bugün

bazen akar üzer, bazen akar mutlu eder. öyle bir şeydir işte.
(bkz: Trump ailesinin zamanda yolculuk yapıyor olması)
uzun gibi gelsede göz açıp kapayana kadar geçen bişe.
Zaman öldürüyor her şeyi ve herkesi yavaş yavaş. uzaysal boyutu olmayan bir süreklilik diye geçiyor en kısa tanımı. Kendisi Kısıtlı Kiminle ve nerede geçirmek istediğin önemli olan onu anladım. Bana göre zamanla ilgili en iyi şarkıyı erkin koray yazmıştır.

https://youtu.be/gXcGItJ33bk
Hangi zaman?
göreli bir fiziksel boyuttur. göreli olmasına görelidir fakat evrende varlığını bildiğimiz her şey zamanda yalnızca pozitif yönde ilerleyebilmektedir. bugüne kadar geliştirilen hiçbir bilimsel teori, birden fazla temel fizik yasasını çiğnemeden, varsayımsal bile olsa zaman ekseninde negatif yönde de hareket edebilmemizin önünü açabilecek tek bir çözüm bulamamıştır. bir başka deyişle zamanda geriye yolculuk mutlak bir imkansızlıktır. geçmişe duyduğumuz özlemin bu denli şiddetli olması da belki bundan dolayıdır. koca dünyanın bile bir anda içine çökerek, toplu iğne başı kadar büyüklükte bir karadelik oluşturma olasılığı sıfırın üstündeyken, şu andan bir salise öncesine bile yeniden gitmek malesef ki imkansızdır.
Bu zamanlar yoksa bize düşman mı?
Bizim sınırlandırdığımız sonsuzluk.
kuran a göre yoktur. mühlet vardır.
Sadece #AN da saklı..... Tekrarsız.
Hem anlamlı hem çok anlamsız.

Şu anı tekrar yaşayamayacağım, bunu da, şu anı da, her saniyeyi.
Göreceliliğini ve genelgeçer olmadığını ancak bu kadar güzel anlatabilirlerdi.

Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya
Ona sorarsanız: ’Lafı bile edilemez, mikroskobik bir zaman’
Bana sorarsanız: ’On senesi ömrümün’

Bir kurşun kalemim vardı, ben içeri düştüğüm sene
Bir haftada yaza yaza tükeniverdi
Ona sorarsanız: ’Bütün bi hayat...’
Bana sorarsanız: ’Adam sende bir iki hafta’

nazım hikmet ran
görsel
Soylu bir ırmaktı zaman
Eriten durmadan...
görsel
Telafisi olmayan.
islam tanrısı allahın münezzeh olduğunu iddia etmesine rağmen olamadığı evrenin 4. Boyutu ve muhtemelen evrenin varlığından önce de mevcut olan boyut.
big bang ile var olan bir şeydir. eğilip bükülebilir belki karadelikte durabilir. onun için ezel ve ebed kavramlarına fazla takılmamak lazım.
Big bangden önce de var olduğu fikri giderek daha çok bilim insanı tarafından kabul görmeye başlanmıştır.
Giderek üzendir..
insanın yaşamını sürdürdüğü, onda kaldığı ve istifade ettiği sahadır.
tüm varolanların birbirlerinin yerini alarak zincirlendikleri sonsuz süre.

felsefede en zevkli atışmalara konu olmuştur. örneğin; kant, zamanın gerçekte var olmadığını, sadece insan bilincinin bir tasarımı olduğunu ileri sürer. bergson da, insan zamanda değil, zaman insanın içinde yaşar diyerek bilim dışı varsayımları savunmuştur.
Birgün gelecek tüm değerini yitirecek. Zaman diye bir kavram olmauacak düşünce hızı ile istediğimiz ana yolculuk yapabileceğiz. Tabi bize yetişmeyebilir. Çok değil15 yıl sonra düşünen beyin kalmayacak zamanda sorun olmayacak.
Durmayan bir tren.
“Günlük yaşam içinde çok büyük bir sır vardır. Herkesin bunda bir payı bulunur, herkes onu tanır ama pek az kimse buna kafa yorar. Çok kimse onu olduğu gibi benimser ve hiç şaşkınlık göstermez. Bu büyük sır zamandır."
mucizevi ilaç olduğu söylenilen anlar silsilesi. zamanın görünmez bir hap olduğunu, her gün içtiğin suyla birlikte yuttuğunu fakat yalnızca su içtiğini sandığını söylerler. bu yüzden kavisi ufkun ötesine gizlenmiş bir yolun üzerinde sürekli dümdüz ilerlediğini sanırken tepeye varmadan o yolu tırmandığını bilmen imkansızmış.