bugün

büyük lokma ye büyük söz söyleme lafını akıllara getiren gemi.
batan geminin malları cidden büyük olmuştur.aynı isimli süperhiperdandirik filmse birtakım insanların onlarca kez gitmesi yüzünden gişe rekortmeni olmuş ve yine akademinin mallığı yüzünden 11 de oscar almıştır.

filmin bairollerinde leonardo dicaprio,kate winslet ve billy zane oynamıştır.yanılmıyorsam 1997 tarihliydi.
çekimlerinde leonardo dicaprio'nun kate winslet'ı her öptüğünde dişlerini fırçaladığı film. "insanın en pis yeri ağzı olduğu için her öpüşme sahnesinden sonra dişlerimi fırçaladım" demişti.
ortalama 3 saat süren filmin her karesi güzel ve heyecanlıdır. Özellikle gemi battıktan sonra ki yaşananlar anlatılırken yaşlı bayanın belirip gözyaşlarının dolması ile başlayan sahneden sonra sizinde gözyaşlarınız akar. ağlamaklı olursunuz. Aşık olduğunuz kişi aklınıza gelir hep ve onu kaybetme duygusu içinize işler. Dayanamazsınız...
11 oscar aldigina tanik olduktan sonra oscarli filmlere on yargiyla yaklasmama neden olmus film.
cogu kişi ''ayyy cokkk kotu konuuusuuu tam birr bayıkkk aşk hikayesiii'' dese de çekimleri güzel olan ve insanı etkileyen film.
nisan 1912'de buzdagina carparak, james cameronu zengin etmiş gemi.
dandik bir film.
(bkz: celine dion)
farkli bi açıdan bakarsak titanik, eski adiyla commercial union yeni adıylada aviva tarafından sigortalanmıştır. battiktan sonra sigorta şirketinin de battiği düşünülse de öyle olmamış şirket günümüze kadar gelmiştir.
iki arkadasin (a ve b) titanic kaptaniyla konusmalari:

a: bu gemi batmaz diyorlar kaptan abi?
k: kim diyormus, istesem bi dakikalik isi var.
a: din kardesiyiz be abi, atma. bunca insan var gemide.
b: hem tanri bile batiramaz demisler.
k: durun o zaman.
b: abi napıyorsun, dursana...
a: buz dagi degil mi o?
b: hazziktir!
k: hadi bakalim. simdi batiyor mu batmiyor mu?
Enkazı Newfoundland'in 550 kilometre açığında bulunan,15 nisan 1912 de bir buz dağına çarpıp batmış olan o zamanların en büyük gemisi..
(bkz: titanic 2)
Yapı olarak parça parça oluşturulmuş ve birşeye çarptığında sadece çarptığı parçası zarar göreceği, diğer parçalar etkilenmeyeceği için Tanrı bile batıramaz denmiş talihsiz gemidir. Enteresan olan şu ki gemi buzdağına çarpmamıştır, tüm yan tarafı boyunca buzdağına feci şekilde çizdirmiştir kendini ve böylece mefta olmuştur. *
1912 yılında dünyanın batmaz denilen gemisi Titanic, uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta çok zengin tabakadan insanlar olduğu gibi, diğer sınıflardan da yolcular vardır. Jack(leonardo dicaprio), gemiye son anda binen ve özgürlüğüne düşkün bir gençtir. Gemide tanıştığı Rose'la arasında büyük bir aşk başlar.
yönetmen James Cameron bu filmle ününe ün katmıştır. film gişe rekorları kırmış, yıllarca hatırlanan bir klasik film olma özelliğinde olmuştur. peki cidden bu kadar anılması gereken bir film miydi?
evet , kesinlikle öyleydi. kostumler, iç gıcıklayıcı müziği ve hiç bir masraftan kaçınmayarak yapılmış kesinlikle yeri doldurulamaz bir filmdi. tabi hatalar vardı her filmde olduğu gibi...
diyelim ki konunun özünde bir aşk hikayesi vardı belki, ama iyice irdelenirse aslında aşk hikayesinin dışında tematik konular da bulunmaktaydı. sınıf ayırımı, bir insanın hayallerini gerçekleştirmek için çabası, yaşam tarzları, seçimler , ölüm korkusu , insanların çaresiz kaldığı anlar...
(bkz: 11 dalda oscar alması bir tesadüf olmayan filmler)
herseyi güzel ama esas oğlanın ölüm nedeni sacma olan filmdir. zira denizde 2 kişi bi kapıya cıkamamaktadırlar.
batmasıyla beraber pek çok zengini sefil edip pek çok fakiride ihya etmiştir zira çekilen filmlerinde adeta servet harcanmıştır.
1976 tarihli bir clive cussler kitabı.batan titanik adlı gemide bulunan bizanyum isimli çok önemli bir elementi ele geçirmek için ruslarla amerikanların taktik savaşını anlatan mükemmel bir macera kitabı.
hala seyretmediğim filmdir.* *
clive cussler in yazdığı kitabın ismi.
1898'de gazeteci-yazar Morgan Robinson "Titan" isimli bir kitap yazdı. Kitapta büyük bir yolcu gemisinin okyanusta buzdağına çarpması anlatılıyordu. 14 yıl sonra "Titanic" deniz faciası meydana geldi.
leanardo di caprio ve kate winslet in oynadığı, yaşanmış gerçek bir olaydan yola çıkılarak beyaz perdeye aktarılan 11 oskarlı aşk filmi.
insanların hayatının aşkı peşinden koşmalarını sağlayan gayet duygusal bir o kadarda sanatsal nitelikli bir film. Eşi bulunmaz seneryaso ve gerçekten alınma bir kesitin canlandarılmasıyla pek çok dalda oscar almıştır.
korsan cd den ızledıgınızde batmayan gemidir

(bkz: cem yılmazdan anektotlar)
gecenin o karanlığında, o ayazda korkunç bi şekilde sulara gömülen kocaman bi yüzen mekan. en uç noktasından ayaklarının suya değdiği ilk anı hayal edince cidden korkunç oluyo.