1. 1.
  kişinin inançları ya da görüşlerinden kaynaklanan nedenlerden ötürü askere gitmeyi/alınmayı ret etmesidir. avrupadaki bir çok ülkede vatandaşlara tanınmış olan hak, son zamanlarda türkiye aleyhindeki (bkz: aihm)'nin zorunlu askerlik hakkindaki kararıyla bir kez daha gündeme gelmistir.
  16 -3 ... philemon
 2. 2.
  sınırda nöbet bekleyen asker onun can güvenliğini korurken sözde hümanist duygularla vatanı için görev yapmayı reddetmek.. vicdan değil vicdansızlık örneği..
  33 -61 ... shalamar
 3. 3.
  yunanistan ve türkiye dışındaki avrupa ülkelerinde uygulanan bir haktır.kanuni zorunluluklara karşı gelmektir.anarşizmdir. * * *
  12 -8 ... pashacocuuu
 4. 4.
  canı gönülden büyük bir iç huzurla ve inanışla red etmek ettikten sonrada hayatta red den dönmemek
  5 -1 ... enterezan
 5. 5.
  Ülkenin en yetişmiş ve değerli insanlarını ,yüksek mühendislerini,uzman doktorlarını vb.,ülkenin yararına olacak projelerde kullanmak yerine,dağda bayırda süründüren anlayışın zaten vicdanı yeterince rahatsız etmesi,doğal olarak zaten vicdanın bunu 'ret' etmesi.Askerliği tam olarak yaptırmamak yerine insanların özelliklerini göre görev paylaşımı yaptırılıarak sorunun hallolacağı da gün gibi aşikardır.Sınırda bekleyip,teröristlerle çatışmaktan hiç çekinmeyecek,insanları öldürmenin vatan için olduğuna tamamen inanmış gözü pek insanların yanındabu durumu bu kadar kolay benimseyemeyecek insanların da varlığı göz önüne alınarak yapılacak düzenleme hem askeriyeyi,hem de askere gidecekleri rahatlatacaktır.
  28 -11 ... pucca
 6. 6.
  askeri yargıtayın aldığı kararla türkiyede geçerli sayılmayacağı iddia edilen durumdur. nitekim ilk olarak perihan mağdene "vicdani ret bir insan hakkıdır" dediği için hakkında halkı askerlikten soğutma iddiasıyla dava açılması ve ardından askeri yargıtayın vicdani ret konusunda aihmin kararının bağlayıcı olmadığını açıklaması tartışmaları devam ettirecek gibi görünmektedir. zira perihan mağden davasında yine tüm avrupalılar mahkememize doluşacak; aihm de sürekli vicdani ret nedeniyle türkiyeyi tazminata mahkum edecektir.
  6 -2 ... registerlater
 7. 7.
  askerliği,dünya görüşünün hayata duruşunun hiçbiryerine sığdıramayan,askeri üniformayı giymeyi abes bulan,bu konuya ''hayatımla bi alakası yok'' şeklinde yaklaşan kişilerin bu durumu ifade ed(eme)yiş şekilleri.olabilir,niye vatan haini olsunlar ki?sanki güzel ülkemin tüm erkekleri bayıla bayıla mı gidiyorlar askere?karalar bağlamıyorlar mı peki?
  şafak sayma,doğan güneş kimin icadı laflar o zaman?
  insani duygulara da saygı duyulmalı bence,birey oluşa da,millet oluşa duyulduğu kadar saygı duyulmalı.
  15 -5 ... veritaserum
 8. 8.
  insan haklarını koruyan, militarizmi ve savaş yanlılığını reddeden bir eylem biçimidir.
  16 -6 ... cthullhu
 9. 9.
  "toplumlar ancak savaştıkları savaşabildikleri sürece hayatta kalırlar, savaş kaabiliyetinde yoksun kalmak tutsaklığa ve yokoluşa sürüklenmenin en büyük nedenidir" diyeeen düşünürlerin, saçlarını beyazlatıp ardından da döken, söylev
  2 -5 ... anti
 10. 10.
  bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda askerlik hizmetini reddetmesidir. Vicdani ret düşüncesi geniş anlamda ilk olarak 19. yy.da ortaya atılmış, 20. yy.ın başlarında I. ve II. Dünya Savaşları sırasında taraftar bulmuştur. Savaş karşıtlarının uzun mücadeleleri sonucunda, vicdani ret hakkı günümüzde Birleşmiş Milletler insan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından temel insani hak olarak kabul edilmiştir.
  5 ... lilith