bugün

entry'ler (1333)

northwich

Gençliğimizin vazgeçilmezi olan 16 seneyi devirdiğimiz sözlük alemine dönem dönem bazen gelip bakınıyorum. işte bugün o günlerden bir gün.

sözlük yazarlarının itirafları

Yaklaşık 2 aydır 2 yaşındaki oğlumu göremiyorum. Görüntülü görüşme yaptığımız zaman oğlumun beni gördüğündeki hali gözümün önünden hiç gitmiyor. Hem bir sevinç ve hem de hüzün kaplıyor yüzünü duygusallaşıyor, yüzünü kapatıyor neden yoksun der gibi. Her görüşmemizde özür diliyorum ondan uzun süre yanında olamadığım ve onu yanlız bıraktığım için. Vuslatın sona ermesine son vakitler.

eski sevgiliyi unutmak

unuttuysan sevgilin olmamış demektir.

akıl

iki tür akıl vardır.
aklı maad ve aklı maaş.
(bkz: Aklı maaş): Maaşiyet derdini halleden geçimlik akıldır. Beslenme, barınma, korunma, neslin devamı için üreme gibi faaliyetlerin bu akıl dört şeyin ihtiyacını gidermek üzere hem hayvanlara hem insanlara bahşedilmiştir.

(bkz: Aklı maad) insan ve cinlere verilen, cüzi irade ile analiz yapan yani mütala yapan, sebep sonuç ilişkisini kuran, karar vermek için karşılaştırma yapıp iyilerin içerisinden en iyiyi, kötülerin içinden en az zararlıyı seçebilen meleke'ye denir.

tesbih

Belki az çektiğimiz için, çok sıkıntı çekiyoruz.

Kalplerin cilası.

anın görüntüsü

görsel

anın görüntüsü

görsel

Bir baba için en özel an.
ilk dokunuş

northwich

Baba olma sevincini dün itibariyle yaşayan yazar.
Hoş geldin bebeğim.
Hoş geldin ufaklık.

sözlük yazarlarının itirafları

Doğacak bebeğimin hareketlerini anne karnındayken dinlemek beni çok sevindiriyor ve çok güzel duygular barındırıyor. Seslerime kulak kesiliyormuş gibi cevap veriyor bana adeta hareketleriyle ufaklık.

ikiyüzlülük

insanların en şerlileri ikiyüzlülerdir. ( Hadisi Şerif)
ikiyüzlülüğün özünde menfaatcilik vardır.

eski uludağ yazarları

2007 senesinden beri 4. nesil olarak benimde dahil olduğum yazarlar grubu.

bebek

Doğumdan hemen sonra yeni doğan bebeklerin kokusu, mutlak bir saflığı ve temizliği vardır.
Bebekler saf ve günahsız doğarlar, içlerinde ilahi nur ve barış vardır. Peygamberlik ruhunun özünü içermektedirler.
Büyüdükçe masumiyetlerini yitirirler ve dünya hayatı içine battıkça, benlik makamına girdikçe bu kokuda kaybolur.

hz meryem

Hadislerde Hz. Meryem için “El-azra el-betül" tabirleri geçmektedir. Bu tabirler için bazı rivayetlerde “kendisine hiçbir beşer dokunmamıştır”ve “Hz. isa dışında bir çocuğa hamile kalmamıştır” şeklinde açıklama yapılmıştır.

Kelime manası olarak; El Azra: Bekar Bayan
El Betül ise; Evlenmeyen, dünyevi zevklerden kendini uzak tutmuş kendisini Allah'a ve ibadete vermiş bayan demektir.

allah nerededir

Allahın ne evveli vardır ne sonu vardır. Allahın harici ise ezeli değil, ebedi değildir. Allah nerededir dediğimiz zaman yer bir mekandır. Mekan ise evveli olan sonu olan hadis olandır. Allan ebedi ve ezeli olması hasebiyle mekan yokkende var olması sebebiyle Allah için bir mekan söz konusu değildir. Ezeli olan bir zata hadis olan bir şeyin bitişmesi mümkün değil.
Allah nerededir sorusuna verilecek cevap ise;
"Allah mekandan münezzehtir."

Allah her yerdedir ifadesi kudretiyle, bilgisiyle bu manada denilecekse doğrudur. Eğer Allah zatı itibariyle her yerde denilirse bu bir mekan isnat etmektir dogru ifade olmaz.

En güzel cevap;
"Allah mekandan münezzehtir."

sözlük yazarlarının itirafları

Kendi içimden gelirse yemek yapmayı çok seven biriyim.
Bu aralar evde durmamdan sebep ve de eşimin halinden dolayı yemekleri ben yapar oldum. Zevk de alıyorum yemek yaparken bir yandan stres atıyorum, diğer yandan sevdiğim için bir şeyler yapıyorum.

en son işlediğiniz günah

Peygamber efendimiz günahın aşikar etmekle alakalı şöyle buyurmaktadır.

Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı aleni işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: 'Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!' der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah'ın örtüsünü açar. işte bu, günahı aleni işlemenin bir çeşididir.

Bu doğrultuda kişinin günahlarını açıklamaması daha uygundur.

mutluluk

Herkesin arıyıp bulmakta zorlandığı duygu.

din

Din fıkıhtan ibarettir.

evlilik

Evlilik temel iki kaynaktan besleniyor. Etkileşim ve cinsellik. Bu kaynaklardan biri işlevini görememeye başlayınca kısa bir süre sonra diğeri de işlevini yitirmeye başlıyor.

çocuk

Çocuklarımızla ilişkilerimiz hem onun hem de bizim hayatımızı şekillendiriyor. Ebeveyn çocuk ilişkisinde ebeveynin her hareketi, çocuğundan kendisine yansıyor. Bu nedenle anne baba her hareketi belli bir bilinçle, düşünerek yapması gerekir.