bir aşk, nasıl rüyadan güne damlar? geceyi ıslatır ve.. ve de hiçbir şey hatırlamadan sever?
her şeyi unutup yine de nasıl sever? bu soruların cevabı değil.. kendidir umay..umay.

kendine ve içeri girmeyi gözü yiyenlere kurduğu dünya ne kadar güzelse; kurduğu dünyayı kırmak isteyenlere karşı da o kadar pistir. camlar ülkesinin kraliçesi olduğuna inananlar için kalbi camdandır o. fakat, camdan bir kalbi taşıması kolay değildir, kendi için bile... neden olmadık başkalarının avuçlarına teslim etsindir ki kalbini? olanca pisliğiyle dünya onu herhangi bir tren istasyonundaki herhangi biri yapmaya çalışırken... aşkını bekleyen... o, direnmez bile. yalnızca seçtiğini yapar. ve budur onu başka türlü bir kadın yapan, ...özel kılan.

okuma yazma bilen biri kitaplarından nasıl hassas ve bir o kadar da keskin, nasıl hem sıcak hem de uzak olduğunu okuyabilir. hisleri okumayı bilen biri içinse tek bir satır, tek bir ses, tek bir şiir, bir tekerlemesi bile olmasa... umay umay umay umay'dır. kendi kendini imlemektedir.
orospu kırmızı adında bir kitabi vardır, birkaç kez yakından görmüş biri olarak çok sarsıcı bir çekiciliği olduğunu söyleyebilirim.
http://www.umay-umay.com/
kaleminin de sesi gibi cızırtılı, melankolik, keskin ve mavi bir çarpıcılığı olan sıyırık güzel hatun kişisi....
naylon diye bir şarkısı daha vardır çok güzel olan.naylon öfke kuru gürültü gibi başlıyordu yanılmıyorsam.
sevemedim onları ben bi türlü
naylon öfke ,kuru gürültü...
garipğ şarkı sözleri müthiş yorumları ile bir çocukluk hatırası niteliğindedir.iyidir güzeldir.Yurdum insanı pek tutmadı aci bir kayıptır.
(bkz: ortadan kaybolan şarkıcılar)
Alkış sesleri aramıyordum. Sadece gururlu ve mağrur bir perde indirsin yüzümü istiyordum. Meğer perdelerin yüzsüzlüğüymüş bulandıran suyu. Karanfiller sarayında ölü bir kedinin üfürüğü serinletiyor sol elimi. Ben buyum işte en kuru veda, çıkılmayan yolculuk!..

Bu paragraftan geçebileceğim herhangi bir yer yok. Hoşça kal. Yezidiler gibi kötülüğünden vazgeçen bir şeytanla oyalanıyorum. Seni hatırlatan yüzü çiziyorum camlara. ikide bir emiyorum kanayan parmaklarımı. Satılık şiirler haritasında en acı sözcüğün soytarısını oynuyorum. Aptallığım neşe vermiyor, ama neden? 'Şaşırtır insan hayatı sözcükleri ama yalnızca yanıltan sözcüklerdir hayatı.' Otel duvarına kırmızı rujumla yazıyorum bu cümleyi. Efsunluyorum her kelimeyi.
kent ozanları isimli albümde şeker anne gibi mükemmel bir şarkıya sahip bayan şarkıcı.
orospu kırmızı isimli kitabında "yüreklerinin en düssüz yerinde öyle apansız kalakaldım. ben kötüyüm, erdem kimin adı. bir bıcakla rüzgar sokarım içime sonra iyilesecegimi söylerim. cam kırıklarının üzerinde sevismekten bıktım derim. az acıyı arıyordum kendi kanımı içiyordum derim. dilsizim babam da yok benim. der ve mahveder okuyanı..
en sağlam ve en güzel umay umay albümü.
(bkz: 34 u 442 veda busesi)
(bkz: ruya duvarlari)
(bkz: butun guzel cocuklar supheli)
(bkz: orospu kirmizi)
(bkz: artik opusebiliriz)
(bkz: naylon)
Aşağıdaki sözlerin sahibi, altkültür yazarı ve müzisyenidir. Deniz durukana haddini bildirdiği röpörtajı okunmaya değerdir.

ihanet

ah ihanet yetim mi kaldım
hiç düşmedim uçurum sarktım
korkmuyordum
kırmızı baktım
sevmiyordum
kendime kaçtım

ahhhh

guluyor gibi yaptim
olmuyor gibi yaptim

ahhhh

ölmüyordum göğsümü yaktım
gül annemdi dikene kızdım
ağla dedi küstüm ağlamadım
kalp sokakta vurulmaz sandım....

gülüyor gibi yaptım
ölmüyor gibi yaptım
Mükemmel bi kadın bu hayata bakış açısı kendisi:degeri bilinmeyenlerden ama...Umarım çıkışı güzel olacak... (bkz: düşmedim daha)
(bkz: kalbim acıdı)
özlenen kalın sesli hatun kişi."düşmedim daha" şarkısıylada kendini kanıtlamış çılgın sanatçı.
tenimizi acitan yaralari yaliyarak sevistik * gibi sarki sozu yapabilen begenilesi, sevilesi, populer kulturun icine sokamadiklarimdan.
Popüler kültürün kendini eritmesine izin vermemiş, anlamlı şarkılarının yanı sıra güzel kitaplarıda olan cesur kadın. Tüm bunların içinde beni en çok büyüleyense telefonumda bir tanesini arka plan yaptığım fotoğraf çalışmalarıdır! hayatımda tanıdığım en mükemmel erkeğin taparcasına hayran olduğu tek kadın. düşmedim daha... duyduğum en anlamlı şarkı sözleri.
zamansız istanbul yağmuruna 8 kaşık şeker döktüğüm hüzündür bende
"her a$ka bir kırmızı ruj dü$er" sözünü etmi$ karanlık element. hüzünlü süngü..
soluk benizli, mavi saçlı, mor dudakli mete özgencil ile bir dönem ekürilik yapmış sanatçıdır.
(bkz: kimsesiz yatak sarkisi)
umay umay'ın ilk ve en güzel albümünün adıdır aynı zamanda.. teoman, şebnem ferah vokaller yapmışlardır. barlas parçalara imza atmıştır. parçalar şöyledir:

1) bozdur yeminleri
2) hareket vakti
3) böl beni
4) gece aşklar
5) karşılıksız sevmedin ki
6) sil baştan
7) günah kadar
8) marlin leyla
9) siyah bulutlar
10) gitme kal