bugün

7 kişilik katliamın, 3 gol kadar ses getirmediği ülke.
20 yasinda, acemilikte aldigi 1-3 aylik egitim ve attığı 10-15 mermi ile yillardir dagda yasayan teroristlerin eline gonderilen, ölümün şafağını sayan cocuklardan olusan orgutune "ordu" adini vermis ulke...
24'ü birden şehit oldu diye bu vatan sağolmayacak.. kendimizi kandırmayalım.. Vatanı beklemeleri için değil, hergün ölümü beklemeleri için yolluyor devlet genç yaşta hepsini..
Haritanın sağı üniformalılara mezar oluyorsa, Başkent uyuyorsa, vatandaşta bıçağın dayanacağı kemik bile kalmamışsa, millet vekilleri 'vatan sağolsun' sözünden başka söz bilmiyorsa, halkın günlük rutin hayatınına devam etmek kanını donduruyorsa burası Türkiye'dir.
askeri şehit,
futbolu şikeli,
sınavı şaibeli,
gazetecisi tutuklu,
mizahı sansürlü,
paşası içeride,
teröristi dışarıda

olan ülke. en yakın zamanda çıkıp bir daha gelmemek dileğiyle.
24 şehidine verdiği dikkati, 1-2 şehidine vermeyen, bu yüzden de terör konusunda hep kaybedecek olan ülke.

"oo bu sefer çok adam öldürdünüz bir saniye hacım!"

bu mudur ?

iş işten geçtikten sonra, f-16-bordo bereli-tanklar-füzeler de kar etmez zaten.
görsel
salak saçma konuşuyor, hep konuştu, konuşacak da...

yalnız şöyle karizmatik bir özelliği var ki, "ya herro ya merro amk".

zamlara tamam, tıp okumak için 1200 lira vergi vermek tamam, okullara türbanlılar giriyor tamam, ötv zamlarıyla ailemizi zengin etmeceler falan tamam...

ama bir silkinlemeye kalkmaya görsün bu millet.

ne ankara tanır, ne brüksel, ne washington.

ya ölürüz, ya ölürüz.

o yüzden o başımıza çorap örüp, kıs kıs gülen, beyin özürlü spider-man kahramanlar bilsin;

"muhtaç bile olmam, damarlarımdaki kan, kan almadan mola vermez".

bunlar hep tavsiyedir yani.

mezbahaya sokulmuş koyun sanılmayalım yani.

en çok bu damardaki kan tanımaz sizi.
turkuvaz veya turkuaz rengi kadar canlı ve heyecan verici bir ülke.
adalet sisteminde deli dehşet sıkıntılar mevcut memleketim. iyice suyunu çıkarttılar...

http://gundem.milliyet.co....2011/1453975/default.htm

özellikle haberin sonunu okuyun. Dayak yiyen kadın, dayak atan adamdan daha uzun süre hapse mahkum ediliyor. Aklım almıyor...
gündemini sıradan bir vatandaş olan ben bile takip etmekte zorlanıyorum artık. daha 1 hafta öncesinde 24 askerimizin şehit olması, şimdi de van'da meydana gelen deprem... üzerinden 10 gün geçmeden sürekli yeni felaket haberleri geliyor.

allah yardımcımız olsun...
hergün farklı olaylar olan,huzura kavuşmayan,gündemi takip etmek için artık zaman bulamıyorum. yani uzaydan bir göktaşı düşse kesin türkiye'ye denk gelir.Birçok ülkenin bir yıl boyunca karşılaşabileceği olaylar ülkemize 1 hafta içinde yaşanıyor.*
son zamanlarda tadı iyice kaçan ülkem.
hayattan , yaşamaktan soğutan ülke. nasıl bir ülke ki her gün onlarca insan trafik kazasında ölsün,
nasıl bir ülke ki sanal kavgalar yaratılsın da onlarca şehit verilsin , nasıl bir ülke ki her bir günü diğerinden faklı olsun ve
nice yeni acılar barındırsın.

trafik terörü, bölücü terör, doğal afetler, zamlar vs vs . oysa bir amerika , avrupa öyle mi? adamlar yaşamaya gelmişler bu hayata . yürekleri burkulmadan ya biz?
bir gün gülmeye gelmiyor. halimize şükür demekten başka çare yok beterin beteri var. (bkz: ırak), (bkz: somali)
(bkz: türkiyenin türk devleti olduğu gerçeği)
ölüm ülkesine dönüşmüş canım ülkem.

(bkz: terör)
(bkz: töre cinayetleri)
(bkz: deprem)
(bkz: aile içi şiddet)
(bkz: kadın cinayetleri)
(bkz: trafik kazaları)
üniversitemi bitirip 2 yıl sonra terkedeceğim ülke. insanından utanıyorum. misafirperveriz eyvallah ama ırkçılıkta üstümüze yok. reziliz olm biz.

''aha bu entryimi istediğiniz yere kaynak gösterebilirsiniz!''
bir kaç gün içinde 26 şehit ve yüzlerce cana sebep deprem. cinayetler, istismarlar... kimse de demiyor demeyin bu ülke nereye gidiyor diye? tamam belki deprem elimizde degil ama terörü düşünün desek de yok % 50 oy veren kısım düşünsüne dönüyor laflar. bunlar yara sarmak için gerekli olan şeyler degil. türk kürt kardeş palavrasını da atmayın artık. degiliz kardeş. kardeş demek zor günde yanında olandır tamam eyvallah depremde nüfusunun çoğunluğu kürt olan van'a yardım ediliyor ama onlar aynı nezaketi terör konusunda gösteriyorlar mı? onlardan korkan onlardan değil midir? yok müge anlı öyle demiş yok müge anlı şöyle demiş. kimse içindekilere engel olamıyor herkes bir şekilde patlıyor. doğa yıllardır kirlettiğimiz dünyanın intikamını depremlerle sellerle alıyor. hiç bi örümcek kafa da bana çıkıp terör yüzünden allah onları cezalandırdı demesin. öyle olsaydı hakkarinin silinmesi gerekirdi. şimdi onları kurtarmak için değil de; iç dünyanızı rahatlatmak için sms atın, konser düzenleyin ne b*k yerseniz yiyin. ben depremden terörden önce nasıldım, yine aynısıyım.
23/24 yıllık yaşamımda(çok karışık lan bu yaş hesabı?) gördüğüm, tanık olduğum en gergin günlerini geçiren ülke ve ne yazık ki bunlar daha iyi günleri.

küçüklüğümden hatırladığım kötülükler 28 şubat ve ecevit'in anayasa fırlatmasıyla gelen süreçti. şu günün yanında, bunlar bile soft kalır çünkü garip siyasi dinamikler üzerinden dönen olaylardı. 28 şubat sürecinde ''haydi müslümanlar öldürelim herkesi'' çağrıları olduysa da halk pek galeyana gelmemişti.(gerçi bugüne etkisi vardır).

okuduklarımızdan, anlatılanlardan bildiğimiz kadarıyla türkiye'nin yaşadığı süreç 80 darbesinin öncesi ve sonrası. yine sağ/sol, türk/kürt çatışmaları arasında geçen, binlerce masumun öldürüldüğü süreç.
karamsarlık pek karakterimde yok ancak, korkuyorum bu ülke böyle bir sürece gidiyor diye. halk çok keskin çizgilerle birbirinden ayrılmış durumda, meclis göstermelik şovlar dışında beceriksiz. öğrenci olayları başlıyor. geçtiğimiz günlerde odtü'de yaşanan olayları hepimiz biiyoruz. basında yer almasa da, çok büyümeden önlense de dün öğlen saatlerinde ege üniversitesi edebiyat fakültesi önünde de bir türk/kürt kavgası yaşandı. yine yaşanacak, okullardan çıkıp sokaklara dökülecek bu keskin insan seli.

bir tarafın acısı şehitler, bir tarafın acısı deprem. bir de iki tarafa da üzülen benim gibi azınlık. taraf diyorum çünkü, iki taraf da birbirinin acısını gerçekten yaşamıyor. şehitlere kürtler üzüldü mü? belki içlerinden üzülen olmuştur.
depreme türkler üzüldü mü? belki içlerinden üzülen olmuştur.

peki nereye gidecek bu ülke?
kürtlerin ''türkiye bize bakmıyor'' deyip dağa çıkmasıyla,
türklerin ''bölünmeyelim ama kürtlerden nefret ediyorum'' demesiyle ne olacak son?
ben karamsar ya da iyimser bir tablo çizeyim. muhtemelen bir kaç yıl ya da bir kaç on yıla kadar ülkenin doğusu, başka bir ülkenin batısı olacak. kabul etmesek de görünen son bu.

ben en çok da diyarbakır'da yaşayıp bölünmek istemeyen, türkiye'den ayrılmak istemeyen, kapısında bombaların patladığı, sürekli teröristlerin, askerlerin kol gezdiği bir adamın psikolojisini merak ediyorum. ne hissediyordur acaba, bir yandan tüm türkler kendisinden nefret ederken, bir yandan pkk'ya yardım etmiyor diye tehditler alırken?
bize 'abiler'den dayatılan siyasi at gözlüklerimizden sıyrılıp bunu düşünmeyi denedik mi hiç?
Türkler tarih boyunca kimseye haksızlık etmemişlerdir. ama çok kez haksızlığa ugramışlardır. der ismini hatrlayamadığım bir yabancı.

evet. çok acı şeyler yaşıyor memleketim terör, afetler, katliamlar v. s

aMA tek bir gerçek var. cennet benim vatanım. türkiyem
insanlarına hedef gösteremeyen haliyle insanlarının büyük çoğunluğunu cahilliğin karanlığına bırakmış ülkedir. siyasi görüş, öğretim düzeyinden falan bahsetmiyorum cahillikten bahsederken. sağcısından solcusuna büyük çoğunluğu cahil ilkokul mezunundan doktora yapmışına kadar da bir çoğu cahildir. işin kötü yanı ise okumuş cahil sayısının giderek artmasıdır. oturup konuşurken devirdiği kitap sayısı apartman kadar olan kişilerin özel hayatlarında düzgün bir amaca bağlanamamanın ve okuduklarını analiz edememenin sonucunda ne kadar yanlış ve cahil işler yaptığı görülebilir. Bu açıdan ilkokul mezunu bir köylü özel hayatında esasından ondan daha bilgili ve kültürlüdür. yani kültürsüzlüğün de getirdiği bu cahillik ...... neyse gecenin bir vakti bağlayamadım konuyu. ama anlatmak istediğimi anlayanlar çıkar.
kadın döven türkücü aynı gece salındığı, tecavüzcülerin affedildiği, parasız eğitim isteyen gençler işkence gördüğü, aylarca tutuklu kaldığı güzel ülkem.
dünya durdukça var olmasını istediğim, birlik ve beraberlik timsali olmasını özlediğim, mutlu ve huzurlu insanlardan oluşmasını beklediğim, güzel ülkem.
yarısının cahil olduğu ülke.
belaların ve musbietlerin en büyüğünü hak eden ülkedir. şu an bütün ülke yerle bir olsa sikimde bile olmaz. alın size zam, alın size açlık, alın size yoksulluk, alın size fakirlik, alın size bela haktır bunlar size hak! daha beter oluruz umarım. akıllanana kadar sikiliriz umarım akıllanacağımız da yok ya neyse!

not: iş bu entry şuradaki haber üzerine yazılmıştır:

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19130305.asp

alın tanım:

yargı sistemi mide bulandıran!
siyaseti mide bulandıran!
insanları mide bulandıran!
her şeyiyle mide bulandıran bir ülkedir!

siktirip gitme vakti geldi de çoktan geçiyor sanırım... ya sev ya terk et diyorlar terk etmek düşüyor bize de.
n.ç davası, engin ç. davası, kayıp vergiler, köstebek vakası, kpss olayı, susurluk, işkence gören askerler gibi toplumu derinden sarsan olaylarda en az bir bakan/görevli yerinden edilmediği sürece bi bok olmayacak ülke.