bugün

yeryuzunde duyulan ve kokeni dogal olan yer sarsıntılarına denir.
önceden tahmini zor olanlar sıralamasında birinci olan doğal afet
(bkz: 17 ağustos 1999)..
17 ağustos 1999

+ rakıiçiçiabi (sarhoş bir vaziyette uyumaktadır. sarsıntı ile uykusu açılmış, kapı zili sesi ile ayağa kalkmıştır. ama depremden bihaberdir.)

- deprem nedeniyle dışarı kaçmış kalabalık

+(evin balkonuna çıkmıştır)kalabalığa şaşkın ve sarhoş gülücükleri ile bakar.

noluyo lann, nie indiniz bu saattee aşşağıya
(sarhoş gülücükleri devam etmektedir.)

-in aşağıya, deprem oluo. in lann
( bir sürü bağırış çağrışlar, el kol hareketleri)

+ hadi lann (gidilir mışıl mışıl uyunur)
ne zaman geleceğine dair arkasından sürekli atılıp tutulan ama gizemliliğinden, emrivaki yapısından hiçbir şey kaybetmeyen sarsıntı.
yeryüzünün şöyle bir silkelenip, elini yüzünü yıkarken etrafı batırması.*
(bkz: zelzele)
(bkz: 12 kasım 1999 düzce depremi)
göz yaşartıcı sarsıntı.
Yerkabuğunun üst kısımlarında geniş zaman aralıklarında biriken elastik enerjinin aniden boşalması sonucu ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsması olayıdır
fr.tremlement de la terre.
bugün elazığ da 3,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir:
http://hurarsiv.hurriyet....rmnews.aspx?DocID=4899497
internetten ülkemizde meydana gelen bu yer sarsıntılarını an be an takip edebilmekteyiz.
http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst1.asp
an itibariyle gerçekleşen, yüreğimizi ağzımıza getiren olay.
(bkz: keçinin boynuzlarını sallaması)
sallanıyoruz umarım öncü değildir.
istanbul sarsıldı.
saat 17.00 24 ekim 2006 de istanbuldan hissedilen şey.
az önce meydana gelen sarsıntı.
(bkz: sozluk korktum)
(bkz: ya bi git basimizdan)
(bkz: bela misin)
(bkz: yeter artik)
(bkz: cik disari cik)
istanbul'da az önce olan şey. öncü olduğu kesin bir depremdir çünkü zaten önümüzdeki 20 yıl içinde 7 üstü bir şiddette deprem bekleniyor.

(bkz: korkunun ecele faydası yok)
biraz önce baya sallayan hadise.
http://www.internethaber..../news_detail.php?id=48997
az önce yerkürenin bize yaptığı bir şaka
jeofizik mühendisliği okuyanlara veya mezunlarına "jeofizik mühendisliği okuyoruz, bi b.. olamadık, bari topluma şu hadiseyi açıklayalım" dedirten olaydır ki şöyle açıklarız;

bir çok nedeni olan ve yer kabuğunun hareket etmesiyle meydana gelen doğa olayıdır. tektonik tabakaların sınırlarında oluşan depremler çok şiddetli olur (bkz: san andreas fayı). ülkemiz dünyanın önemli deprem kuşaklarından biri olan alp- himalaya kuşağı üzerinde yer almaktadır. ülkemizin, karmaşık jeolojik yapısı ve jeodinamik konumundan dolayı çok sayıda aktif fay bulunmaktadır. türkiye diri fay haritasına göre ülkeyi boydan boya kat eden kuzey anadolu fayı, doğu anadolu fayı ile doğu anadolu, marmara ve ege bölgeleri ile ülkemizde deprem riski en yüksek olan alanlardır. son depremi(17 ağustos) oluşturan kuzey anadolu fayı (kaf) ülkemizin aktif tektonik çatısında çok önemli bir yere sahiptir. bu fay üzerinde son yüzyılda 1939'da erzincan'dan başlayan ve doğudan batıya doğru fay segmentleri (parçaları) boyunca düzenli bir seyir izleyen 7 büyük deprem olmuştur . 1999 izmit depremi kuzey anadolu fayının doğu marmara kesiminde gerçekleşmiştir. konu ile ilgili tüm yerbilimciler bu düzenli deprem göçü nedeniyle kuzey anadolu fayı üzerinde olabilecek ilk büyük depremin bu fayın adapazarı-yalova bölümünde gerçekleşeceği hususunda görüş birliği içerisindeydiler. olan depremle yerbiliminin bu öngörüsü doğrulanmış ve kuzey anadolu fayının bu bölümünün hareketi afet nitelikli olmuştur. japonya, abd, çin ve rusya bu konuda oldukça ileri bir seviyede bulunmaktadır. japonya 50 yıl boyunca depremi önceden kestirmeye yönelik çalışmalara 150 milyon dolar harcamış fakat kobe depreminde 5000 vatandaşını kaybetmiştir. sakarya üniversitesiöğretim görevlisi yrd.doç.dr. can karavul(kendisi hocam olur) depremin 2 saat önceden kestirilmesinin mümkün olduğunu iddia etmektedir. çin bunu başarabilmiştir.

daha detaylı bilgiler için

http://www.jfm.sakarya.edu.tr
http://www.jeofizik.org.tr
http://www.geop.itu.edu.tr
http://www.koeri.boun.edu.tr
http://www.deprem.gov.tr/