ikinci yeni'nin gelini diyorlar kendisi için.
Edebiyat dünyasının paylaşılamayan kadını.

Turgut Uyar, ülkü Tamer, edip Cansever, cemal Süreya...

Hatta cemal Süreya tomris hanım için "daha nen olayım isterdin, onursuzunum senin" diyor.

Enteresan kadın, enteresan adamlar.
aşk hayatı (temsili);

görsel
Cemal Süreya: Haydarpaşa lisesinin erkek lisesi olduğu zamanlar. Parasız yatılı öğrenci. Dört evlilik. Üç bol şiirli ilişki.
Edip cansever: istanbul erkek lisesi. Mezun olduktan bir sene sonra 18 yaşında Mefharet Erk ile evlendi. Çeşitli aldatmalar, gönül maceraları.
Turgut uyar: hayatı yatılı askeri okullarda geçmiştir. Tomris uyardan 15 yaş büyüktür. Etkileyici kurlarını tüm kadın yazarlar biliyor imiş.

Üç büyük şair. Ne kadar büyük şair olurlarsa olsunlar biraz çapkın* erkekler. Aynı dönemlerde tanıdıkları güzel bir hanım olan Tomris uyar'ı etkilemek için sözle şiirle girilen bir yarış.
Birbiri ardına dizilen güzel kelimeler, alt alta sıralanan güzel cümleler.
Belki de hepsi şairlerimizin erkekliğini kanıtlama çabasından başka bir şey değildi. Bu kanıya ise zaten yeterince renkli aşk hayatlarından varıyorum.

Peki o duygu yüklü şiirler o duygular hissedilmeden yazılabilir mi?

Birbirine Cemal Süreyanın aşkının karşısında secdeye varacağı kadar ilahi aşklar besleyen insanların birbirine onun samimiyetsiz dizelerini okuması aşklarına reva mıdır?

Edit: noldu amına koyayım çok büyük aşklar mi bekliyordun? iki kalem tutup şiir yazan herkes Mecnun mu aq
Huysuz Ama Çekici Halleriyle Edebiyat Dünyasının Dört Şairini Aşk Ateşine Atmış Bir Kadın. 2003 te vefat etmiştir.
“Böyle anlarda hep olur. Yerinde kullanılan bir sözcük, rastgele yükselen bir şarkı, nasıl kavratır yaşamayı! Ne diyor radyodaki ses:

Teamo Te. Ne demek olabilir Teamo Te? “Seni seviyorum, seni, seni, seni” gibi bir şey. Hiç usanmadan, hep yineleyerek. Dili bilmesek bile anlıyoruz, çünkü Akdeniz’in ortak dili bu. Dizboyu papatyalar anlamına da gelebilir, “Daha yığınla çocuk var doğurulacak” anlamına da. “Seni seviyorum, hadi hoşçakal, bir gün o kıyı kahvesinde yanına çöküp dostça iki kadeh içebilme isteğim baskın geliyor” anlamına da…”
yürekte bukağı, otuzların kadını gibi hikayelerinde ironik bir söylemi vardır. kısa hikayeler yazar, basit örgülü yalın anlatımlı metinler kaleme alır.
Kendisi akrabam olur. Tanışmak nasıp olmadı lakin kitaplarının bazılarını okudum. En renkli bir yaşamı olmuştur. Hayatı yaşamak denildiğinde akla gelebilecek insan.