bugün

bir haktır... herkes futbolcu olamadığı gibi herkes askerlik de yapamaz, yapısı, kimyası, psikolojisi imkan vermez.. ayrıca, okuyup da mühendis olan bir insanı zorla götürüp eline silah vermek de ahmaklıktır, yetişmiş bir insanı çöpe atmaktır...
bir ülkede savaş çıktığı zaman mühendis de doktorda savaşır bunu düşünememk ahmaklıktır kim olursa olsun namusunu ve vatanını korumak zorundadır savaşmayı her ihtimale karşı bilmek zorundayız her yanımız düşman.Askerlik ret diye bir hak yoktur.
(hayatının tamamında görüşü açısından tutarlı olmak kaydıyla ve) silahlı askerlik görevini düşünce veya inançları nedeniyle reddeden farklı bir bakış açısıdır. bazı ülkelerde meşru kabul edilir ve vicdani retçiler silahlı askerlik yerine kamu görevleri yaparlar.
savaş anında silah yapılamayacağı için mühendislerinde alması gereken eğitim mevcuttur ha savaş anında yapılsa bile mecbur kalınca savaşmasını bilmelidir bunu düşünmeyen hödüklerin safsatasıdır vicadni ret.

edit : futbolcularımızıda karşı takıma maça bekliyoruz savaş anında. Birde mühendislerimiz ürettiği silahla ateş edemiyor.
Askerlik vazifesini yapmamak için uydurulan vicdani hissiyat.

vicdani ret hakkımı kullanıyorum; "bir daha sıçmak istemiyorum" diyene rastlanmaz ne hikmetse.
bu bir insan hakkıdır ve umuyorum çok yakın zamanda ülkemiz sınırları içine girebilecektir. insanları zorla alıkoyup , daha sonra ölümlerine vesile olup bunun üstünden siyaset yapmak çok kolay ancak madem siz bu insanlarla varoluyorsunuz o zaman o insanlara en doğal hakları olan kendi başına karar verme hakkını yani vicdani red hakkını vermelisiniz. ve bu hak olduğunda biraz daha demokrasiye yakınlaşmış ve insan haklarının gelişimine biraz daha yaklamış bir türkiye olacağız.
inan mayıs aru/#5818301
toplumsal baskı olmasa ve askerlik mecburiyeti ortadan kalksa türkleri %60 lık bir kesimi bu hakkı kullanacaktır. kimse kimseyi kandırmasın.
kişinin, görüşleri, inançları ve bazı değerlerden dolayı zorunlu askerliği, askere gitmeyi reddetmesi durumudur...

vicdani ret hakkı, avrupa birliği üyesi tüm ülkelerce tanınır, çeşitli versiyonlarla da olsa uygulanır. fakat Türkiye'de böyle bir uygulama, böyle bir hak yoktur.
demokratik bir hak olduğu için olması gerekendir. vicdani retti kullanıp tabi ki g.tün üstüne oturmayacak onun yerine kamu görevi yapacaktır. ve artık unutulmamalıdır ki zaten dünya değişti artık savaşlar elde silah ile yapılmıyor, atom bombaları daha 1940 lı yıllarda yapılmıştır. bir tehlike altında olmak her zaman için geçerlidir ancak değişen koşullar altında sisteminde revizyon olması gerekir. yoksa darwin'in teoremi pratiğe dökülür. savaşmak tabi ki önemli ancak savaş için silah kullanılarak el güçlendirmek yerine eğitim ile beyin büçlendirmak gerekir!
araların pek sade vatandaş yok gibi, ya sanatçı, ya eşcinsel ya aktivist... belki de bu yüzden biraz daha başka bir yerde duruyor. (bkz: ümit ılgın yiğit) (bkz: mehmet tarhan) (bkz: halil savda)
vicdani redçi olmanın gerekçeleri arasında beni benden alan madde şudur: "Birey, (Yehova Şahitleri örneğinde oluğu gibi) dini inançları gerekçesiyle her türlü şiddete karşı olabilir."

son senelerde kırım kongo kenesi misali türeyen ılımlı islamcilar ki; islamiyetinde ismini lekeliyorlar, hangi akla, mantığa dayanarak böyle bir gerekçe ile askerlik görevinden muafiyet isterler anlamak mümkün değil. savaştan kaçmak, kur'an' ın yasakladığı en büyük günahlardandır. kaldı ki askere giden her türk erkeği derhal cepheye gönderilmiyor. disipline ediliyor, zor yaşam şartlarına adapte olmayı ve kendi kendine yetebilmeyi öğreniyor. sıkça bahsedilmiş; yok mühendis patates soyar mıymış, gazeteci komutanının ayakkabısını boyar mıymış. işte bu gibi egosu tavan yapmış götü kalkık bireyler için askeriye özellikle olmazsa olmaz biyerdir. egonu olduğu yerden indirir ve diğer insanlarla eşitler. bu insanlar nerede yaşıyorlar anlamak güç, bize zor geliyor, maçamız sıkmıyor diyemeyipte bir kaç kıçı kırık ağdalı ancak içi boş gerekçe sunuyorlar: ben şiddete karşıyım, dinin inançlarım gereği insan öldürmeyi öğrenenemem veya ben emir almam emir veririm bıdı bıdı... hümanizm denen şeyden tiksindirirler insanı.
antimilitarizm olayını göt korkusu sanan bazı totoşlarca vatan hainliğidir.
çok meraklısınız bakıyorum şiddete.

çok meraklısınız bakıyorum düşmana.

silaha meraklısınız bakıyorum, "karşıdan silahlı geliyorlar! dinlemezler, ne yapacağız ya!?" gibi bir cevabı haklı görecek kadar da dar görüşlüsünüz bakıyorum.

bakıyorum da; insanları yaftalamayı seviyorsunuz.

bakıyorum da; eşitliği bile yanlı savunuyorsunuz.

bakıyorum da; görüşlere pek saygınız yok.

bakıyorum da...insan olduğunuzu unutmuşsunuz, devlete çabuk alışmışsınız. fikir üretmeyi öğrenmemiş; yaptırımlara boyun eğmişsiniz, sorgulamak nedir bî-habersiniz.

asıl korkak kim acaba?

hayır, yanlış anlaşılmasın:

hemen karşı çıkmak, uyumsuzluk değil; hemen kabullenmemek bu.
http://tinyurl.com/29m5y3m
(bkz: vicdani redd)
(bkz: vicdani et)
"Vatan sizin için ne yaptı???" diyen insandır. sistemi çözmüş insandır. sisteme bu savaşları yaratanlara bir hiç uğruna onları ölüme gönderenlere köle olmayacak insandır. bu konuyu her düşündüğümde sinir krizine girmeme neden olur sen kimsindir ki o insanı ölüme yollarsın? bu hakkı sana veren; milyonlarca insanın açlık sınırında yaşaması mıdır? binlerce insanın ötekileştirilmesi midir? yıllardan beri gelen bu saçma sistemi devam ettirip bakın aç insanlarımız artık daha az aç ama ben köşkte oturmaya devam ediyorum diyebilmen midir? sonra da aç olanlara karşı, aç olanlar için, ve daha zengin olmak için piyonun sandığın insanlara zorunlu askerlik yaptırma hakkını bulur kendisinde...
insanlara "oku" der, "yoksa iş bulamazsın. iş bulamazsan ev bulamazsın, yemek bulamazsın, açlıktan ölürsen kimsenin umrunda olmaz çünkü isteyenin herşeye gücü yeter, çalışsaydın başarırdın. hiç birşeyin umrumda değil ama askere gideceksin seni öldüren kişi için öleceksin." yok yaa!?
(bkz: kimsenin kurşun askeri olmayacağım)
doğaya, politikaya ve uluslararası ilişkilere aykırı durum.

siz öyle istiyorsunuz diye bunlar değişmiyor gölgesinden korkanlar.
(bkz: vicdansız et)

(bkz: salak oğlum red o red)
milyon tane yolunu buluyor gitmek istemeyenler. neden hala ağlamaklı, humanist şeyler yazıp kendinizi tanıtmaya çalışıyorsunuz ki ? kurtuluş savaşında da vardı sizin gibi tipler. dünya devam ettikçe de var olucak. zar'ın biri çıkar şimdi "kendini hala kurtuluş savaşı yılların da sanan bik bik bik yazarların da var ....".

(bkz: çok güzel hareketler bunlar)
insanlara verilmesi gereken haktır. tabi bunu demogojik kullanan bazı götler var onların amacı silahsız savaşsız bir dünyadan çok zayıf asker, silahsız ordu az kuvvet kolay elegeçirme, sevmiyorum sizi sütoğlanlar.
eşcinselleri çürük raporu almak için eziyetli yollardan geçmekten kurtaracak uygulama.
dünyanın en gerizekalı, en ezik olgusu. "ben insaan öldürmeeak istemiyoraaam yaa" diye zırlayan veletlerin zırlama kaynağı, homo, gay ibne işi birşey. adam gibi "ben ölmek istemiyorum, ben kimsenin emri altına girmek istemiyorum" denilse vicdani ret yerine, saygı duyarım, vallahi de billahi de yüzde yüz desteklerim, ama "ben insan öldürmek istemiyoraaaam ki" derseniz ibne de denir size, homo da, g.tveren de... ezikler.