bugün

"Karındeşen Jack, 1888 yılının ikinci yarısında, Londra'nın gecekondu semti Whitechapel'da faaliyet göstermiş seri katil veya katillere verilen addır. Katile Jack ismi, Merkezi Haberalma Örgütü'ne katil olduğunu iddia eden bir kişi tarafından gönderilmiş mektuba binaen verilmiştir. Bu mektup cinayetlerin işlendiği dönemde basılarak yayınlanmıştır.

Tamamı hayat kadını olan kurbanlardan beşinin aynı kişi veya kişilerce öldürüldüğü kesinleşmiştir. Ancak Karındeşen Jack'e maledilmiş yaklaşık 20 cinayet vardır. Cinayet dosyası cinayetlerden iki sene sonra kapatılmıştır. Ancak günümüz ingiliz dedektifleri ve bilim adamları, modern teknolojinin de yardımıyla halen cinayetleri aydınlatmaya çalışmaktadırlar. Günümüze kadar ulaşmış tek fiziki kanıt, kurbanlardan birine ait olduğu iddia edilen şaldır.

Karındeşen Jack'in yöntemleri vahşiceydi. Kurbanlarını önce boğazlayarak etkisiz hale getiriyor daha sonra da boğazlarını kulaklarına kadar kesiyordu. Ufak tefek değişikliklerle beraber kurbanların tamamına yakınının karnı ve cinsel organları deşilmiş, bazı organları çalınmış, bazen de burun ve/veya kulakları kesilmiş ve mektuplarıyla birlikte zarfın içerisinde bulunuyordu. Jack kurbanlarını, dizleri karna çekilmiş ve bacakları açık bir şekilde düzenleyerek terkediyordu."

http://tr.wikipedia.org/w...Kar%C4%B1nde%C5%9Fen_Jack
leyla ile mecnun 'da arda'nın mecnun'u benzettiği katil. kadınları kızları at arabası ile kaçırıp öldüren bir seri katil olarak gösterilen hayal sahnesi yarmıştır.

(bkz: leyla ile mecnun 12 bölüm)
polise gönderdiği mektup vardır bir de:

--spoiler--
Sayın Yetkili,

Kulağıma sürekli polisin beni yakaladığına dair haberler çalınıyor, ama beni uzun bir süre daha yakalayamayacaklar. Çok zeki görünüp doğru iz üzerinde olduklarını söylediklerinde çok gülüyorum… Ben orospuların peşindeyim ve yakalanıncaya kadar onları desmeye devam edeceğim. Son işim çok muhteşemdi. Bayana bağırması için fırsat bile vermedim. Beni şimdi nasıl yakalayabilirler. işimi seviyorum ve yeniden başlamak istiyorum. Yakında benim komik oyunlarımı yeniden duyacaksınız… Bıçağım sağlam ve keskin ve eğer bir şansım olursa yeniden başlamak istiyorum. iyi şanslar.

Tüm samimiyetimle…

Karındeşen Jack
--spoiler--
günümüz ingiliz dedektifleri ve bilim adamları hala bu adamın cinayetlerini aydınlatmaya çalışmaktadır. karındeşen jack' in kurbanları genelde hayat kadınıymış ve onların karnı ile cinsel organlarını kesermiş.
(bkz: jack the ripper)
Tam olarak adı onlarca yıl geçmesine rağmen hala bilinmemektedir.
http://caps.ekime.net/img...jay11eWt1c3V6LmpwZw==.jpg
jacob levy adında, yahudi bir kasap olduğu düşünülmekte.
kurbanları genelde sokakta fahişelik yapan kadınlardır.
(bkz: zodyak katili)
bir seri katil. Simsiyah giyinirmiş, cesetlerin karnını deşermiş. fanteziye bak. Bu seri katiller hep garip gelmiştir bana. aslında özünde iyi insanlardı belki de lakin sevgisizlik onları saldırgan ruhlu canavara dönüştürdü. işte jack te bu talihsizlerden biri.
jack the ripper'dır efenim, karın deşer, katildir. ayrıca (bkz: jack the ripper).
kız kardeşini siktiğim.
teknik olarak dünyanın en kusursuz cinayet planını işleme koymuş kişidir. cinayet işlemiştir, yakalanmamıştır. daha zekice bir kurgu tanımıyorum.
annesi de fahişe olduğu için bunları yaptığı söylenmekte. klasik seri katil çocukluğu.

baba yok, anne hayat kadını ve ilgisiz.
Dönem masonlarının arkasını temizleyen katil.
frengi hastalığına yakalandığı için hayat kadınlarını öldürdüğü iddia edilen katil. 1880'lerde Londra sokaklarına dehşet yaymıştır.
O kadar kadın öldürdüğü halde bacısını başımıza musallat edip gitmiştir. Gitmeden ona da bi el ataydin be güzel abim. Şimdi ceremesini biz çekiyoruz amk.
Öldürdüğü kadınlardan birinin nesiller sonra torunu gelmiş bizden intikam almaktadır.*
On birinci nesil, çaylak yazar. *
Londra da Thames Nehri yukarısında Whitechapel bölgesinde, 1888 yılında dünyayı etkiliyen bir seri cinayet vakası ile karşılaşmışlardır. Ağustos ve Eylül ayları içerisinde görünen seri katil, bu zaman diliminde 5 hayat kadınını öldürmüştür. Bu beş kadın cesedi kısa sürede ingilterede tüm manşetlerde yerini almış ve insanları tedirgin etmiştir. O dönemde bir çok polis teşkilatı katili olağan üstü hal ederek, tüm çabalara rağmen katilin izine ulaşamamışlardır.

Daha sonraki araştırmalara göre, en az 5 en fazla 18 hayat kadını cesedine rastlanmıştır. Yalnız beş hayat kanının aynı seri katil tarafından öldürüldüğü oynaylanmış ve kesinleşmiştir. Polise yazdığı bir mektupta kedidini karındeşen jack olarak tanıtmıştır. Karındeşen Jack yaklaşık 20 hayat kadını öldürdüğü düşünülmektedir. Cinayet dosyası, cinayetlerden 2 yıl sonra kapanmış, fakat bazı bilim adamları ve dedektifler modern teknoloji sayesinde cinayeti kısmende olsa aydınlatmışlar ve bugüne kadar ellerindeki tek fiziki kanıt, kurbanlardan birine ait olduğu söylenen şal ile çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

Karındeşen Jack lakablı vahşi seri katil, tarihde vahşi cinayetleri ile yerini almıştır. Karındeşen Jack 1888 yılında cinayetlere başlamış olup, 1898 yılına kadar cinayetlerini büyük bir titizlikle işlemiştir. Araştırmalara göre, Karındeşen Jack lakaplı seri katil, Cinayetlerindeki titizliğin anatomi bilgisi olan kişi veya kişiler tarafından yapıldığı tespit edilmiştir. işlenen korkunç cinayetlerin benzerliği ve farklı yerlerde işlenmesi, polisi artık çaresiz bırakmıştı.

Karındeşen Jack’in cinayetlerini vahşice işliyordu, öncelikli olarak kurbanlarını boğazlayarak etkisiz hale getirip, daha sonra kulaklarını kesmektedir. Karındeşen Jack, hayat kadınlarına karşı düşmanlığını, işlediği cinayetler açıklamaktadır. Kurbanlarında, karnı ve cinsel organları deşilmiş, bazı rganları ise alınmıştır. Karındeşen, kurbanlarını karnı deşilmiş ve bacakları açık bir şekilde bırakmaktadır. Yöntemleri vahşice olmasına karşın, günümüzde bir çok korku filmi karındeşen jack lakablı vahşi seri katilden esinlenmiştir.

Karındeşen Jack’in polise yazdığı mektup;

“Sayin Yetkili,

Kulagima sürekli polisin beni yakaladigina dair haberler çaliniyor, ama beni uzun bir süre daha yakalayamayacaklar. Çok zeki görünüp dogru iz üzerinde olduklarini söylediklerinde çok gülüyorum… Ben ******larin pesindeyim ve yakalanincaya kadar onlari desmeye devam edecegim. Son isim çok muhtesemdi. Bayana bagirmasi için firsat bile vermedim. Beni simdi nasil yakalayabilirler. Isimi seviyorum ve yeniden baslamak istiyorum. Yakinda benim komik oyunlarimi yeniden duyacaksiniz… Biçagim saglam ve keskin ve eger bir sansim olursa yeniden baslamak istiyorum. Iyi sanslar.

Tüm samimiyetimle,
Karindesen Jack”

Katilin kim olduğuna dair üretilen bazı senaryolar vardı, bunlar;
Seri katil olan karındeşen jack, cinayetlerinin tamamını 2,5 yılda bitirmiş olup, halen günümüze kadar etkisini sürdürmüştür. Polise yazdığı mektup’a bakılırsa, sosyal statüye sahip olduğunu düşünenler çok olmuştur, burdan yola çıkarak doktor olduğu kanısına varmışlardır. Fakat kesin bir kanıya varılmamıştır.

Katil ile ilgili bir başka iddia ise, Ivor Edwards adli aratırmacının, “Kara Büyü Ritüelleri” kitabında yer alan, Robert Donston adlı satatnist olduğu söylenmketedir. Tabiki bu kanılar sadece tahminden ibaretti.

Patricia Cornwell, Karındeşen Jack’in Metropolitan polisine gönderdiği mektuplarda, 1860-1942 yıllarında yaşamış olan ressam Walter Richard Sickert’in yazdığını bularak, bu karmaşık ve vahşi cinayetleri çözmüştür. Cornwell, Sickert’in tablolarını tüm ayrıntısına kadar, büyük bir titizlik ile incelemiştir. Bu ressam’ın eserlerine baktıldığında, kurbanlarının korkunç ölümlerini çizdiği görülmektedir.

Günümüzde, Doğu Londra’da meşhur katilin, cinayetleri işlediği yerler turist ziyaretlerine açılmış ve cinayetler, roman ve filmlere konu olmuştur.
https://www.youtube.com/watch?v=km0jFdpxCCM

o dönemin verileri, görgü tanıklarının söylemleri ve zanlıların kimlikleri üzerinden uzmanlar eşliğinde bir araştırma yapıp, katilin bir kasap olduğunu buluyorlardı.

izleyeli epey zaman oldu, detayını ve katilin ismini hatırlamıyorum fakat güzel bir belgesel.

tavsiye ederim.
Tarihin en ünlü seri katillerinden Karındeşen Jack’in gerçek kimliği son cinayetini işlemesinden 126 yıl sonra tespit edildi.

Dünyaca ünlü DNA uzmanı Dr Jari Louhelainen, 1888 yılında Londra’nın doğusundaki Whitechapel semtinde Karındeşen Jack tarafından öldürülen Catherine Eddowes’in cinayet mahalinde bulunan kana bulanmış bir şal üzerinde yaptığı testler sonucunda ünlü seri katilin Polonya göçmeni berber Aaron Kosminski olduğunu keşfettiğini açıkladı.

Uzman, 2007 yılında işadamı Russell Edwards’ın ingiltere’deki bir müzayede evinden satın alıp kendisine ulaştırdığı şaldan aldığı DNA örneklerini hem Eddowes’in hem de Kosminski’nin soyundan gelen kişilerle karşılaştırdığını söyledi.

Elde ettiği bulguları ingiliz Mail on Sunday gazetesinde yayınlayan Dr Louhelainen, Karındeşen Jack’in Kosminski olduğunu “şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtladığını” söyledi.

ZATEN BAŞ ŞÜPHELiLERDEN BiRiYDi

Kosminski 1888 yılında cinayetler yaşandığında Scotland Yard tarafından sorgulanan şüphelilerden biriydi.

En az 5 kadının barbarca bir şekilde katledildiği Londra’nın doğusundaki Whitechapel kentinde bir berber dükkanı işleden Kosminski 1880’li yılların başında Rus yöneticilerin baskısı nedeniyle ailesi ile birlikte ingiltere’ye göç etmiş Polonyalı bir yahudiydi.

Yaşadığı dönemde de akıl hastası olduğu bilinen Kosminski cinayetlerden sonra baş şüphelilerden biri olmasına rağmen delil yetersizliği nedeniyle mahkum edilememiş ancak toplum için bir risk oluşturduğuna kanaat getiriğinden bir akıl hastanesine kapatılmıştı.

Karındeşen Jack’in kimliği son cinayetin işlenmesinden sonraki yüz yıl boyunca ingiltere’de ve dünyada büyük ilgi çekmeye devam etti. Geçmişte Karındeşen Jack’in Kraliçe Victoris’nın torunu Prens Albert Victor, ressam Walter Sickert, başbakan William Gladstone hatta yazar Lewis Caroll olduğu da iddia edilmişti.
(bkz: karındeşen jack)
görsel