1. 1.
  başrollerini tom cruise ve kelly mc gillis nin oynadıgı ucaklarla alakalı guzel eglenceli izlenilesi bir film. yanılmıyorsam 4 dalda da oscara aday olmustu. berlin in take my breath away sarkısı da film muziklerinin arasında olup bunca sene hafızamızda yer edinmiştir.

  kanımca amerikan pilotlarının yetiştirildigi yere verilen addır.

  ayrıca oyunu da bulunmaktadır.
  1 ... rigsmaer
 2. 2.
  "top gun" seçilmiş amerikan pilotlarının (sanıyorsam illa amerikalı olmak zorunda değil artık) yeteneklerinin geliştirilmesinde yardımcı olan ve özel eğitim aldıkları birim.

  ayrıca tom cruise'un tanınmış bir aktör olmasına katkıda bulunana kült film.
  1 ... solucan
 3. 3.
  illaki bakınız; hot shots
  1 ... kutupsal form
 4. 4.
  (bkz: delikanlı gun)
  3 -1 ... mulayim
 5. 5.
  (bkz: ice man)
  (bkz: maverick)
  2 ... karpuzkabugu
 6. 6.
  tom cruise'un yakisikli aktorler arasinda ilah haline gelmesinin yegane sebebi olmus filmdir. ayni zamanda filmde taktigi ray ban gozlukler de modaya damgasini vurmustur.
  1 -1 ... dmjoes
 7. 7.
  uçaklar güzel olmasa* izlemeye bile değmeyecek filmdir.
  1 ... khutuck
 8. 8.
  val kilmer'in ilk filmlerindendir. amatom cruise' in gölgesinde kalmıştır.
  1 ... zargana
 9. 9.
  benim yakaladığım kadarıyla gayet salakça bir hataya sahip film. bir it dalaşı sırasında, arkadaki f 14 ün kanatları açık durumdayken, bir kare sonrasında kanatlar kapalı konuma gelmiştir ki, o kadar kısa süreceğini hiç sanmıyorum.
  -1 ... kutupsal form
 10. 10.
  bahsi geçince, berlin' in take my breath away şarkısının aynı anda dudağa dökülmesine sebebiyet veren film. soundtrackı ile en çok özdeşleşen filmlerden biridir. ülkemizde yüzbaşı volkan' ın çok okunduğu döneme denk gelmesinin filme olan ilgiyi arttırdığını düşünüyorum.
  ... legend of the stranger