bugün

1993 yapımı, Henry Selick in yönettiği,hikayesi tim burtan tarafından derlenmiş stop motion tekniğiyle* hazırlanmış masalsı ve son derece içten olan, müzikleri de danny elfman tarafından bestelenmiş film.
tim burton'ın izlenesi filmlerinden. her bayramın bir şehri olan, sihirli bir dünyada geçer olaylar. jack, cadılar bayramı şehrinin kralıdır. birgün noel şehrini keşfetmesi ve noeli kendi şehrinin kurallarına göre kutlamaya karar vermesiyle olaylar gelişir. yaratıcı karakterleri ve müzikleriyle arşivde bulunması gereken bir film.
izlenesi, izlettirilesi, bir daha izlenesi, cgi da neymis pooh dedirten, insanı stop-motion yapmaya iten, ama öncesinde john malkovich olmak * izlense, stopmotion da yaparim kukla da oynatirim nidalariyla 1 saniyelik hayal kurabileceğiniz başyapıt ötesi masal alemi. *
eski olmasına rağmen gotik gençlerimizin kaynağı belirsiz ani ilgisiyle bir anda moda olmuş stop motion tekniğiyle çekilmiş film.
beter böcek,ölü gelin gibi muhteşem filmlerin altında imzasını gördüğümüz tim burton'ın cizgi filmi
Tim Burton'ın muhteşem filmlerinden biri. Yarattıgı jack karakteri ile akıllarda kalan 1993 yapımı bir animasyon filmi.
tim burton'ın en meşhur masalı.. film asıl olarak 1993 yapımı olmasına rağmen son birkaç yıldır gençlerimiz ve kendini genç hissedenlerimiz tarafından üzerinde jack skelington bulunan binbir çeşit ürüne talep gitgide arttı, umarım bir şeyler anlamışlardır da fenomenleri olmuştur demek istiyorum..
izlemeyenlerin bile gidip tshirtini, çantasını aldığı filmdir.
keşke film olarak izleyebilseydik dediğim tim burton şaheseri. başrollerde gene johhny depp ve helena bonham carter olur muydu acaba ?
şimdiki rockçı gezinen hanımkızlarımızın çantalarını süsleyen karakterlere sahip film.
ilk teyzemin yurtdışından ben daha küçücükken video kaset olarak getirdiği ve tim burton'ı hayatıma ilk sokan animasyon film. ayrıca şu an gothic olduğunu söyleyen gençliğin daha izlemek biryana animasyon film olduğunu bile bilmeden sevdiklerini iddaa ederek yazık ettikleri, benimse hep hayataımda jack ve sally'yi barındırıcak olmama neden olan şaheser.
bir takım insanların kutsal bir hikayeyi mal etmesiyle kıl köklerimin teker teker çekildiğini hissettiğim film. tamam iyi güzel alıyorsun jack tişörtünü, hiç mi merak etmedin ne demiş bu iskelet? ya da ne yapmış?

o yüzden ben sizi, jack'i duyabilenleri, şu dizlerle bir dakika boyunca saygı duruşuna davet ediyorum. amen.

Oh, somewhere deep inside of these bones
An emptiness began to grow
There's something out there, far from my home
A longing that I've never known...
this is halloween this is halloween yeaas baby.
kafamın içinde hep bu melodi var. herif sanki sırf tişört bassınlar diye kare kare çekmiş filmi. böyle leziz bir atmosferin eşi benzeri yok.

ulan en çokta sally'i seviyorum, o çatlak jack'in kalbi kötü aslında acıyorum da kıza.
sanılanın aksine yönetmenliğini tim burtonın değil, henry selickin yaptığı müzikal stop motion filmidir ama tim burton yönetmenliği dışında herşeyini yaptığı için -öykü, karakter çizimleri, filmin genel yapısı, yapımcılığı vs- film tim burton adıyla anılır.

bir not : film aynı zamanda çizimleri çocuklar için çok korkunç olduğu gerekçesiyle disneyden atılan tim burton'ın disney'den intikamı olarak da ünlenmiştir. zira tim burton disney'den atıldıktan bir süre sonra bu filmi yapmıştır ve film hem büyükler hem de çocuklar tarafından çok beğenilmiş ve büyük başarı kazanmıştır.

bir not daha : filmde jack karakterini iki ayrı kişi seslendirmiştir: müzikal bölümlerde şarkı seslendirmeleri için danny elfman, diyalog bölümlerinde chris sarandon
sağda solda gençlerimizin üzerindeki t shirtlerde görüp merak etiğim sözlüğe sorup enfes bir tim burton filmi olduğunu öğrendiğim ve dolayısıyla acaba dvd shop'a gidip the nightmare before christmas dvd'si var mı diye sorduğumda potansiyel gothic özentisi damgası yer miyim diye ikilemde kalmama sebep film.

beter böcek ve ölü gelin'i andıran karakter çizimleri vardır ki bu da hepsinde aynı kişinin* parmağı olduğunun göstergesidir. bana sorarsanız çocuklar için korkunçtur. ya da ben çocuk olsam korkardım.
yılbaşının yaklaştığı şu sıralar yeryüzüne çıkabilecek nightmare çeşidi. *
görsel olarak doyurucu bir film.
cadılar kasabasının bal kabağı kralı olan jack skellington'ın yılbaşı çılgınlarını anlatan deli dehşet eğlenceli animasyon film. Tim burton'ı tebrik etmemek elde bile değil.
kareleri genç kızlarımızın çantalarını süsleyen müthiş tim burton yapımıdır. sorsanız onlara bilmezler nasıl bir sanat eserinin silüetini taşıdıklarını.
zamanında şöyle bir diyalog yaşanmıştır.

+ o üstündeki ne anlama geliyor biliyor musun?
- bilmiyorum
+ neden giyiyorsun o zaman
- o sıcak tutuyo tamammıaaaa.
rockçı ve gotik geçinen hatunları tavlamak için sohbet arasında kullanılabilen şahane film. ama abartıp da yok tim burton şöyle yaptı, yok corpse bride daha güzeldi falan derseniz kuracağınız son cümle "barmen bi bira daha bee" olabilir.
zamanına göre çok ileri tekniklerle çekilmiş bir tim burton filmi.

(bkz: seviyorum bu adamı)
tam olarak "sanat eseri". ilk izlediğimde o filmin 1993 yapımı olduğuna inanmakta güçlük çekmiştim.
2008 yılında müzikleri the nightmare revisited adıyla baştan söylenmiş, çalınmış ve albümleştirilmiştir.
izlenmesi gereken super animelerden birisidir.büyüklere masallar anlatan tım burton imzalıdır olaylar hollewen kasabasında jack skellinton etrafında donmektedir.korkunç gösteriler yapmakta uzman olan jack bir sure sonra tahtından ve yoğun ilgiden sıkılır ve yeni arayışlar içerisine girer.
burada yolu noel kasabasının gizli geçitini bulur ve içeri girer. kendisini bir anda neşeli gülücük saçan insanların arasında bulur.çocuklar kabus görmemektedir kimse onları korkutmamaktadır.bunlara anlam veremez çünkü kendi değer yargıları farklıdır tıpkı bizim cenneti anlayamamamız sonsuz mutluluğu aklımızın almaması gibi.
filmin müzikleride bir harikadır.aynı zamanda ölü gelin ve alice harikalar diyarında filmleride tım burton'a aittir.