bugün

faşist arapların iftira atmalarının sonucu olan isim. savaşta yaralanıp topal kalan kahramana hırsız diye iftira atmaya utanmayıp müslümanız diye geçinmişlerdir. (bkz: emir timur)
yaptırdığı demir tuzaklarla ordusuna saldırmaya kalkan filleri püskürten ve ayağına demir kazıklar giren o fillerin karşı tarafın ordusunu ezmesini ve dağıtmasını sağlayan üstün savaş taktiği sahibi yüce insandır.

Ayrıca osmanlı torunu geçinenlerin neredeyse Türk düşmanı ilan ettiği yüksek şahsiyetli insandır. koskoca osmanlıya diz çöktürmüştür. bize böyle başbuğ gerek.
kronik'ten beatrice forbes manz'ın aynı isimle çıkan kitabı. kitap timur'un savaşlarının detayını vermekten çok sistemini nasıl kurduğu ve nasıl devam ettirdiğini anlatıyor. timurlenk ismi de farça'da aksak timur anlamına gelen timur-i lang'den geliyor.

kitapta anlatıldığına göre timur'un sistemi kuruşu ve işletişi şu şekilde;

sürekli birbirleriyle savaşan aşiretlere karşı birkaç kere başarısız olduktan sonra timur aşiretler üstü bir lider haline geliyor. aşiretler bunu istemediği için timur'a karşı ayaklanıyor. timur hükümranlığının ilk 15 senesinde aşiretlerin gücünü yavaş yavaş eritmek ve güç toplamak için sürekli diğer ülkeler ile savaşıyor. timur aşiretlerin kendisine karşı komple cephe almasını istemediği için aşiret reislerini kendi eliyle öldürmüyor, kan davalısı olan başka bir aşiret reisine teslim ediyor ve o kişiden bu şekilde kurtuluyor. bunu her zaman yapmıyor. kendisine 3 kere isyan eden bir aşiret reisini ilk iki seferde bastırıp koltuğuna geri oturuyor ve sonuncusunda öldürüyor/öldürtüyor.

timur aşiret reislerine bir seçenek sunuyor, ya kendi ordunun başında kalacaksın ya da aşiretinin. tabii çoğu aşireti seçiyor. timur'un etrafındaki insanlar sahip oldukları her şeyi timur'a borçlular. arkalarında kendisine cephe alacak bir aşiretleri yok. ayrıca bunların sayısı çok fazla (150'ye kadar çıktığını söylüyor) ve altındaki ordunun/bölüğün asker sayısı az olduğu için ciddi bir tehdit oluşturmuyor.

timur kendisinden başka bir güç istemediği için oğulları ya da oğullarından biri güçlenemiyor. oğullarını bir yeri yönetsin diye gönderdiği zaman yanında 3-4 tane güçlü insanı da gönderiyor. bu durum timur'un ölümünden sonra bir oğlunun diğerleri arasından sıyrılabileceği kadar güçlenmesine izin vermediği için 15 yıl iç savaşa sebebiyet veriyor. yani timur'un kurduğu sistemden timur'u çıkarttığınız zaman sistem çöküyor.

timur aileden hükümranlık yetkisi gelmediği için asla kral, padişah vb. unvanlar kullanmıyor, 'emir' ile yetiniyor. ve kendisine meşru bir zemin kazandırmak için bir prenses/sultan ile evleniyor.

kitabı alıp okuma sebebim aslen ankara savaşı'nı merak etmemdi ama kitap sonlarına doğru 1-2 kere bahsedip bitiriyor. bunu anladığımda biraz hayal kırıklığına uğramıştım ama sonrası fazlasıyla memnun etti.
konya ve bursadaki kütüphane ve devlet arşivlerini yaktırması en büyük kötülüklerinden biri olmuştur.
SiVASIN ARŞiVLERiNi YAKAN ağır türk müslüman düşmanı tiptir.

timur türktür diyenlere belgemizi baştan koyalım.

https://www.timeturk.com/timur/biyografi-781858
yıldırıma dansöz kıyafeti giydirip sokaklarda dolaştırmış yiğit kişi.

topuklayan vahdoşun torunu.
Mars ın oğlu aksak timur.
tarih sayfalarında adı geçen büyük bir savaşçıyı anımsatmakla beraber ayrıca justin isimli yabancı bir şarkıcının soyadı ve bir ayakkabı modeli...
Osmanlıdan daha delikanlıdır. Türk beyliklerini kendine katan osmanlı "töre"yi bozar.

O yüzdendir ki fetret devri ortaya çıkar.

Osmanlı hatunları raks ettirildiği için vs de o zamandan sonra padişahlar bir daha türk kızlarıyla evlenmezler.
timurdur.
adam gibi adamdır.
Müthiş bir komutandır. ne yazık ki büyük çin seferine çıkamadan ölmüştür.
Ömrü yetseydi ve çin seferini zaferle bitirseydi ne olurdu acaba?

En büyük hatası; ölümünden sonra devleti, ayakta tutacak sağlam temele oturtamamasıdır.

Osmanlı bile fetret döneminden sonra ayakta kalmış ve 3 kıtaya da hükmetmiş.

En çok saygı duyduğum liderlerden biridir ama çok kan ve yıkımı da arkasında bırakmıştır.
Müslümandır,ama zalimdir.
Yıldırım bayezid'ı esir aldiginda, sarayına konuk ediyor ve gülüyor, yildirim kendisine gülüp alay ettigini sanıp, timur'a çıkışıyor. timur cevaben, "sana değil dünya bir körle, bir topala kalmış ona gülüyorum" demiştir. Bayezid'ın gözleri pek iyi görmezmiş ve esir aldığı bayezid'ı bu sözleriyle yüceltmiştir. Timur büyük bir adamdir vesselam.
kanında kut yoktur. Türk töresi gereği emir timur unvanını kullanmıştır. Moğol Altınorda devletini yıktığı için yüzyıllar boyu ruslar başımıza bela olmuştur.
görsel
görsel
Lenk lakabanın ona aksayarak yürüdüğü için geldiğini hatırlıyorum.
Lenk farscsda bacak demek
Kop kurtcede sakat demek
Timur lenge kop.