyen insan.ornek aldıgım biridir,oldukca mutevazidir.adam gibi adamdır yani,bu gune kadar ne bir falsosu ne de bir terbiyesizliği gorulmemistir.severek dinliyorum.buradan saygılar,okursa tabi...
türküleri muhteşem yorumlayan yurdumun biricik sanatçısı..aynı zamanda çok iyi bir bağlama ustası..
sesine doyamadığım bir sanatçı.türküleri en doğru şekilde okuyan ender üstatlarımızdan saygıyla önünde eğilmeyi borç bildiğim kişilik.beyefendiliği ile saygı görmeyi hakeden hocamız.öğretmekten usanmak bilmeyen yanıyla saygımı kazanan hocamıza selam olsun selam olsun tüm türkü dostlarına.
türkülere gereken saygıyı gösteren insan. diğerleri için (bkz: erkan oğur) (bkz: ismail hakkı demircioğlu)
ayrıca (bkz: hemşehri)
türkülerin hakkını veren, kulakta pas bırakmayan bağlama üstadı.
gün itibari ile erciyes üniversitesi bahar şenliklerinde konser verecek olan efendi sanatçı.
Diskografi:

1997 - Kara Tren
1. Kara Tren
2. Olmaz Olsun
3. Yeşil Ördek
4. Meşelidir Engin Dağlar
5. Zahidem
6. Harman Yeri
7. Çiçekler Ekiliyor
8. Bir Yiğit Gurbete Gitse
9. Pınar Başından Bulanır
10. Kendim Ettim
11. Hac-el Obası
12. Ala Gözlüm
13. Aşığa Bağdat Sorulur Mu

1999 - Destegül
1. iki Keklik
2. Şu Kışlanın Kapısına
3. Senden Bana Yar Olmaz
4. Gönlüm Ataşlara Yandı Gidiyor
5. Bir Of Çeksem
6. Hel Hele Verin Geline
7. Güzel Ne Güzel Olmuşsun
8. Mendilim işle Yolla
9. Ey Gül Dalı
10. Ham Çökelek
11. Salın Da Gel
12. Seherin Vaktinde
13. Sarmaşık Gülleri

2001 - Sevilir
1. Anam Ağlar Başucumda
2. Gel Yanıma
3. Gurbette Ömrüm Geçecek
4. Bu Bağda Dolanırsan
5. Yarim Senden Ayrılalı
6. Dersini Almış Da Ediyor Ezber
7. Bir Taş Attım Alıca
8. Ah Bu Gurbet
9. Çiçekten Harman Olmaz
10. indim Yarin Bahçesine
11. Dirmilçikten Gider Yaylanın Yolu
12. Şu Yüce Dağları Duman Kaplamış
13. Dön Beri Dön Beri Yüzün Göreyim
14. Sevilir

2002 - Türkü Yolu
1. Gerizler Başı
2. Minarenin Alemi
3. Ahirim Sensin
4. Zor Gelir
5. Dostun Bahçasına
6. Gün Doğmadan
7. Ceyranım Gel Gel
8. Çekemedim Akça Kızın Göçünü
9. Yeşil Başlı Telli Turnam
10. Oyalıda Yazma Başına
11. Hapishaneler Güneş Doğmuyor
12. Söyleyim Bayburt'un Vasf'ı Halini
13. Doyulur Mu
14. Garip Bir Kuştu Gönlüm

2004 - Yalan Dünya
1. Yalan Dünya
2. Telli Turnam
3. Asmalıdır Evimiz
4. Yazımı Kışa Çevirdin
5. Çarşambayı Sel Aldı
6. Kaşların Karasına
7. Tanburam Rebap Oldu
8. Dağlar Başı Olsaydım
9. Karlı Dağlar
10. Denizin Dibinde Hatçem
11. Bir Ay Doğar
12. Kömürlük Dağı
13. Hac-el Obası

2005 - Türkü Yılı
1. Bozdoğan Zeybeği
2. Hiç Sevmeyi Denedin Mi
3. Sokak Başı Meyhane
4. Düğününde Ağladım
5. Sarı Yaylamda Seni Yaylayamadım
6. Yayla Yollarında Yürüyüp Gelir
7. Sen Gelmez Oldun
8. Ana Beni Eversene
9. Emirim
10. Gönül Gurbet Ele Varma
11. Ah Tren Kara Tren
12. Güzele Bak Güzele
13. Yıllarca Sinende Gezdirdin Beni
14. Yaban Çiçeğim

2006 - Sazım Sevdam
1. Bir Elimde Sevdam Bir Elimde Sazım
2. Mapushane içinde Yanıyor Gazlar
3. Bugün Bana Bir Hal Oldu
4. Balaban Açış
5. Laleler
6. Yüceden Mi Geldin Sen Seher Yeli
7. Acem Kızı
8. Kolay Değil
9. Gemiler Giresun'a
10. Kırmızı Buğday
11. Sular Durulur Derler
12. Tar Açış
13. Altın Hızma Mülayim
14. Aç Aç Kolları
15. Yandım Allah Yandım Yutamıyorum
16. Kahveyi Kavururlar
17. Keman Açış
18. Sevdiğim Kız Gelin Olmuş
(bkz: orhan hakalmaz la türkü gecesi)
orhan hakalmaz ve beyaz giyme toz olur :

http://www.youtube.com/watch?v=Dhkq8a_Wd0o
soyadından ötürü olsa gerek adını andıkca aklıma super marionun gelmesine engel olamadığım şahane adam.

(bkz: hak almak)
sen türkülerini söyle isimli türkü yarışmasına cuk oturan 2 jüri üyesinden biridir. diğeri için : (bkz: gülşen kutlu)
atilla taş'ın sayesinde ortaya çıkan, ham çökelekin aslını bizlere dinleterek ünlü olan ve buğulu bir sese sahip türkücü.
bozlakları zeki müren tarzı okuyuşuyla sinir eden, icrasında kurallara sımsıkı bağlı olan bu tarzı ile ancak trt halk müziği programlarına yakışan sanatçı. gerçek bir bozlak okuyan ve halkın yüreğine yakışanı için (bkz: neşet ertaş)
birçok sanatçının hocalığını yapan sanatçıdır. saz ustalığı ile çokca yörenin tarzını anlatan videoları vardır. bir neşet ertaş olmasa da, bir neşet ertaş yetiştirme yeteneğine sahiptir.
ege türkülerini bir başka söyleyen muhterem..
türküleri çok güzel bir şekilde yorumlayan ve sanatçıların, siyasi görüşleri hakkında konuşmamaları gerektiğini düşünen sanatçı.
sonuçta, kendisini birçok kesimden insan dinliyor. söyleyeceği en ufak bir şeyle yanlış anlaşılabilir ve icra ettiği sanata karşı oluşmuş olan bakış açısının farklı bir hal almasına neden olabilir. bence, bu tavrı çok doğru. sanatçıların "belli sınırlarda" renklerini belli etmemesi gerekir. ilgiyle takip ediyorum bu beyefendiyi.
senden bana yar olmaz adlı türküyü mükemmel yorumlayan kadife sesli sanatçı.
her yönüyle hayran olduğum adam gibi adam büyük sanatçı.
kadife sesin tam karşılığıdır.sevilir * .
her okuduğu türkü'nün hakkını veren sanatçı. 'kırmızı buğday'ı muhteşem okuyor.
gel yanıma gel türküsünü beğendiğim değerli sanatçıdır. *
söylediği şarkı ile şu anda ağzıma sıçmış olan bayram sabahı hüzünlendirmenin ne alemi vardı lan diye içten içe saydığım muhteşem ses adam.
ses var ses var dedirtecek adam.muhteşemsin
Türkiye sevdalısı.