bugün

entry'ler (761)

gram altın

En son gram altın 300 TL olduğunda bu işlerden hiç anlamayan ben "300'e de altın alınır mı yaa" demiştim. Gülmüşlerdi.
Biraz daha almıştım.

Ama bu sefer daha büyük şokla soruyorum, "500??" :(
Bu sefer ben bile farkındayım ki daha da artacak malesef.

kritimu

Bizim sınavımız da bu demek ki;
Mesafeler.

Ben evimize gelene kadar, sevgiyle kal.

istatistik analizinden anlayan suserlar

Kikare yaptığım bazı istatistiklerde fisher exact kullanmam gereken yerde exact sig(1-sided) ve exact sig(2-sided) alanlarında farklı p değerleri var. Seçmem gereken hangisi?

Bir tablomun altında "the standardize statistic is 0,082" yazıyor. Bu ne işime yarayacak?

spss

Bir istatistiksel analiz programı.

Kendime yetecek kadar öğrendim, analizlerimi yapıyorum. Ama tabloları yorumlamakta zorlanıyorum. Bilen varsa bi yardımını alırım.

istatistik analizinden anlayan suserlar

inşallah vardır.

Varsa acil yardım lazım. Hellppppp!

birisinin müslüman olduğunu nasıl anlıyorsunuz

Para ile imanın kimde olduğu belli olmaz.

tuzlayarak yenen şeyler

Erik.
Çağla.
Kiren(kızılcık).
Greyfurt.
Ayva.

erik hediye edilen insan mutluluğu

Devasa bir mutluluktur. Seven sevdiğine erik versin.

Beni iyi tanıyan herkes bilir erik sevdamı.
Bu yüzdendir ki geçenlerde çok sevdiğim biri kilometrelerce öteden kargoyla göndermek istedi, hayır demedim, o derece severim. Soğuk zincir göndermiş hem de gelir gelmez soğuk ve taze şekilde yiyebileyim diye.
Ankara'nın bozkırında daha mevsimi gelmeden yiyeceğim eriklere mi sevineyim yoksa bu kadar düşünceli bir adamla birlikte oluşuma mı bilemedim...

yazarların söylemek istedikleri

Bugün bir hastam "sigara içme" dediğim için ağladı. Bu kadar mı çok seviyorsunuz ya...

kritimu

Bir yazar.

Özlenen bir yazar.

Sevilen bir yazar.

Beklenen bir yazar.

Burda olsaydı hayat daha kolay olabilirdi yazarı.

Sevgiyle kal. Evimize iyi bak *

geceye bir söz bırak

Gel ne olursan ol yine gel.

Mevlana

(+Ve nöbeti bitmeye yakın bir acilci)

covid 19 un pozitif yönleri

Temizlik bilincimiz arttı.

Kişisel ve sosyal mesafenin önemini anladık.

Ailemizin, arkadaşlarımızın, okullarımızın kıymetini anladık.

Doğanın önemini anladık.

Bize basit ve önemsiz gelen bazı şeylerin aslında gözümüzde ne kadar değerli olduğunu anladık.

Ama en çok da üretebilmeyi öğrendik. Evde ekmekler yaptık, 3D yazıcılarla ekipmanlar yaptık, mekanik ventilatör bile ürettik. isteyince yapamayacağımız şey yok!

sözlük yazarlarının itirafları

Hastalanmaktan değil, hasta olup eşimi ve ailemi üzmekten korkuyorum. Hastalanmaktan değil bulaştırmaktan korkuyorum. Ailem zaten yanımda olmadığından çalışma arkadaşlarım ve COViD dışı sebeplerle baktığım hastalarıma bulaştırmak korkutuyor en çok. Her gün kaç pozitif vaka gördüğümü saymıyorum artık. Bazen yakınlarının bile kendilerine temas etmekten korktuğu COViD'li hastaları muayene ediyorum. istemeyerek yüzüme öksüren hapşıran da oldu, inadına maskesini çıkaran da. Polislere tüküren hastalardan bahsedilmişti bazı haberlerde, inanasım gelmemişti. O polisler de geldi muayeneye, inanmak istemesem de gerçekmiş, şaşkınlıkla dinledim ilk ağızdan. insanların nasıl bu denli acımasız ve bencil olabildiğini aklıma sigdirmaya çalışıyorum. Yine de vazgeçemiyorum hastalarıma bulaştırma korkumdan.

Çok hasta bakıyorum. Aralıksız hasta bakıyorum. Çok konuşmak zorunda kalıyorum. Ama su içmeye ortam, yoğunluk ve üzerimizdeki ekipmanlar bazen müsaade etmediginden dilim damağım kuruyor. Nöbetimin 21.saatindeyim. Öğlen yemeği ve akşam yemeğimi 20 dk sürecek şekilde yedim. Gün boyu yarım litre civarı su içebildim. Akşam eşimle telefonla konuşmak istedim, 2 dk 48.saniyede hasta için arandığımdan kapatıp tekrar hastaların yanına döndüm.
Yarına oruç tutmak için sahur yapmak istedim, hasta bakmaktan ona da uygun fırsat olmadı, yine su içemedim.

Her ne kadar önlem alsak da birer birer hastalanıyoruz. iyileşip görevine dönemlerimiz bile var. Bir gün ben de hastalanıcam, biliyorum.
Bu arada şikayetlerim başladı birkaç gündür, sadece çalışma arkadaşlarıma ve eşime söyledim. Test sonucum negatif olduğu için maskeli şekilde çalışmaya devam ediyorum. Kimseye temas etmemeye çalışıyorum. 14 gün boyunca arayıp şikayetimi soracaklar, iyiyim diyeceğim umarım.

Sadece yoruldum. Eşimi özledim. Ailemi özledim. Bu psikoloji beni alt üst ediyor.
Başka sözüm yok.

kaldırdığınız en ağır şey

Stres. Stres. Stres.

aynı eve çıkmak istediğiniz yazarlar

Kritimu. *
Salgın biterse inşallah, ev bakabiliriz.

19 mart 2020 vaka sayısının 359 a yükselmesi

Daha çok olmamasıyla şaşırtmıştır.

Daha da fazla gezin dışarılarda olur mu???

2030 a bir söz bırak

Umarım salgınsız dertsiz tasasız sakin günlerle gelmişsindir. Ve umarım artık eşimin yanındayımdır.

aras kargo

Yalancı firma.

"Sizin hastaneye teslimat yapamadık, karantina varmış bizi güvenlik içeri almadı, gelip şubeden alın kargonuzu. Hem yurtiçi ve sürat kargo da girememiş" diye yalan söyleyen firma.

1. Hastanemizde karantina yok.
2. Güvenliklerle konuştum gelen ve içeri alınmayan kargo firması yok.
3. Yarım saat önce Yurtiçi kargo kargomu teslim etti.

Bu gerçekleri yüzlerine vurduğumda, aaa bugün değil dün yaşanmıştı bu olaylar diye tekrar yalan söylemeleri...
Dün de kargolar geliyordu, yalan söylemeyi bırakın, kargomu hiç çıkarmadınız bile şubeden di mi dediğimde, evet haklısınız çıkarmadık diye kabullenmeleri...
E o zaman çıkarın getirin dediğimde, başhekimlikten yazı aldık içeri giremiyoruz demeleri...
Gönderin yazıyı bakayım dediğimde, daha yazı gelmedi ama gelecekmiş demeleri...

En son biz hastaneye girmeye korkuyoruz, genel merkezimiz de hastanelere kargo götürmeyin dedi diye itiraf etmeleri...

Hastanenin içine girmeden bahçe kapısında teslim aldık en son. Tatlıya bağlandı. (!)

Yalancı firma. Yazdım seni.
Ben de evimde dursam kargom gelecekse evime gelir ama nöbetli ve yoğun çalışıyorum kusura bakma.
Ben de şu salgın günlerinde alışveriş yapmak istemem ama önlük ve maske sipariş etmem gerekiyor kusura bakma.
Şubeye gelemem kusura bakma. Yine seni düşünüyorum çünkü. Bir sağlıkçı olarak sürekli hastanede olmam sebebiyle virüs kapma olasılığım çok yüksek ve ben çalışma saatlerimin dışında sadece evde duruyorum ki bende varsa bulaştırmayayım sana da.

Özetle yalancı firma.

çin e atom bombası atmak

Gördüğüm bir makale nedeniyle yapmak istediğim.

(2007'de yayımlanan bir makalede Çinlilerin yediği bazı hayvanlar nedeniyle olası bir coronavirüs salgınının kapıda olduğundan bahsedilmiş.)

kritimu

Bir adet sevgili yazar.

Bir gün hâlâ italya'ya gidebilir miyiz, ne dersin?

Sevgiyle kal...