bugün

ikinci yeninin yengesıdir.

görsel
döneminde yokluk vardı galiba dönemin şairleri kendisine yürümüş. evet.
ne zaman yazmış olduğu hikayeleri okumaya kalksam istemeden de olsa içime bir turgut uyar ya da cemal süreya şiiri okuma isteği gelip yerleşiyor istemeden de olsa kitabı yarım bırakıyorum. eğer bir sinemacı olsaydım kesinlikle onun filmini yapardım. illa bir tanım yapmam gerekecekse turgut uyarın bozuk saat misali yüreğinin hep onda durduğu kadındır.
-cemal süreya’ya içki içmeyi ben öğrettim.
edip cansever

-edip’e şiir yazmayı ben öğrettim..
cemal süreya

-bu ikisi bunları tartışırken ben de gittim tomris’le evlendim.
turgut uyar
"içki olsaydı rakı olurdu mesela, ona hiç kuşku yok.

ev olsaydı, sonradan görmelerin kondurdukları sütunlu mütunlu villalardan değil, bütün depremlere dayanacak, iki katlı, küçük, sağlam taş bir bina olurdu.

çiçek olsaydı gül, karafil gibi herkesin bayıldığı bir çiçek değil, ancak çiçek zevki olanların arayıp bulacağı, bulunca da asla vazgeçemeyeceği bir çiçek; müge, incir çiçeği olurdu o.
insan oldu o. tomris uyar oldu. iyi ki oldu."
Bir bozuk saattir yuregim hep sende durur..

Turgut uyar gibi sevdik de ne oldu.
Tomris

Senin için alışılmış şeyler söyleyemem sana yaraşmaz
Kış gecesi amcamızdır bahar yakından kardeşimiz
Alır başımı Erzincan'a giderim seni düşünmek için
Dörtlükleri bozarım çünkü dağlar ne güne duruyor
Kıyılar ve eskimeyen her şey seni anlatmak için

Bir bozuk saattir yüreğim hep sende durur
Ne var ki ıslanır gider coskunluğum durmadan
Durmadan
Dağ biraz daha benden deniz her zaman senden
Hiçbir dileğimiz yok şimdilik tarihten coğrafyadan

Kimselere benzemesin isterim seni övdüğüm
Seni övdüğüm zaman
Güzel bir çingene yalnız başına dolaşmalı kırlarda
Seni övdüğüm zaman
- Turgut Uyar.
Güzel aşklara konu olmuş kadınları kıskanırım.
Bu kadın da güzel adamlarla aşk yaşamış bir kadındır.
Kadın gözünden bakınca, Bir aşkı güzel kılan ilk şey; güzel adamdır.
Güzel seven adamdır.
Bu kadın da güzel sevilmiştir.

Neyse.
Bir kadın.
Kıskandığım bir kadın.
cemal süreya, turgut uyar ve edip cansever 3lüsünü pert etmiş hatundur. saygımız vardır. ama cemal reyizimi yarım bırakmasaydı keske.
Türkiyenin şairsiz kalmasının, şair kuşağının bitmesinin yegane sebebi bu kadındır.
Ya da bir nesil bu kadın sayesinde şiire doydu.
Biri edebiyatımıza Tomris döksün lütfen..
Her yarımın amacı tamama ulaşmak ya; bir elektron alan element soygaz oluyor falan, mesela. Şairler, yarım kalmış düzenbaz, sahtekarlar. Affetmecegiz seni Tomris Hanım!
cemal süreyya, edip cansever ve turgut uyar gibi güçlü üç şairin aşık olduğu turgut uyarla evlenen öykü yazarı ve çevirmendir.
gündökümü: bir uyumsuzu, aramızdaki şey, yaza yolculuk, ipekle bakır, otuzların kadını ,gece gezen kızlar... kitaplarının yazarıdır.
Türkiye'nin En Çok Arzulanan Kadını Aslında Kimdi?

http://www.youtube.com/watch?v=ulxohu7bxgg
Cemal süreya ile bi dönem aynı evde yaşadıktan sonra 1962 de Ülkü Tamer ile evlendi 1964 te boşanarak Turgut uyar ile evlendi. Kısacası yollu baya.
Tomris Uyar hakkında bildiklerimin kaynağı, onun ikinci kuşak teyzesi falan değil. tek kaynak, Tomris Uyar cümleleri, Tomris Uyar kitapları. Peki, yaşadığı doludizgin (!) aşklardan sonra sayfalarca yazdığı aşk anıları yok mu? Yok. Kadınlara taktik verdiği cümleler? Onlar da yok. Tomris Uyar’ın bize bunları anlatmak istediği falan yok.

Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya; aşklarını yere göğe yazmış olmalarına; şiirleri, cümleleri herkes tarafından benimsenip okunurken, yaşadığı aşklarla ilgili oldukça ketum olmasına ve yazarlığını her daim önde tutmasına rağmen Tomris Uyar’ın yazarlığı kucaklanmak istenmemiştir. Buna sebep olan, aşkın ve aşka dair her şeyin birer pazarlama aracı olarak kullanılacağını keşfeden sistemdir. Bu sistemi kuran toplum algısı da kadını zaten ötelenmiş bir varlık olarak sunmakla birlikte, bir kadının cinsiyetinden bağımsız işleriyle, yetenekleriyle var olmasını olabildiğince engellemeye çalışmıştır, çalışmaktadır.

Tomris Uyar’ın ise bu konularda fikri nettir:
“Her okurun, her eleştirmenin bir sanatçıyı anlaması, yapıtlarını tek tek değerlendirip sevmesi gerekmez, ne yapmak istediğini kavrasa, yeter.”
Vurmayan şair kalmamış diyorlar.
Ben olsam edip'i seçerdim.
Bütün öykü kitaplarını yarıda bırakıyorum. Sonra kitap okumaya en istekli olduğum bir zamanda elime alıp tekrar bırakıyorum. Sanırım hiçbir zaman bitmeyecek onun öyküleri.
Bir Lou salome kadar olamasa da can sıkmış bir kadındır.

Hep o şairlerin kadınlara olmadık yüzler çizmesinin en somut örneklerinden.

Sevmek bir takıntıdır.
ben uymam

hahahahahhahha
tanım : bir şaka.
naif erkekler hep güçlü kadınları sever. bu yuzden hepimizin içten içe kıskandığı kadindir. cünkü cok guzel adamlar tarafindan sevilmistir.
şu koca dünyada kıskandığım iki insandan biri. ikinci yeninin gelini, naif kadın, çevirmen.
Eşleri düşünüldüğünde Türk edebiyatının aşk şiirleri bakımından %30'udur.
türk edebiyatının lirik prensesi, sevgiyle okunur.
tipsiz karı. turgut, edip, cemal.... bu 3 sığır çobanı bu karının neyine aşık oldular allasen. ne hırs yapmışsınız lan. size karı mı yoktu olm o zamanlar. sidik yarışı böyle bir şey işte *