bugün

2. yenicilerin yazarlarını parmağında döndürmüş olan kadın yazarımız.
Turgut uyarın eşi, harika hikayelerin sahibi basarili kadin yazarlarimizdan zamaninda sait faik hikaye odulunu de almistir.
Türk kezolarının, rakı ve facebook edebiyatı seven kızların idolü kadın. Dünya götünüzün teğetinde dönüyor zaten baldırını siktiklerim.
vay arkadaş ne kadınmış ama.

hem cemali, hem turgutu hem de edipi kendine divane yapmış, uğruna 3 efsaneye dünyaları yazdırtmıştır.

bu üçlünün dışında olup ''tomrise bir şiir yazıp da tavlayayım'' diyen olduysa baştan kaybetmiştir, kadına zaten yazılan yazılmış.

nasıl bir cevherat varsa artık kadında.
Adamlar var
Sanki yollar
Onlarınmış gibi yürüyorlar
Yolların ortalarından
Hiç yüz vermeden kaldırımlara
Indirimlere
Adamlar var
Adam değiller
Sanki adammış gibi duruyorlar köşebaşlarında
Adamlar yok
Adamlardan çok sıkılarak
Içeri girdi tomris uyar
Bir cin tonik söyledi öğlene çeyrek var
Otuzbir mayıs seksenüç park kafeterya

Ferhan Şensoy, Gündeste

Gibi dizelerle anlatılan hatun kişisi. En önemli şairlerimizden üçüne şiirler yazdırmış kadın. Ayrıca kendisi çok başarılı bir yazar.
Yanımdaki iskemleye oturdu, gözünü uzaklara dikti... Çekmeye can atılan bir ceza kadar güzeldi...
üç arkadaşı birbirine düşürmüş kadın amk.
görsel
"Erkekler ruhsuz kadınlar manasızdı"

Otuzların kadını kitabında ne anlatmak istediğini kendisi anlayabilmişmidir diye düşündüğüm yazar.
Türk öykü dünyasının önde gelen isimlerinden aynı zamanda denemeci ve çevirmen Tomris Uyar, 15 Mart 1941’de istanbul’da doğmuştur. 1963 yılında istanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olan Uyar, meslek hayatına Ülkü Tamer ve Cemal Süreya ile birlikte çıkardıkları Papirüs Dergisi ile başlamıştır. 1966 yılında Papirüs’te yayımladığı yazılar ile ismini duyuran Uyar’ın ilk öyküsü Suya Yazılı Papirüs Dergisi’nde çıkan yangın ile birlikte yayımlanamadan kül olmuştur.
Aşık olunabilecek bir kadın.

http://gencgazete.org/tom...i-yeninin-gelini-babandir
Bir kadın üç şair.
Hakkında hep "bir kadın üç şair" muhabbetinin yapılmasından bıktığım kadındır.
Her seferinde üzülürüm Ülkü Tamer'e. Yeter ulan yeter!
Üstelik ona aşık olanlarla değil yaptıklarıyla anmak, onun eserlerini okumak lazım. Yeter ulan yeter!
kimse kusura bakmasın, berbat. açık ve net.
cemal süreya, edip cansever ve turgut uyar'ın en sevdiği,her kadının yerinde olmak istediğidir tomris.

Onunla yaşayan hayatlar, bizim ezberlediğimiz fakat 'o'na yazılan dizeler.. o adamlar için ulaşılmazlığı, ulaşılınca dahi değerinin katlanması... ne özel bir kadınsın tomris!
ülkü tamer'in eski eşi, cemal süreya ile aşk yaşamış ,edip cansever'in platoniği ve turgut uyar'ın eşi olan öykü yazarı.

edit: tam anlamıyla bir lavinya.

edit 2: hatta ikinci yeni gelini.
(bkz: ikinci yeninin gelini)
Kendisine hiç şiir yazılmamış biri olarak, 3 büyük şairin kendisine en güzel şiirlerini yazdırtan kadın.
(bkz: cemal süreya) Tanıştıkları dönemde ikisi de evlidir. hatta aşkları için eşlerinden bile boşanmışlardı. Tomris kolej aşkından Ülkü Tamer'den boşanmıştir.
Cemal sürey der ki:

'Ay ışığında oturduk
Bileğinden öptüm seni
Sonra ayakta öptüm
Dudağından öptüm seni
Kapı aralığında öptüm
Soluğundan öptüm seni
Bahçede çocuklar vardı
Çocuğundan öptüm seni
Evime götürdüm yatağımda
Kasığından öptüm seni
Başka evlerde karşılaştık
iliğinden öptüm seni
En sonunda caddelere çıkardım
Kaynağından öptüm seni '

'Daha nen olayım isterdin
Onursuzunum senin! '

(bkz: turgut uyar) aşıkları arasından en şanslı olanıdır Turgut Uyar. kendi deyimiyle ''uzaktan sadece hayalini kurmaktansa, yanındaki gerçek mutluluğu kelimelendiremese de olur bahtlılığı'' onunki.
Der ki:
'Herkes seni sen zanneder.
Senin sen olmadığını bile bilmeden,
Sen bile
Seni ben geçerken
Derim ki,
Saati sorduklarında;
Onu ''O'' geçiyordur
Kimse anlam veremez.
Tamir ettirmedin gitti derler şu saati.
Ettirmek istiyor musun demezler.
Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.
Zamanı durdururum yüreğimde,
Sensiz geçtiği için,
Akrep yelkovana küskündür.
Şu bozuk saat çalışsa benim için ölümdür.
Bil ki akrep yelkovanı geçerse,
Atan bu yüreğim durur.
Bırak bozuk kalsın, hiç değilse
Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.'

(bkz: edip cansever) Her yıl Mart'ın 15'inde yani Tomris Uyar'ın doğumgününde bir şiir yayınlayarak hayranlığını her yıl bıkmadan usanmadan anlatmıştır şiirlerinde.
'Ben seni uzun bir yolda yürürken görmedim ki hiç
Yağmurlar altında gördüm, kadeh tutarken gördüm de
Bir kıyıya bakarken, bakarkenki ağlayan yüzünle
Ve yarışırsa ancak Monet'nin
Kadınlarına yaraşan giysilerinle
Gördüm de
Ben seni uzun bir yolda yürürken görmedim ki hiç.
Öyle kısaydı ki adımların, diyelim bir yaz tatilinde
Bir otel kapısının önünde, tahta bir köprünün üstünde
Bir demet çiçekle paslanmış bir kedi arasında
Öyle kısaydı ki adımların
Şöyle bir bardak yıkayışının vaktiyle
Ölçülür ve denk düşerdi ancak
Yok bir yanıtın ''nereye'' diyenlere
Bir buz titreşimi gibi sallantılı ve şaşkın
Ve çabuk bir merhaban vardır bir yerden gelenlere
O bir yerler ki, diyelim çok uzak olsun
Sen gelmiş gibisindir oralardan, otobüslerden
Yollardan, deniz üstlerinden topladığın gülüşlerle
Seni görünce dünyayı dolaşıyor insan sanki
Hani Etiler'den Hisar'a insek bile
Bir küçük yaşındasın, boyanmış taranmışsın
Çok yaşında her zamanki çocuksun gene
Mart ayında patlıcan, ağustosta karnabahar
Mutfağın mutfak olalı böyle
Bir adın vardı senin, Tomris Uyar'dı
Adını yenile bu yıl, ama bak Tomris Uyar olsun gene
Ben bu kış öyle üşüdüm ki sorma
Oysa güneş pek batmadı senin evinde
Söyle
Ben seni uzun bir yolda yürürken gördüm müydü hiç. '
ilk evliliğini ülkü tamer ile yapmış, kızları ekin'i emzirirken kaybetmiştir. Cemal süreya, turgut uyar ve edip cansever'in uğruna şiirler yazdığı kadındır. Kazanan turgut uyar olmuştur. Edip cansever'in , tomris uyar'a turgut uyar la evli iken aşk şiirleri yazmasına anlam veremiyorum. Tamam evli birini seversin. Tamam şiir de yazarsın. Ama doğum gününde hediye edersen ayıp edersin bence. Turgut uyar ile bir erkek çocukları olmuştur.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
1 Kadın 3 şair.Yıllarca evli kaldığı eşi turgut uyar,Cemal süreya,Edip Cansever.En acayipi edip Cansever'dir ama.Çok platonik sevmiştir pek bahsedilmez.Her yıl mart 15'inde tomris uyara şiir yazmıştır edip cansever.
Şiirleri falan da çirkin. Sanat insanı değil.
Turgut uyar,edip cansever ve cemal süreya yı kendine aşık eden hatun,turgut uyarla evliydi. Cemal süreya ile dillere destan bir aşk yaşamıştır.
Hatta Cemal Süreyanın " Daha neyin olayım senin,onursuzunum " sözü ona yazılmıştır.
Bir adın vardı senin, peşinde üç şair.

görsel
Ömer edip cansever'i üzen kadın. Sanki benim içimde yara açmış öyle etkiliyor adamın şiirleri.
Kadın uğruna soyadından vaz geçen adam gibi adamdır cemal süreya.
Yaza Yolculuk adlı öykü kitabından az önce Küçük Kötülükler'i okudum. Modern öykü tekniklerini gayet rahat yerleştirmiş hikâyeye. Tarzı da hoş duruyor.