1. 1.
  tüm türk coğrafyasının birleşip tek bir türk devleti olma hayali.
  (bkz: kızıl elma)
  (bkz: hayali bile güzel)
  45 -8 ... palta
 2. 2.
  artık bu düşünceyi ekonomik alana aktarmak gerektir. daha faydalı, daha gercekleşebilirdir.
  16 -1 ... pilotmont
 3. 3.
  avrupa'ya, amerika ya ya da entarili arapların birliğine karşı olarak türk ün
  inanması gereken en güçlü ve en doğru alternatif. nüfus yapısını düzeltmek anadoluyu tam manasıyla türkleştirebilmek için orta asya daki soydaşlarımızı ülkemize yerleştirmeliyiz. ayrıca ekonomik, siyasi, askeri her türlü işbirliğine açık olmalı, en son aşama olarakda türk devletlerinin tek bir çatı altındaki birleşimini ortak meclis ve ortak bakanlıklar olarak gerçekleştirmeliyiz.. büyük atatürk'ün türk birliği hakkındaki görüşleri şöyle;

  ''Bugun Sovyetler Birligi dostumuzdur, komşumuzdur, muttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacimız vardir. Fakat yarin ne olacagini bugunden kimse kestiremez. Tipki Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugun elinde sımsıkı tuttuğu milletler elinden avuçlarindan kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. işte o zaman Türkiye ne yapacağinı bilmelidir...
  Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inanci bir, özü bir kardeşlerimiz vardir. Onlara sahip çikmaya hazir olmaliyiz. Hazir olmak yalniz o gunu susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi kopruleri sağlam tutarak. Dil bir koprudur. Inanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olaylarin böldüğü tarihimizin içinde butunleşmeliyiz. Onlarin (diş Türklerin) bize yaklaşmasini bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamiz gerekli...''

  (29 Ekim 1933 Mustafa Kemal Ataturk).
  15 -1 ... shalamar
 4. 4.
  atatürk yine bir yazısında bir gün türk devletlerinin birleşeceğine inancının tam olduğunu dile getirmiştir.umudumuz birleştirici olanın türkiye olmasıdır.türkün türkten başka dostu yoktur.kardeş uluslarımızla özverili bir çalışmayla amerika ve rusya nın nufuzu pekala kırılabilir,devletlerimiz birleşebilir...
  10 -3 ... disco inferno
 5. 5.
  Tur-Tura-Turan: cesur, meydan okuyan, savaşçı anlamına gelmektedir. Tarihte turan her zaman Türk devletleri için kullanılmıştır. Çünkü Türkler tarih boyu her daim kendi özgürlüklerini korumak için savaşan, kendi değerleri için yaşayan bir millet olmuştur. Daha sonra turan kavramı Türk olarak doğan ve Türk olan insanların etiketi olmuştur. Turanlık her Türkün üzerine yapıştırılan asil bir etikettir.
  Tarihin ilk başlarından bugüne dek ulaşan çok az ırk vardır. Bu ırklardan biri de Türk ırkıdır. Türk efsanelerine göre her Türk içinde Türklük bilinci olarak doğar. Bu bilincin kitaplarda 'kızıl elma' olarak geçer. Sonra insan ya bu kızıl elmayı yaşatır, ya da unutur gider. Asla kaybolmaz kızıl elma, sadece su yüzeyine çıkarılır ya da derine gömülür. Kızıl elma Türk olmaktır, Türk olma bilincinin maddesel sembolü.
  Asırlar süren türk ırkının beraber yaşaması durumu, daha sonra savaşlar, göçler ve coğrafi olaylar ile değişmiştir. Bugün doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar dünyanın her yerine dağılmıştır Türkler. Günümüz Turancılığının amacı dünyanın neresinde olursa olsun, içinde kızıl elma bulunan kişinin türk olduğunu unutmaması hatırlatmaktır.
  Türkler bir bütündür. Aynı coğrafi bölgelerde yaşamasalar bile, ruhları beraberdir. Bir türk, türk olduğunu asla unutmaz, çünkü tarih kitaplarında geçtiği üzere Türkler Türklük bilincini kanlarında yaşarlar.
  Şimdi unutulan birleşmenin tam zamanı. Toplanıp, hepimizin bir zamanlar bağımsızlık bilinciyle yaşayan insanlar olduğumuzu dünyaya hatırlatma, kim olduğumuzu onlara gösterme zamanı.
  ingilteredeki öğretmencisinden, Çindeki tüccarına, fransadaki öğretmenininden,
  amerikadaki yöneticisine kadar biz kocaman bir ulusuz.
  Türküz. Ne içimizdeki Türklük ateşi söner, ne de kardeş olduğumuzu unuturuz.
  10 -2 ... haznedaroğlu
 6. 6.
  (bkz: enver paşa)
  5 ... arrzu
 7. 7.
  turk irkindan olanlarin bir devlet catisi altinda olma hayali..turkiyenin irk devleti olmadigini yalanlayan bir hayaldir..turkiye de onlarca turk olmayan etnik grup vardir bunlarin sayisi da nufusun yarisindan fazladir..bu olusum onlari dislamaktadir..
  5 -8 ... mert
 8. 8.
  enver paşanın ateşli savunucularından olduğu ve bize 1.emperyalist paylaşım savaşında milyonlarca insan kaybettiren, tüm türkleri birleştirmeyi amaçlayan bir siyasi akım. turancılıkta asıl önem verilen husus göründüğü gibi milliyetçilik veya asyadaki türklerin düşünülmesi değil, asyadaki türklerin yaşadıkları toprakların yeraltı kaynaklarının sömürülmesidir. m.kemal paşa ittihatçıların bu düşüncelerinin osmanlıya verdiği zararı görerek genç türkiye cumhuruiyetine de aynı zararı vermemesi konusunda türk gençliğini uyarmıştır.
  3 -3 ... eylmz
 9. 9.
  türkiyede fiili olarak destek görmemekle birlikte duygusal anlamda destek gören bir hedef. siyasi ve ideolojik temeli henüz yoktur. türkiyede türk olmayanların oranının yaklaşık % 17 civarında olmasından dolayı duygusal destekçisi boldur.
  6 ... anti
 10. 10.
  1990 yıllarda turgut özal'ın başbakanlığı sırasında,yapılmaya çalışılan daha sonra turgut özal'ın ölmesiyle hayal olan bütün türk devletlerinin bir araya gelme projesi...
  3 -2 ... kelleayak