bugün

Başka hiçbir oyunu senin gibi sevemedim be uo. Başlığını görmek hüzün ve mutluluk arası bir gülümsemeye yol açıyor.
ilk 2005-2006 yılları galiba sindarin 2 ile başlamıştım. tam karakteri kastım arkadaşlarla actiye çıktık sunucu patlamıştı. oynadığım sunucular; Arcanum, Nebula UO,Pyramid UO, Arcadia UO, StormUo, Uo Kings, Revo, sindarin, aklıma şu an gelmeyen başkaları... staff'lık yapmışlığımda vardır. asıl karakterim savaşcı, yanda tabi ki hırsız olurdu, genelde sohbet muhabbet için tabi ki zanaatkar olurdum.
şu müzik duygulandırır;
https://www.youtube.com/watch?v=5X1gC3BLq2w
Burada sanki biraz nostalji yapılası
https://www.uo-developer.com
internet kafenin o meşhur olduğu zamanlar oynadığımız oyundur. mahallenin serseri abileri tarafından kafeler basılıp çarlar soyulurdu. o yaşadığımız stres ve korkuyu bile özledim amk. şimdiki hiçbir oyun yerine dolduramaz. stones parçasını duyunca hala tüylerim diken diken oluyor. özlemle anıyoruz.
Ultima serisinin son oyunu olan Ultima Online, multiplayer rpg oyunlarının babasıdır. MMORPG kavramını dünyaya getiren oyundur.
2 boyutlu olmasına rağmen şu anki bir çok oyundan daha iyiydi. Haritası hikayesi geliştirebileceklerin vs. Kütüphanede kitap okuyup balık tutarak geçen günler.
aaah ulan eskiler.
24 Eylül 1997 tarihinde Origin Systems tarafından piyasaya sürülen role play oyunudur. Pek çok günümüz oyununun sahip olduğundan daha geniş bir evrene sahiptir. Gerek haritası, gerek karakterlerin yapabildiği fonksiyonlar açısından günümüz online oyunlarının pek çoğunu geride bırakabilecek bir oyundur. Şahsımca oyun zevki açısından da bir hayli öndedir. Ancak oyunun eski olmasından kaynaklı grafikleri kötüdür ve bu da oyunu ilk inceleyen kişilerde oyuna başlama isteği oluşmasının önüne geçmektedir. Halbuki bu kişileri oyuna başlayıp çok değil, sadece 2 hafta oynasalar oyunun felsefesine hayran kalıp muhtemelen uzun bir süre boyunca oynamaya devam edeceklerdir. Günümüzde, benim bildiğim kadarıyla, oyunun çeşitli serverları, ki bunların bazıları Türk serverlarıdır, mevcuttur.

Şahsen ben bu oyuna çok küçükken, kuzenimin arkadaşlarıyla bu oyunu oynayışını izleye izleye başladım. Yaklaşık 1-2 ay sonra da ben başladım. Başlangıçta çok acemi olmamdan kaynaklı pek bir aktivitem yoktu ancak zamanla oyunu öğrendim ve 8-9 sene civarı oynadım. Bu uzun oyun maceram boyunca başka oyunlar da oynadım ancak oynadığım hiçbir oyun (dota, cs go, knight, ogame, heroes of the storm, overwach vb.) bu oyunun yarattığı sanal gerçekliği, 2. bir dünyada yaşama hissini bende yaratamadı. Oyun tam anlamıyla bende bağımlılık yarattı. Sanki bir bu dünyada yaşayan ben ve bir de ultima evreninde yaşayan ben vardım.

Üniversiteye geçtikten sonra da yoğunluktan dolayı yavaş yavaş, biraz da isteyerek bu bağımlılığımı azalttım ve şimdi tekrar başlamak istesem de kendime engel olmaya çalışıyorum. Çünkü bu oyuna başladıktan sonra kesinlikle bir parçanız ultima evreninde yaşamaya başlıyor. Ayrıca sadece bu oyunu değil, bu oyunla birlikte tüm oynadığım oyunları bıraktım. Bu oyun bırakması en üzücü ve zor olandı.
hala oynadığım efsane ötesi oyundur. günümüzdeki bir çok benzer temalı oyunun atasıdır. evde ps4 var hala bunun başında saatlerimi harcayabiliyorum. anlatılmaz yaşanır.
Daha 6 7 yaşındayım (şimdi18) okuldan gelir gelmez bilgisayarın başına kurulurum açardım pyramid üç yu gider balık kasardım daha sonra arcanum uo pvp vardı giderdim onda Pvp oynardım çocukluğumun en güzel zamanlarıydı ve daha bir çok anılar hey gidi günler hey!
24 Eylül 1997 tarihinde piyasaya sürülmüş, ilk mmorpg oyundur.

http://www.youtube.com/watch?v=5X1gC3BLq2w

şu parça bir insanı ağlatır mı?
ağlatıyor.
Hala oynayan varsa ve oynanan yer bilen varsa bana ulaşmasını rica ettiğim efsane oyundur. Ultima online hayat offline.
nebula, quaxis, exile, arqas, pyramid, nimloth, pure, arcanum vs bilimum serverlarda yıllarca oynadığım, staff kadrosunda yer aldığım, owner olduğum serverların da bulunduğu oyun. oyun demek biraz basite indirgemek olabilir. sıfırdan yeteneklerin kombine biçimde geliştirilmesi şeklinde en zengin, en iyi pvp yapan, en iyi rp yapan şeklinde hedefler koyarak yolunuza başladığınız hayattır. crafter kasarken warrior'u hazırlarsınız. crafter char için mining, blacksmithing, carpentry, bowcraft, tailoring, magery, alchemist ; warrior için anatomy, healing, tactics, parrying, swordsmanship (bleed için), fencing (paradarbe), poisoning ve arms lore kullanılır genellikle. kalkan kullanılmayacaka parry yerine archery alınıp elven bow ile çatur çutur hareket halinde ok atabilirsiniz.
mage bir karakter içinse bonuslarını da göz önüne alırsak; evaluating intelligence, inscription, meditation, magery, poisoning, anatomy, healing kasılabilir. geceleri makroya bırakılıp sürekli para kazanılacaksa bir adet de fisher karakter yaparsınız. fishing, cooking, lockpicking, cartoghrapy, magery, meditation yanına bir skill daha çakarsınız. böylece geceleri fisher karakteriniz denizde gemiyle balık yakalarken siz de bir yandan madende warriorunuz için metal çıkarırsınız. unattended macro mining için iyi çalışmadığından mutlaka el ile geliştirilmelidir. warrior hazır olduğunda giyersiniz blackrock seti. ama silah lazım bunun için de warriora elven bow yaparak mage ile birlikte dungeon'a gidersiniz. rune yoksa yerini araştırarak veya birinden gate açmasını isteyerek gidersiniz. paralyze field-energy field ile kıstırdığınız balron'un altına bir de poison field atıp archer dayı ile oklarsınız mis gibi. Her iki karakteriniz için de birebir aynı runebook hazırlamayı unutmayın. +'lı silahları pazar alanına koyun, yaratıklardan çıkan itemleri crafter charnızla mage robe'a dönüştürün, leather set hazırlamayı da unutmayın. yaklaşık 2-3 hafta içinde eğer ph açıksa aile kurmaya hazırsınız demektir.

en keyif aldığım serverlar nebula-arqas-nimloth şeklinde sıralanabilir. vampires guildi olarak nebula ve nimloth'da çığır açmışlığımız vardır. arqas'ta ise ırk sistemi ve sphere haritasından farklı sosaria harici bir haritayla oynadığımızdan çeşitli değişiklikleriyle diğerlerinden ayrılabilir. mesela vampire mage iseniz savaş sırasında yere dökülen kan damlalarını boş şişeye çift tıklayarak doldururdunuz ve aksiyon sırasında kullanırsanız ekstradan agility arttırırdınız. elf archer iseniz normalde durarak ok atabilirken bu ırk ve class ile her şekilde koşarak ok atabilirsiniz.

hacklenmeye karşı dikkatli olun, gz'de bile olsanız sol altta invis yazılarını dikkatle takip edin. üzerinizde 5m'lik item altınızda fresian varken 4 kişinin kal vas'ını yerseniz kötü olabiliyor.

son olarak bir gün pvp turnuvasındayız. herkes gırtlak dolu itemle gelmiş. kazanan rakibinin itemlerini alırken turnuva birincisi ekstadan 20m para ile ödüllendirilecekti. class'lara göre ayrım yapıldı. mage, warlock ve warrior birincilerinin her biri 20 alacakken çıplak kıyafetsiz çantasında sadece 2 eşya olan biri geldi ve dedi ki "ben 3 şampiyonu yenersem 100 m verir misiniz?" kabul ettik bi de. neyse mücadele başladı bizim çıplak finale kadar bye geçecek. final geldi. mage ile karşılaşıyor ilk. mage invul robe, dragon set +15 kalkan ile tank mage modunda. karşısında da bizim çıplak eleman.

3...2....1... başladı mücadele derken bi baktık mage kaçıyor arkada bizimki. çıplak eleman koskoca mage'i kovalıyor arkadaş.. meğer çıplak adam thief'miş. stealing, snooping, pickpocketing, stealth, hide, tactics, fencing ve poisoning kasmış. çantasındaki itemlerden biri deadly poison diğeri de normal dagger. adam sürmüş zehri silaha. mücadele başlarken mage ile karşı karşıyayken büyü malzemeleri olan reglerin bulunduğu kesesini çalmış rakibin. böylece yapacak büyü malzemesi olmayan elemanı dagger ile bir kez yaralayıp deadly poison etkisinde kahrından ölmeye bırakmıştır. bu sırada maçı izleyenler ve biz şok tabi. warrior ve warlockun da eşyalarını çalarak onları saldıramaz hale getiren dayı hançerle zehirleyip hide yeteneği ile saklanarak kaçabilmiştir. oyun tarihimde yaşadığım en şok edici hikayedir kendisi.
efsane mmorpg.

bu oyunda her duyguyu sonuna kadar yaşadık. başka bir oyuncuyu öldürme keyfi (pvp) başka hiç bir oyunda bu kadar anlamlı olmamıştı. (bkz: loot)

ne yazık ki uo'yu keşfedeli 16 sene oldu ve benzer mekaniklerde bir mmorpg gelmedi.

nostalji yapmak isteyenler için ultima online parçasını gitarla coverladım:

http://youtu.be/hFoalFLrzAc
oyunla ilgili ilk entry 10 yıl önce girilmiş. çok pis duygulandım. ömrümü yiyen oyundur kendisi ama pişman da değilim. şuanda indiriyorum bakalım beni tanıyabilecek mi.
daha önce hiç oynamadığım şimdi şimdi dikkatimi çeken oyundur. adam gibi bir server varsa türkçe ingilizce farketmeden oynayacağım. saygılar.
(bkz: Albion online) ile tekrar canlanması beklenen oyun.
Sanırım bu oyunun bağımlısı olan tek kız bendim. Hala oynayan var mı cidden merak ediyorum, ya da oynamış olan.
Yaşıtım kızlar sue oyunları oynarken ben şu oyunda bilet dileniyordum allahım ne güzel günlerdi ahahaha..
ultima online'dansa single player'ını sevdiğim ultima. bir şekilde elinde 80lerde çıkmış single player oyunların setupı ya da torrenti olan sevgili insanlar varsa bana ulaşırsa sevinirim.
146 dan internete girerken daha sonra 145 in gelişiyle bütçelerin rahatlamasıyla, o dırp dırp sesini aşkla dinleyen bir nesil olarak ilk oynadığımız oyundur. günlerce tailoring kastığımı bilirim. 0.001 diye diye.
(bkz: spartali cus) (bkz: edgardegas)
siz baya eskilerdensiniz galiba
56k kullanmayan için hiçbir tadı yoktur. çay kahve demlerken oyun henüz açılmamıştı. öyle düşünün.
hala oynayan var mıdır diye sordurtan oyundur. detay olarak en taşaklı oyunlardan birisidir. sırf kurabilmek içi cd sini bulmam 2 ayımı almıştı. tabi bu dediğim temiz bir 10-12 sene öncesi zannımca.
ultima online bırakılmaz sadece ara verilir.
Gel bilader oynayalım diyip gösterdiğimde, "Bunu mu oynucaz aminaaaa koyiiiimmmm" diyip, en az 5 yıl oynanan, heyecandan titretip, sinirden klavye kırılan tek oyun.
güncel Önemli Başlıklar