bugün

haziran ayı ile kendini hissettiren sıcak mevsim.

ayrıca yazmak fiilinin emir kipinde çekimi.
bir türlü gelemeyen mevsim. son senelerde geç gelip erken kaçmaktadır.*
(bkz: yaz geliyor) * * *
sezen aksu'nun yaz bitmeden albümünden bir parça. sözler ali ilyas'dan.

sözlerini de yazayım da tam olsun diyeyimde tam olsun;

Yaz bitmeden gel
Yapraklarım solmadan
Narlar olmadan gel
Gün devrilmeden
Yeşil erik beyaz örtüye konmadan gel

Doya doya seviş benimle hadi
Açık saçık konuş benimle hadi
Buram buram yaseminler tüterken
Alev alev tutuş benimle hadi

Yaşarız bu tende bu heves oldukça yarim
Coşarız ayın şavkı aşka vurdukça yarim
Aşığız sarıştık sarmaşıklar misali
Gel gör ki geçti geçiyor bu yazlar ne hain

Söz hiç incitmem ipek şal gibi akarım omuzlarından
Sen uyurken ben bir sevinç olur geçerim rüyalarından
^iki bahar arasında tutulmu$ bir dilektir yaz.. ^ küçük iskender
sarı, sıcak cep dostu mevsim. masraflar azalır. soğuk su vazgeçilmez içeceğidir.
duruşmalar da hakimlerin dilinden düşmeyen sözcük.

- yaz kızım, zart yasasının bilmem kaçıncı maddesine binayen zanlının...
(bkz: sende yaz yaz yaz bir kenara yaz bütün sözlerimi)
her daim sevilen mevsim.özellikle çeşmede yaz başkadır.biraz sıcak olmakla beraber deniz güneş kumsal ve kızlar herşeyi unutturur.
tv dizilerinde final bölümü pörtlemesi yapılır ve yazın başladığını böylece anlarız.
zayıf olmanın hayalinin kurulduğu ve zayıf bir beden için insanın, çabalara girdiği mevsim.
EŞSESLi kelimelerin en cazip örneklerindendir.
okula giden öğrenci bünyeler için dünyanın en güzel şeyi, yaşama sebebi, biterken ise niye kendini bu kadar sevdirdin lanet olasıca dedirten mevsimdir.
ing. summer
bugün yemek yerken restoranda,hafiften çalan bir (bkz: zerrin özer)şarkısıyla hatırladıım mevsim.Yüzümü gülümseten,gülümsetirken düşündüren,boğaz köprüsüne karşı düşündürürken şu yağmurlu havada özlem duymamı sağladı bir şeylere...
(bkz: nasıl da geçmişti o yaz,kafamda kavak yelleri esen o yaz)
bir dogum kontrol hapi.
tatil, deniz, kum, yayla, yeni aşk, rahatlık, neşeli giysiler mevsimi. yaz gelmeden kiloları vermek gerek, yoksa giysi masrafı çıkar. bazıları da bikini giyemez.
- çığlıkların çoğaldığı mevsim - dersem şayet kışa ya da ilk veya sonbahara ayıp olur mu? olsa da dedim.olmasa da dedim.sıcak gecelerde, afrodizyak rüyalar getireni göklere çıkarmak lazım ,kusura bakmasınlar artıkın...

lan sonbahar, kızma olum.seni de çok severim .az içmedik beraber.hüzünleri saklayacak yerleri beraber aramadık mı lan???.; şşşşş kış,,, darılma gücenme sakın bak, az ısıtmaya çalışmadık birbirimizi,hem en aksi şiirlerde hep senin imzan var ,benim değil; ya sen ilkbahar,sen somurtma bari be yavrum, tazesin, güzelsin,ilk nefessin, tamam az pas atmadık birbirimize, az oyalamadık birbirimizi,yıl 2006'ydı hatırlıyor musun,senin yüzünden okulu uzatacaktım lan dallama,-işte buna gençlik deniyor galiba belki de salatalıklık-,,, neyse seni de pek severim ama bakma kusura...

yaz....

yaz'ı sevdim en çok. yazı sevecem en çok.bir yaz gecesi rüyası falan filan demiycem şimdi ama bir ılık tatlı rüzgar, sonsuz kum taneleri üzerinde öpüşülen geceler, deniz rengi tiişörtlerim, illa ki uzun kollu gömleklerim ve briantinli yakışıklı saçlarımla ben ve kokuları yaz güneşini çıldırtan , alkolü sarhoş eden dilberler, ki bazen yoktular,olsun..."önemli olan varmak değil, yollar " küpeydi kulağımda,ki küpe takmaktan hiç hazetmedim ben.neyse dağıldım, dağıttım. ne diyoduk?

en çok seni seviyorum lan yaz.gel bir an önce...yaşadığımı hissettir,şu kuru gürültülerin hepsini aşk diline tercüme et..ses gelsin.ayışığı işe yaradığını hissetsin...dalgalar back vokal yapsın.yepyeni çocuklar doğsun 2009 martında, nisanında.neyse.ben istemem.isteyene yani.....dağıldım .dağıttım.ne diyoduk????

gele'yaz.....gitme yaz.
okulların tatil olduğu mevsim .
"yaz bir günmüş oda dünmüş"
"upuzun günleriyle yaz nasılda kısacık"
yaz

seni seviyorum ve bir şey söylemiş olmuyorum bunu söylemekle
ben bu yaz kokusunu bir başka zamandan anımsıyorum
ben bu yaz tadını biliyorum, terleyen aşkı
terleyen kasıkları ve şakakları biliyorum

kendimi yokluyorum, burnumu çekiyorum, yaz geçiyor
yaz geçmeyecekmiş gibi, havada asılı duran sesler
tembelce ulaşıyorlar hedeflerine
yazın derin uykusu, uyuşukluğun yazı
kaşınmanın, uzak iklimlere doğru

yaz büyük ve ayıp bir çiçeğe benziyor
(ben bu benzetmeyi anımsıyorum)
Dolunay çırılçıplak
(bu benzetmeyi de)
yaz, mezar taşları ısınıyor
ve kertenkelelerin kanı
saçlarımdan otlar ve kertenkeleler fışkırıyor
yaz, bakımsız bahçeler
bakımsız havuzlar
Yaz günleri dilimde tüy bitiyor
Ve aşkın ısırgan otu

ipekten sözler üretiyorum, geleceksen gel
Sözler yorgun düşüp kalıyor yarı yolda
Aşk, ve gecenin kadifesine yazılan sözcükler

Yaz beni derin yatağına çekiyor
Ağlıyorum ve diriliyorum yeniden
Yaz bir ölüm uykusu ve bir gece dürtüsüdür
Serin yıldızlar kuşandığımız

Sözcükler derin sulara batıp çıkıyor
Yaz budur ve roman budur

Yaz beni yaralıyor

ataol behramoğlu
almanyaya iki senedir ugramayan mevsim.*
yaz aylarında çekilen çilelerin, bitmek bilmeyen sıcakların sonuna gelindiği şu günlerde, muhteşem bir kış başlamak üzeredir. yaz ve kış tarih boyunca çekiştiler, daima yarıştılar ama hep bir denge vardı. ekolojik sistem geyiğine girmeden biz insanlardaki yaz ve kış dengesine bir göz atalım.

yaz aylarında isterseniz çıplak dolaşın sıcaklardan kaçamazsınız.
kış aylarında kat kat giyinin soğuktan korunursunuz.

yaz aylarının avantajına sosyal bilinç ile bakalım

yaz aylarında evi, yuırdu olmayan kişiler, kışın yakacak kömürü olmayan aileler rahattır.
kış aylarında ise neredeyse her gün bir donma ve soba zehirlnemesi haberi çıkmaktadır.
aşırı bunaltıcı mevsimdir, sıcakları adeta insanı pişirir.
haziran, temmuz ve ağustos aylarını içeren mevsim. düşüncesi bile son derece motive eden bir mevsim. adeta hayatı sevmek için bir neden. hemen gelsin hiç bitmesin. * * * *