bugün

Türkiye'deki en kaliteli serveri Nebula idi.Hala toparlanma çabasında ama gerizekalı lise öğrencilerinin ve 30'una gelmiş ve hala bir baltaya sap olamamış kart rockerların sülük gibi yapışmasından dolayı yenilikler gelse de aynı player kadrosu oyundan soğutmaktadır (bkz: kart rocker).
diğer online oyunları oynarken değerini ve büyüklüğünü daha da iyi anladığımız oyundur. bir efsane ve ilk olarak çoğu online oyun severin baş ucu hatıralarında yer alacaktır. yıllar geçmesine rağmen ultima'da olan bir çok fonksiyon bugün dahi en sağlam online oyunda bile yoktur. her türlü icraatın yapılabileceği bir oyun bir nevi orta dünya her şeyiyle esnafıyla savaşçısıyla büyücüsüyle alimiyle kısacası bir dünyayı var eden her unsuruyla.

acıkırsınız tarladan mısır, soğan vb toplar yersiniz, yürümek yerine bir ata ya da bineğe sahip olmak istersiniz gider tame'lersiniz. silaha ihtiyaç duyarsınız gider maden kazar sonra blacksmithle istediğiniz silahı yaparsınız. büyüyle uğraşırsınız gider büyü bitkilerini yetiştirirsiniz (herbealizm yanlış yazmış olabilirim) ve gerekli yaratıklardan elde edersiniz. elbiselerinizden hoşlanmazsınız tailor kasar değişik kreasyonlar yaratırsınız özel giysiler yaparsınız.para kasmak istersiniz bir alim olarak gider scrollara büyü yazar satarsınız(inscription). düzene baş kaldırmak istersiniz sıkılırsınız düzenli bir yaşantıdan pk olursunuz. evinizi dayayıp döşersiniz masa sandalye kitaplık cam eşyalar kapınızın önü için kayadan heykeller...

sınırsız yaratıcılık sınırsız fonksiyon.
tek eksik 1d.*
cok ovuldugunu duydugum ama bir turlu deneme firsati olmayan oyun.
1 haftada heromu level 35 yaptigim sonrada biraktigim oyun. level 35 ten sonra karakterinizi yukseltmekte zor zaten.
orta okul ve lise yıllarımı yiyen lgs*yi kazanmamı engelleyen muhteşem oyun . oynadığım için hala pişman değilim . boş zamanı olanların oynamasını şiddetle tavsiye ettiğim mmorpg

(bkz: world of warcraft)
Hastalık derecesinde bağımlılık yaratan, 3 senemi yiyen, nerden bulaştım bu pisliğe dedirten, çok güzel, sınırsız, aklınıza ne geliyorsa yapabileceğiniz online oyun.
(bkz: http://www.uokings.gen.tr)
Bünyesinde level sistemi içermeyen , yıllarımı elimden almış olmasına rağmen hala "Ah şöyle adam gibi bir server olsa da girsek oynasak" dedirten oyundur kendileri...
zamanında, bilgisayarım olmadığı için internet kafelerde çok para yedirerek oynadığım, ciddi bir bağımlılık yaratan, çok zevkli online oyun. şimdilerde maalesef eski tadı yoktur çünkü kaliteli oyuncular artık oynamamaktadır ve oyun ruhu ya da ortamı kalmamıştır, yazıktır. bu oyunun peşinden gelenler *** onun tadını verememiştir.

bu oyunun başında geçirmiş olduğum zamana hiç bir şekilde acımam, yine aynı ortam olsa yine geçiririm zamanımı. çünkü bu oyunun içinde bir sihir vardır adeta, kendine çeken bir şeyler vardır. tek kelimeyle bir efsanedir. eski günler aranmaktadır..
ismi her hatırlandığında hüzüne sokan online rpg.
türkiyeye ilk geldiğinde sanane server'in da beta test yapılacağını öğrenip hemen dalmıştık tabi.
daha kimseler bilmiyordu oyunu. o zamanlar ultima dünyası çok büyük gelirdi insanlara.
türkiyedeki ilk gm archer olduğumda belkide bu oyunun türkiyede bu kadar çok tutacağını tahmin edemiyorduk.
ne isimler geçti
azazel
eşkiya
dark
crizzz
rom
duke
mephisto
el kayedler
Ünlem
sinister
union
horselords
ve tabi ki daha niceleri.

bu isimler bu entry'yi okuyanlar için bir anlam ifade ediyorsa o dönemleri yaşamışlardır. *
su an her eline para gecen veledin server actıgı eskiden ise tadına doyulmayan bir oyun.
(bkz: kovuk)
4 sene oynadıktan sonra, sonunda bırakabildiğim illet. (bkz: zaman öldürücü)
dünyanın en büyük online oyunuydu kesinlikle. sanane serveri açıldığında, arkadaşım cd'sini vermişti. britain'e gelişim, ilk yürümeyi becerip sevinişim(sol tıklanarak yürünüyor sandığımdan baya kasmıştım, sağ tıkmış meğer). plate mail zırha hayran hayran bakışım. tabii o zaman oyunu ilk kez oynuyorum ve ata binen adam bile fantastik geliyor bana. zaman ilerledi, oyunu çözdüm ama karakteri değiştirmedim. çok kötüydü ama server'da animal taming pek işe yaramasa da belki de en iyi tamer'lardan biriydim. 55 yapmıştım taming'i. nasıl oluyor o demeyin. skill bozuktu artmıyordu. neyse gerek forumda gerek oyunda sevilen biri olduğumdan büyük lonca horselords'a dahil oldum. britain'in koruması gibi birşeydik. zamanla yozlaşıp bozulduk o ayrı bir hikaye.(skare brea toplantılarındaki eski disiplin ve son zamanlarda içeriye atla girip, gate açanları hatırlayan varsa bana katılacaklardır) çok ama çok eğlendik. aynı zamanda lise 1'de az kalsın sınıfta kalmama sebep oluyordu. çünkü okula gelip sabahtan akşama kadar uo oynuyor. hakkında öyküler yazıp çizimler yapıyorduk. sonra hükümet kararı ile geçtim.(1 dersten af çıktı ağustos ayında)neyse benim güzel karakter bu arada feci değer yitirdi. çünkü yaklaşık 1 hafta oynamamıştım ve o ara taming skilli düzeltilmiş bir de artırma yolu çıkmıştı(hayvanat bahçesi) döndüğümde herkes mustang'lere biniyordu, 70-80 yapmıştı tamingi.
oyunu benim için özel kılan gizemi ve bitmek bilmez haritasıydı. ilk karakterim eskiyince bir demirci-madenci karakter açtım ve öteki karakterle 1 ayda yaptığım parayı, 5 günde yaptım. hiç bilgisayar başında bu kadar hoş zaman geçirdiğimi hatırlamıyorum. ama ne zaman ki sphere diye, kolayca server hazırlama programı çıktı ben de onu indirip kurcaladım. o zaman oyun yavaş yavaş benim için anlamını yitirdi çünkü gizli saklı kalmamış. her deliğe girip çıkmıştım. her yaratığı çeşit çeşit yaratıp, rengarenk zırhlar içinde, yapılması 10da 1 saniye süren büyülerle suyunu çıkarana kadar kendi kendime gezdim tüm haritayı.
sanane server'ı kapanmasının ardından, nebula'da bir süre savaşçı karakter ile dolaştım. sonra üniversite zamanında biraz uzaklaştım. geri dönmek istediğimde çok geçti. artık uo eskimiş ve pek server ve oynayan kalmamıştı.

hayatımın bir bölümüne ciddi biçimde damga vuran, lise anılarım ile karışmış durumda, harika bir oyundur, ultima online.
(bkz: ultima online gerisi offline)
(bkz: ultima online hayat offline)
kanımca dünyanın en güzel oyunudur ( en iyi frp yada rpg si değil! ) Devasal bir dünyası , binbirçeşit yaratığı , dungeonları , champları...
Herşeyiyle en iyisiydi.

' Disket oyunumu la bu ' diyen angutlar bile olmuştu bir zamanlar.

richard garriott ( lord british) ' e saygılar.
türkiye'de açılan serverların fazla uzun soluklu olmadığı ve yaş sınırının artık 10 olduğu, bir zamanların efsanevi mmorpg oyunu.
Stones müziğini duyduğumda hüzünlendiğim, 7 senedir oynamamın yanı sıra, hala aynı haltı yediğim, vazgeçilmez role oyunu...
tanıdık bildik bir log olsun size

x: uus jux ( last target'e almak için :] )
y: huehauee
x: an ex por
y: hask
x: in sanet ylem
y: abi abi abi
y: dur dur dur
x: in sanet ylem
y: nolur dur
x: in flam grav
y: oo0o0o0oo0o00o0o
zamanında uus jux, in nox, in por ylem ve corp por dörtlüsünü sıkça kullanmış olduğum, hayatımda ne kadar mmorpg veya online oyun oynadımsa da hiç birinin yerini tutamamış* online oyundur.
üstünde çalıştığım oyun 2008 aralık ayında yeni scriptler sistemler tekrar uykusuz geceleri başlatacak oyun.
4 sene boyunca Rp'nin her türlüsünü yaptığımız. Yeri geldi kendimizi kont yerine soktuk. Kimi geldi serverda omuz üstünde kelle bırakmadık. Gelmiş geçmiş en iyi PVP sistemine sahip oyun. Fencing + Poison karakterimle insanları yılan gibi soktuğum oyun. Çok özledim o günleri. Artık yaş kemale erdi diyorum alayım orjinalini gireyim osiye bırakayım kendimi bu Sosarianın kollarına. Sonra düzenli bir hayatım sevdiğim bir karım olduğu aklıma geliyor, vazgeçiyorum...
dünyanın en kalabalık server i olan runuo bazlı hybrid te altın çağını tekrar yakalamış olan oyun.

3000 kişi aynı anda oyun oynayınca, pk sı, faction ı, hırsız ı, mahşeri cümbüş olunca pek zevkli oluyor namert.
Insanların yıllarını boşa harcayan, gözlerin sağlığını götüren oyundur. (Ki bu insanlara bende dahilim)

Artık o kadar çok boş, edit dolu server açılmıştır ki en eski oyuncular bile oynamıyorum kardeşim diyerek oyunu bırakmıştır. Ayrıca aynı evden iki kişi oynuyor ise aile kavgasına sebep olabilecek türdedir bu oyun.

Çeşitli coder arkadaşların world of warcraft'a özenip eklediği class, rage sistemleriylede oyun iyice karışıp içinden çıkılmaz oynanmaz bir hal almıştır..

Eğer sevmediğiniz vizeleri veremesin, başarısız olsun hep kötü sonuçlar getirsin istediğiniz arkadaşlarınız varsa şiddetle tavsiye edin bu oyunu ..
bir jenerasyonun miyop olmasının sebebidir.
Vakt-i zamanında hayatımın vazgeçilmezlerinden biridir. Ultima uğruna yapılan fedakarlıklar, verilen emekler, harcanan sınavlar, arkalarına dönüp bakan emekli uo oyuncularına, bu oyunun ne kadar gerçek olduğunu böyle ispatlayabilir. Bambaşka bir dünyada bir karakter aracılığıyla yaşamaktır. Uo daki anılar gerçekten hayatınızda yaşadığınız anılarınızdan farksızdır.

insan oyuna ilk başlarken saftır, ordaki adıyla appdir. Ne yapacağını ne edeceğini bilmez. Oradaki insanların kalıplaşmış app tezgahlarına düşer. Mezarlıkta iskelet keserek ev parası çıkarmaya çalışır daha sonra biri gelir, gel ev satıyorum diye gate açar duvara alıp keser. Kitaptan tek tek tıklayarak büyü atmaya çalışır(savaşın ortasında), ardarda impor atanları oyundaki aşmış insanlar olarak düşünür*, pk gördüğünde altına sıça sıça kaçılır. Tüm bunları yaşaya yaşaya bir süre sonra başkalarına yaşatmayı öğrenir insan. Günü geldiğinde arkadaşlar da zehirlenip onlar da bu oyuna başlatılır. Daha sonra o hep özenilen sürekli adam kesip altta ismi geçen, büyük ailesi (bkz: majere ailesi) ve guildi olan insanlardan biri olunur. Çeşitli serverlerda bu aileyle pek çok iz bırakılır her açıdan. Artık belirli bir internet kafenizde vardır, guild toplantılarında ekşın yapılacak günler belirlenir o cafede toplanılır ve uo nun en zevklilerinden olaylarından biri olan toplu actionlara çıkılır.

Ama ne olursa olsun burdaki hayat gerçek hayattan daha piçtir. Yeri geldiğinde guildine yalvar yakar giren insanlar size düşman olup bir set, bir +15 için kesmeye kalkar v.s.. Her güzelliğine yaşattığı her zevke, her tatlı acıya rağmen bir süre sonra bırakılması gereken bir oyundur ultima online. Ya da artık benim için offline...