bugün

entry'ler (100)

atatürk ü mü kurtarırsın hz muhammed i mi

ben yüzme bilmiyorum beni kim kurtaracak diye yanıtlayasım gelen sorudur...

telegol

an itibari ile tanıtıcı reklamın * bokunu çıkarmış programdır. seyidoğlu baklavalarının yaptığı reklama damga vuransa ahmet çakarın beleş baklavarı üçer beşer yutarken yanaklarına kramp girme tehlikesini atlatmasıdır. (bkz: swh)

guiglielmo marconi

kendisine mucidi olduğu radyonun nasıl çalıştığını soran papaya "tanrıya yakın olan sizsiniz. sizin daha iyi bilmeniz gerek" yanıtını veren 1909 yılının nobel fizik ödülünü kazanan büyük mucit.

nhk world

Japon devlet televizyonu olan NHK'nin uluslararası yayın servisidir. 3 kısımdır. NHK World Radio Japan, NHK World TV ve NHK World Premium. NHK World TV, Turksat uydusunda * 11862 H (yatay) 27500 SR değerlerinden ingilizce yayın yapar. Bu kanal BBC gibi reklam almaz. Deutsche Welle gibi reklamsız yayın yapar. Bunun bedelini de Japon vergi mükelleflerinden birebir tahsilat ile karşılar.

Japonca öğrenmek isteyenler için Nihongo Quick Lessons adlı dersleri mevcuttur. internet sitelerinden podcast ve dersler takip edilebildiği gibi ingilizce olmasına rağmen kliplerle rahatça temel kelimeleri anlatan ve bunları Japonca'sının yanında Latin harfleri ile de yazan derslerdir. http://www.nhk.or.jp/nhkw...sh/tv/schedule/index.html adresine girin. time zone'dan London yazan yeri seçin. Çıkan zaman diliminde saat farkından ötürü 2 saat ekleyin. ilgili saatte ekranın karşısına geçin.

Bunun hemen ardından Sense of Japan adlı Amerikalı bir turistin Japonyaya gelmesi sonucu yaşadığı acayip olayları anlatan bir 10 dakikalık yayın var. Bir de sensey dediği habire danıştığı ferrarisini satan bilge kılıklı bir amerikalı var ki bu dallamanın danıştığı sorma gitsin. toplamda 20 dakikalık bu yayyın bile Japonca ve Japonya ile ilgili bilgiler içerir. Vaktiniz varsa izleyin. Yoksa podcast falan izlersiniz. Yok uydu antenim yok ben nasıl izleyeyim bu programı diyenler. Demokrasilerde çareler tükenmez. internet sitesine ~http://www.nhk.or.jp/nhkworld/~ girince televizyondan 1-2 saniye geriden gelen ve hızını ayarlayabildiğiniz bir dahili televizyon aparatı var. Onunla izleyebilirsiniz. Japon'da olsalar bazen sıradaki yayın dil dersi olduğu halde Asia Bizcast falan yazıyorlar. Aldanmayın. Yayın akışındaki bilgileri doğru hesaplayın yeter.

büyük friedrich

1712-1786 yılları arasında yaşamış prusya kralıdır. ülkesinde gerçekleştirdiği reformlar ve yaptığı yeniliklerden başka 7 yıl savaşlarındaki Hohenfrienberg savaşında başarı ile uyguladığı kazanmasını sağlayan savaş taktiği sonucunda büyük ünvanını almıştır.

zorunlu eğitimi ülkesinde uygulamaya koyan ilk hükümdar olması ile tarih sahnesindeki ilkler arasında yerini almıştır.

ömer hayyam

ezeli sırları ne sen bilirsin, ne ben bilirim
bu muammayı ne sen okuyabilirsin, ne de ben
perde arkasında ben sen dedikodusu var ama
perde kalktı mı ne sen kalırsın, ne de ben

dörtlüğünün sahibi olan büyük filozof, ünlü matematikçi, değerli astronom. kendisine atfedilen pek çok rubainin gerçekten kendisine ait olduğu tartışıladursun, anlattıkları, simgeledikleri ve keşifleri ile yaşamın temel gizini sezmiş ve dillendirmiş koca bir "yaşayı" hak eden yüce insan

muhammed ikbal

"kainata sığabilene insan, insana sığamayana kainat denir" diyerek insanın ne kadar müthiş bir canlı olduğunu vurgulayan büyük fikir adamı.

ted spread

ted spread, genel ekonomideki hissedilen kredi riskinin göstergesidir.
çünkü libor ticari bankalara para kullandırmadan doğan kredi riskini yansıtırken hazine bonoları risksiz kabul edilir.

ted spread arttığında bankalara borç para verenlerin ödenmeme riskinden çekindiklerini gösterir. bankalara borç verenler böyle olunca ya daha fazla oranlı borç verirler ya da düşük getiriyi kabul ederek hazine bonoları gibi düşük getirisiolan ama güvenli yatırım araçlarına yatırım yaparar.

bankaların ödeyememe riskinin düştüğü düşünüldüğünde ted spread azalır.

sebahat abla

beni benden alan şarkıdır. iki damla göz yaşı akar gözden ve yürekten. finali ise alışılmıştan farklıdır. bir merak uyandırır. "kimse bilmez neden bitti" diyerek önemli olanın yaşanan aşk olduğuna vurgusunu yaparken ayrılıklarını da vurgular. "kavuşmadan kaderleri / ah bu şarkı bitti" diyerek ileride acaba mı sorusunu sordurur. hani kavuşacaklar da şarkı mı o kadar uzağa yetişemedi diyerek dizelerin sahibi. *

kurtuluş savaşı gerçekte yoktur

(bkz: ya bi siktir git)

finali muhteşem olan filmler

(bkz: big fish) Türkiye'de hangi isimle gösterildiğini (ya da gösterilip gösterilmediğini bilmediğinden orijinal ismini yazdım. Bir de (bkz: iyi kötü ve çirkin).

tarihteki unutulmaz ayarlar

18.10.2007 tarihli ısparta süleyman demirel üniversitesi nde yapılan genç bakış programında konuk abdüllatif şener in iktidara ilişkin sorulardan bıktığını belirten abbas güçlü ile diyalog:
a.ş. : "şu an içinde bulunmadığım konulara ilişkin sorularla karşılaşıyorum." *
a.g. : ama içimizde hükümete en yakın olan sizsiniz (salonda gülümsemeler gelir)
a.ş. : salonda bulunanlar içerisinde hükümete en yakın olan basın.
a.g. : hem höm eaeaaa...

6 pas

türk yayın tarihine 02.10.2007 tarihli yayını ile rtük başkanının bağlanmasından ve onun yaptığı eleştiriler ve üslubundaki nezakete rağmen sertlikten ötürü "sansür hortladı" düşüncesini uyandıran spor programdır. programda selçuk dereli ve bir kaç hakem, iyi hakem olmadıkları ve üsluplarının düzelmeyeceği ahmet çakar tarafından terbiye sınırı aşılmadan anlatılırken yayına bağlanan rtük başkanı, futboldan anlamadığını belirterek "sporun gelişimini engelliyorsunuz" eleştirisini getirmiş ve yetkili kurullarını, yapılan yorumlar hakkında incelemeye çağıracağını belirtmiştir. daha önceleri toplumu (şiddet ve kötü örnek oluşturacak davranışlar başta olmak üzere) rahatsız eden yayınlara tepki vermeyen başkan neden bu kanala ve programa telefonla sansür ihtiyacı hissetmiştir.

aykut zahid akman

televizyonda binlerce kötü örnek olacak yayın varken, bula bula ahmet çakar ın selçuk dereli hakkındaki 6 pas programındaki görüşlerini * bulan futbol eleştirisini bilmeyen sansürcü zihniyetli kişidir. futbolla ilgili neden sonuç ilişkilerini, geçmişten günümüze ilintileyerek inceleyen ve zerre hakaret içermeyen terbiye sınırını aşmamış bir yoruma, yayına bağlanarak müdahale edip bir de " sizi babama sölicem" dercesine ilgili "inceleme kurullarımıza sevk edeceğim" demiştir. "madem yapacaktın neden aradın. söylerdin yaparlardı incelemeyi kurullarınız, keserdiniz cezayı" dedirtmiştir bu satırların yazarına.

ahmet çakar

rtük başkanının yayına bağlanması ile canlı yayında sansüre uğramış kişidir. futbol ile ilgisi olmadığını belirten bir rtük başkanının bir hakemin hakemlik yapamayacağı yorumuna celallenmesinin nedeni nedir bilenmemektedir. buna ilaveten bu satırların yazarı da ahmet çakar a hak vermektedir. ne demiştir ahmet çakar " karakterine, ahlakına, kişiliğine bir laf asla diyemem ama mhk başkanı olsam işine son vereceğim 4-5 hakemden biridir." umarım ahmet çakar a ayar vermeye kalkan sansürcü zihniyet onunla yüzleşip sorularına içten yanıtlar verir...

arçelik

mavi ışık teknolojisi ile ilgili bir reklamından sahne. sözlük eklemesi ile:

-şimdi bu buzdolabına bu salatalığı koyunca kendini tarlada hissedecek değil mi çelik
-(tekno bir ses tonu ile) aynen öyle
-ya bunlarda gerçekten hıyarmış he he (zorlama ile gülümseme)
-Senin kadar olmasa da öyle...
-hönk!!!!

arkadaş sitelerine fotoğraf koyup aşk istememek

aktivite arkadaşlığı kavramı sonucunda bir miktar mantıksal altyapısı otursa da gene de ne işin var o zaman burada dedirten ukalalıktır. madem o kadar meraklısın aktivitelerin, neden gidip bir derneğe yapmak istediğin aktiviteyi yapacak insanları bulmak için üye olmazsın bre gafil dedirtir insana... *

kendisini karisina saklayan erkek

hayatın karşılıklı olduğunu farkeden (bekaret aradığı amacından anlaşılır) ve empati yapmasını bilen erkektir.

mazot 1 ytl olacak

efendim işin çivisi çıkmıştır dedirten seçim vaadidir. cem uzan ın kuyuya taş atması sonucu ortaya çıkmış, bazı illerde kaçak mazotun genelde yasal mazottan daha fazla satıldığından (ve bu durum kanıksandığından) "adama bak mazotu 800.000 liradan bir milyona çıkaracak" dedirten ve bunu farkeden siyasilerce ben 1 ytl nin de altına indiricem diye suyunu çıkarttıkları vaaddir.

sonuçta iş artık benzin istasyonuna gidince ucuz mazot alıcam, o yüzden satayım da arabamı 1.8 tdi passat alayım masrafını azaltırım diye araba değiştirme fikri güdenlere çuvallatmıştır. bu fiyattan mazot sadece belirli bir toplum kesimine (çiftçiler gibi duruyor şu an) hasat zamanı belli bir dönemi ve harcayacağı azami mazotu kapsayacak şekilde bu fiyat geçerli olacaktır şayet uygulanırsa.

sonuçta kabul etmek gerekir ki "yeter söz milletindir." , "toprak ekenin, yol gidenin, su kullananın." sloganları gibi derin etki bırakması söz konusu olmasa da "iki anahtar" vaadinin akibetine adaydır. Gerçekleşmesi durumunda ise yukarıdaki koşullarla gerçekleşirse bir vaad "dediğimi yaptım" dedirtmek için ne kadar altı oyulabilir anlayışına örnek oluşturacaktır.

7 temmuz uludağ sözlük makinaya gidiyoruz zirvesi

kameraman ile ekşicilerin anlaşma yaptığı izlenimini uyandıran zirvedir...