bugün

collinn farrell, jessica biel ve kate beckinsale'li 2012 yapımı film daha fantastik. belki de efektlerin kalitesindendir. bilemedim.
Kesinlikle ilk film çok daha guzeldi bence .
2012 yapımı yeniden çekim olan film hakkında yazmak gerekirse, arnold schwarzenegger'in ve sharon stone`'un rol aldığı total recall ile hiç alakası yok.
Bir bilim kurgu açısından iyi bir film olmuş; ilk film ile kıyaslandığında sadece bir iki küçük benzerlik var o kadar. Bu yüzden ilk filmden esinlenmiş ayrı bir film gibi de düşünülebilir. Görsel efektleri şahaneydi dikkatimi çeken şey ise çevre tasarımlarıydı yanlış anımsamıyorsam eğer Koloni'ye ait tasarlanmış dünya Blade Runnera benzerken yine yanlış anımsamadıysdam BBF ise Minority Report gibiydi; özellikle filmin başlarında ki otoyol ve otomobil sahnesi bana Minority Report dejavusu yaşattı resmen. Sık sık ve sinir bozucu bir şekilde gördüğümüz ışık kırılması efekti ise filmin sürprizini kaçırıyordu. eğer bir de ilk filmin sonunu biliyorsanız sadece oturup filmin bitmesini bekliyorsunuz malesef; bu yüzden eğer ilk filmi izlemediyseniz yada izleyip bir şey hatırlamıyorsanız "ilki nasılmış önce onu izleyeyim" demeyin.

https://www.planetdp.org/title/total-recall-dp49575
Küçükken izlediğimde 3 memeli karı yüzünden azgınlık ve korku duygularını aynı anda yaşayıp milletin milyon dolarlar ödeyip tatmin edemediği fantezileri aynı anda yaşattığı için bende yeri ayrı olan film.
An itibariyle izlediğim bilim kurgu filmidir.
2012 yapımı için konuşacak olursak müzikleri ve efektleri gayet iyi filmde birazcık replik eksiği vardı ama onları da jessica biel'in güzelliği ile bryan cranston'ın oyunculuğu kapattı. izlediğime pişman olmadım bilim kurgu filmi izlemeyi isteyen herkese tavsiye edebilirim.

kate beckinsale'de çok alımlıydı ama jessica biel sen nasıl bir şeysin ya?

evet film jessica biel için bile izlenebilir.
diğer entirilerin aksine ben 2012 versiyonunu son derece beğendim. efektleri de oyunculukları da gayet iyi gayet başarılı.

arnold abiyi zaten oldum olalı pek hazetmez idim. yeni yapımında da aklımı kaçıracak kadar aşık olduğum colin farrell oynayınca öyle filme kurban olurum.

sadece colin değil, jessica bacı ve kate bacı da takdiri teşekkürü hak etmiş bence. filmde hiç birşey olmasın, kadro için yine izlenir yine izlenir.
2012 yapımı ve 1990 yapımı iki filmin adıda aynı.

2012 yapımı filmde üç memeli kadın var ilk 20 dakikada.
çocukken izlediğim çok güzel bir bilim kurgu filmi.

geçen gün şu haberi gördüğüm'de hatırladığım filmdir ayrıca kendisi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25401439
dışkı gibi olmuştur.
-zenci ikna etmeye çalışırken dışarda 100 tane polis, robot nişan almış vaziyette bekliyor. ve bizim ibiş zenciyi vurup lay lay lom kaçıyor, bir allahın kulu da vuramıyor, esas adam ya kendisi. mermi gelmez ona. lan yürü git! değil eğitimli polis, orada çocuk bile olsa birinden biri o adamı da o kaltağıda vurur.

-en sondaki siyah robotla kapışırken adam elini attı çekti ve hop içi dışına çıktı robotun. oldu anasını satim kolay mı lan o? robotun mühendisi olunca robot eriyor mu elinde? haddi lan oradan!

filmin ilk 20 dakkası güzel, şu kötü ajan kızın bizimkini boğmaya çalıştığı yere kadar güzel sonrası küfür niteliğinde.

arnold un filmi bunu orospusu yapar.
hala hatırlarım, arnoldun filmindede bizimkini ikna etmeye çalışan adam vardı. ve o adam şahsen beni ikna etmişti. o kadar başarılıydı o sahne. bir de buradakine bakın.
çocukluğumuzun efsane filmlerinden biridir.

efsane olmuş filmlerden hangisini çekerseniz çekin eskisinin gölgesinde kalır. en azından benim gibi o filmi zamanında ağzı açık izleyen nesile beğendiremezsiniz.

eskisi efsane, yenisi güzel bir seyirliktir.
2012 çekiminde bol miktarda aksiyon vardı. sanırım adamlar 1990 yapımından biraz farklı olmasını istedikleri için böyle yaptı.

bi akşam mısır patlatıp pc başında heyecanlı heyecanlı izlenilebilri. eleştirmeye gerek yok yani..
1990 yapımı arnold un oynadığı efsane ilk filmin ardından , 2012 yapımı filmin beklentileri karşılaması zaten beklenen bir durum değildi.bunun başlıca nedeni konunun tekrar edilecek olması ve dolayısıyla gerçek mi hayal mi? durumunun artık izleyici açısından pekte istahla karşılanmayacağı gerçeğiydi.tahminim bu nedenlede , film bu durumu ikinci plana atıp daha çok aksiyon üzerine yoğunlaşması ki bence bir aksiyon filmi olarak gayette başarılı .fakat ciddi anlamda rahatsızlık duyduğum üç konu var,

bunlardan biri colin farrell tercihi.
açıkcası hiç olmamış.yani öyle bir oyunculuk ortaya koymuş ki , oynadığı krakteri ,ezik , yardıma muhtaç sanarsınız.mesela arnolda 1990 yapımı filmde oldukça kötüydü ama bir duruşu ,bir ağırlığı vardı ,ama colin farrell bana hiç bir şekilde ajan durumunu hissettiremedi veya bu yapımcıların tercihiydi .

ikincisi eşi lori(kate beckinsale) de abartılı derecede başarılı gösterilmiş , öyleki colin farrell dan çok daha iyi bir ajanmış gibi görünüyor.1990 yapımı ilk filmde ise sharon stone nun arnoldun önüne geçme , ondan önde görünme durumu hiç ama hiç yoktu ki bence olması gerekende buydu.

üçüncüsü recall şirketinin sanki kaçak çalışan merdivenaltı bir işletme gibi gösterilmesi .ulan insan oraya gidipte beynine müdahale ettirir mi?

bunlar haricinde aslında fena bir yapım değil.aksiyon sahneleri olsun , ister istemez ilgi çekici konusu olsun , mekanlar(bazıları) , çekim teknikleri olsun rahatlıkla izlenebilir bir film.
idare eder bir film. Konu olarak zaten aşinayız da orjinal filminden senaryo olarak biraz basit kalmış. Ancak grafik ve atmosfer bakımından tam not aldı benden. Aksiyon sahneleri beni biraz fazla baydı. Aslında baymasının sebebi klişe olmalarından kaynaklanıyordu. Mekanik askerlerle olan dövüşmeler vs. çok saçma ve gereksizdi. Oyunculara gelirsek Colin Farrell faciasından bahsetmek istiyorum. Oyuncu dediğimiz şey bana göre mimiklerini ustalıkla kullanabilen kişidir. Abimizin kaşı bile bir kere oynamıyor filmin içinde. Her filminde aynı şey var. Böyle oyuncu benim gözümde bir hiçtir kimse kusura bakmasın. Kate aşkımın kötü rolde olması beni hayli sevindirdi. Çünkü Hauser'dan ne kadar uzak kalırsa benim için o kadar iyiydi. Jessica Biel her zaman ki gibi iyi oyunculuk sergiledi.

--spoiler--

Şimdi değinmek istediğim bazı şeyler var. Hauser'ın hafızası tam yerinde olmadığı sahnelerde herşey adamımızın takır takır önüne geliyor. Herşeye rahatça ulaşıp, önüne hiçbir zorluk çıkmıyor. Bu senaryoda ki basitlik çok gözüme battı. Önüne sadece başbakan problemi çıktı. Kendi adamı onu serbest bıraktı. Yine kurtuldu. Tekrar başbakan çıktı karşısına. Filmin taa sonunda. Bir de baktık Hauser başbakana dövüşte bile boyun eğiyor. En sonunda kurşunu yiyor. Peki filmin ortalarında niye kurşun yemedi? 20 mermi geliyor ve hepsinden de kurtulmayı başarıyor maşallah. iyi güzel Sci-Fi filmi ama eşeğin amına su kaçırmamak lazım. Bu bir süperkahraman filmi de değil nihayetinde. 3 memeli kadın göndermeleri iyiydi.

--spoiler--

Filmi izleseniz de olur izlemeseniz de. Güzel zaman geçirmelik..
az önce izledim beğenmedim, klişelerden başımı kaldıramadım. (bkz: total shit)
yeni versiyonu kötü olan film. 3 memeli kadını tekrar koymak yerine konuyu daha güzel yapsalarmış daha hoş olacakmış. belki de eskiden daha güzelini izledik diye bu kötü geliyor bilemedim. aslında colin farrell'in oyunculuğunu da filmlerini de oldum olası sevmem ön yargılı olmuş olabilirim.
bazı bilmişler matrix'ten aşırılmış diyor film için. matrix dediğin film zaten arak anasını satıyım. (bkz: tron)
kaldıki total recall ondan önce çıkmıştı.
sıradan, orijinal değil. her şeyden biraz arak.. matrixten tut star wars'ın stormtrooperlarına kadar. ama kendisini izletiyor orası ayrı. bir de belirtmeden geçemeyeceğim Walter reise saç gitmemiş.
eski versiyonu daha güzel olan film. en azından onda doğru dürüst bir amaç vardı, detaylar vardı.
schwarzenegger in hayatımın gerçek hikayesi isimli kitabının orjinal adı. Kitapta kendi hayatını kaleme almıştır.
Arnold Schwarzenegger, sharon stone gibi ünlülerin oynadığı, 90 yapımı bilim kurgu filmi. şu anda yeniden çevirimi vizyondaymış sanırım.
yenisini bilmiyorum ama eskisi çocukluğuma denk geldiği için nostalji yarattı bende. özellikle arnold'un havaalanındaki, elektronik maske çıkarma sahnesi en aklımda kalan sahnesidir.

http://www.youtube.com/watch?v=WFMLGEHdIjE
http://farm3.staticflickr...542_bdf12196cb_z.jpg?zz=1
Üç göğüslü kadınla marsta sevişirken, her sabah adriğıynnnn diye bağırarak uyanmama sebep olan saçma bir film, remakeinide yapmışlar.
Hollywood'un senaryo tıkanıklığına bir örnek daha.

Önce uzun süre Japon-Kore sinemasını emdiler, şimdi kendi kendini emiyor adamlar. Kaçıncı gereksiz yeniden çevrim bu anlamadım. Yeniden çevrimler de bir felaket. The Thing, Prom Night, Piranha. Bir tek Dawn of the Dead, orijinaliyle aşık atabildi. Umarım bu da gişede çuvallar da bu serinin sonu gelir.
http://www.youtube.com/watch?v=WFMLGEHdIjE
gösterime girdiği döneme kıyasla en uçuk kaçık senaryoyu seyircisine sunmuş sinema filmdir.
sharon stone un manitasına sunduğu ilginç tatil önerileri bile buna birer örnek, "istersen jupitere gidelim, arzu edersen uranüstde takılalım süper ortamlar var diyolar, ya da boş boş uzayda dolanalım bolca skor yapalım gibi cümleleri ilk kez izlediğim zaman çok tuhafsamıştım. oysa arnold yatıp kalkıp marsa gitmek oralarda ortamlara girmek istiyor kadının bu cazip önerilerini sikinin tersi ile itiyor idi.
bu sene ağustosta gösterime girecek yeni versiyonunda ise fragmanlarından anlaşıldığı kadar senaryoda mars takıntısından eser yok, arnold gibi at kafalı insan azmanı bir karakter yok hepsinden beteri 3 memeli mutant seks işçisi yok..
buna mukabil jessica biel, kate beckinsale ve breaking bad den tanıyıp walter reyis diye bildiğimiz Bryan Cranston var. velhasılı sonu hüsranla bitebilir diye avutuyorum kendimi ama gene de merak etmeden duramıyorum.
güncel Önemli Başlıklar