bugün

görsel

"Zaman sessiz bir testeredir."

i.kant
insanın kontrolünde olmayan olgu.
Durmadan geçen.

Gün gelecek ve güneş sizin olmadığınız bir sabah için doğudan doğacaktır.
üzerine yapılan birçok felsefi düşünce fırtınasına ek olarak saatlerin anlamları adlı şu siteyi keşfetmemle zamanda bir level daha atlamış gibi hissediyorum kendimi.
Zamandır suçlanan başarısızlıklara bahaneler üretilirken. Ve "beni suçlama ben zaten başarılıyım" dedi zaman.
görsel
''zaman kadındır, gönlü çelinsin ister
oturulsun ister eteklerinin dibinde''

louis aragon
içini doldurmaya çalıştığım şey.
Tam olarak ne olduğu anlaşılamamıştır. Tanrı ile bir bağlantısının olduğu ileri sürülür.
zaman

iyi ki varsın. yoksa nasıl alışırdık?
Bize ne getirip getirmeyeceğini bilmeden akıp giden sonsuz boşluk.
https://youtu.be/RrGjK28-2TY
Geçip gidiyor tutamıyoruz.
oo (bkz: tutamıyorum zamanı) alırım bi dal.

kime göre, neye göre, ne kadar geçiyor tartışılması gereken o. evet, geçen zamanın tekrarı yok. ama zaman her zaman aynı zaman mı? sorgulanması gereken konu o;

mesela izafiyet teorisini einstein'a sormuşlar, demişler nedir aga anlat bize?

"elinizi bir dakikalığına sıcak bir fırının içine sokun, sanki bir saatmiş gibi gelir. güzel bir kızla bir saat kadar zaman geçirin, bir dakikaymış gibi gelir. izafiyet budur." demiş.

interstellar'da beni en çok etkileyen sahne,

--spoiler--
bunların suyla kaplı bir gezegende geçirdikleri bi kaç dakikanın dünyada yıllara denk olması
--spoiler--

insan bazen gerçekten hayret ediyor ama sonra vapurlar diyor, kuşlar diyor zaman yine bir şekilde akıp gidiyor.
en önemli, en değerli, en yıkıcı, en yapıcı, en sevilmesi ve en korkulması gereken şeydir.

(bkz: öd tengri yaşar kişi oglı kop ölgeli törümiş)
(bkz: zamanı tanrı yaşar insanoğlu ölmek için türemiş)

zaman; tanrıdır
(bkz: olmasaydık olmazdı)
Fetöcü şerefsizlerin kendisinden korkmamızı istediği fetö artığı tuvalet kağıdı gazetemsi.
Anlatan.
Daha iyi anlayabilmek ve tüketmek adına biz öğütücü insanoğlunun kendisini çeşitli formlara ayırdığımız sonsuz bir olgudur. Belki de tüm acılarımızın kaynağı zamanın yıkıcı etkisini kimsenin bize anlatmamasındandır.
bazen düşünürüm ne garip mahluklarız? Hepimiz ömrümüzün kısalığından şikayet ederiz; fakat gün denen şeyi bir an evvel ve farkına varmadan harcamak için neler yapmayız?

ahmet hamdi tanpınar- saatleri ayarlama enstitüsü.
Zaman, şu hayatta kimisi için sabır demektir.

görsel
Öldürdüğün zaman ceza almadığın tek cinayet türüdür.
Canlı bir kavram.
böyle mi geçiyor hayat..
Zaman en büyük nimettir.
Uzadıkça kısaltır.
iş işten geçmeden zamanında gidin. Çok geç olmadan gidin...
görsel