1. 1.
  gretchen mol un oldukça iyi bir performans sergilediği türün meraklılarını cebedecek türden bir film**.
  1 ... disco inferno
 2. 2.
  yönetmenliğini josef rusnak'ın yaptığı, başrollerinde armin mueller stahl, craig bierko, ve gretchen mol gibi isimlerin olduğu 1999 yapımı başarılı bir bilim kurgu filmi.
  bir kere her şeyden evvel vizyona girme aşamasında aynı zamana tekabül ettiği için matrix filminin talihsizliğine uğradığını düşündüğüm bir film bu. vizyona girdiği yıl ciddi başarılara imza atmış olan matrix'in yanında josef rusnak'ın sağlam rejisiyle ortaya koyduğu the thırteenth flor bence hak ettiği ilgiyi almamıştır. çünkü iki filmde tematik olarak ciddi benzerliklerin ürünü. zaten sanal dünyalar, simülasyon temalı yapımlar 90'lı yılların belki de en çok işlenen konusu oldu. bununla birlikte bir sürü proje de doğdu. bu açıdan filmin, matrix in dışında dark city benzerliği de yadsınamaz.
  lakin bana kalırsa ortaya koyulduğu yıla göre gayet iyi bir iş çıkarmış başarılı bir yapım. aslına bakılırsa bu yapım diğer simülasyon temalı yapımlardan çok daha farklı. çünkü bu defa film "simülasyonun içinde simülasyon" gibi bir hadiseyi barındırdığı için daha farklı, orijinal bir senaryonun ürünü olduğunu düşünüyorum. bu tabi işin daha çok reji ve senaryo kısmı ile ilgili değerlendirmelerdi. bana kalırsa reji kadar oyunculuklarda mükemmel. özellikle craig bierko'nun farklı ve bir o kadar da zıt karakterleri tek bir bedende başarı ile canlandırması takdire şayan.
  filmin afişinde de gözlemlenebilir olduğu gibi "dünyanın sonu" kavramı bu filmde de mevcut. lakin bana kalırsa bu "son" seyirciye gayet iyi görsellikler ile sunulmuş. aslında tam da bu noktada bir truman show benzerliği yaşanmıyor değil. orda da buna benzer baş kahramanın "sanal dünya" farkındalığını tattığı an yaşadığı trajedi burada da yine kendini hissettiriyor.
  bu tür simülasyon temalı filmlerde işin belki de en klasik tarafı film bittiğinde " lan yoksa bizde simülasyon muyuz? " tarzı bir sorgulama, " ya öyleyse " gibi kuşkucu yaklaşımlar söz konusu olabiliyor. lakin bir de işin şu kıvamı var " amaaan yalan dünya, her şey bomboş. " tarzı gayet saçma bir yaklaşıma da bürünebiliyorsunuz.
  işin şakası bir yana bu film her şeyden evvel türünün başarılı bir örneği. çekildiği yıla rağmen gayet iyi teknik ve görsellikle donatılmış sağlam bir josef rusnak rejisi. izleyiniz, izlettiriniz. iyi seyirler.
  6 ... roark
 3. 3.
  yalan dünya temalı, 1999 yapımı bir bilim kurgu filmi.

  "görmek, duymak, hissetmek gerçek olduğu anlamına gelir mi? ya da bir yazılım bunların hepsini sağlıyorsa gerçek kabul edebilir miyiz?" gibi sorularla boğuşan etkileyici bir film.

  bir grup yazılım uzmanının yarattığı sanal dünyadaki karakterlerin, beklenmedik davranışlar sergilemesiyle işlerin rayından çıkışını konu edinen the thirteenth floor, dark city ve the matrix ile benzer konuları işleyen iyi bir seyirlik. matrix kadar iyi bir görsel şov sağlayamasa da en az dark city kadar sürükleyici.
  1 ... orada olmayan
 4. 4.
  inception'un matrix'ten çok buna benzediği film.
  1 ... anti kahraman
 5. 5.
  -sende de daha önde karşılaşmışız gibi bir his var mı?
  -başka bir yaşamda belki de.

  -deja vu
  -ilk görüşte aşkın anlamı.(ve öpüşürler)

  filmdeki nerdeyse tüm oyuncular birden fazla karakteri canlandırmış görsellik açısından farklı bir tat vermişlerdir.
  Craig Bierko'nun mükemmel oyunculuğulya birleşince izlemeden geçilemeyen bir film olmuştur.
  1 ... prensesin uykusuyum
 6. 6.
  bu filmi izlemiş olmanın artılarından bir tanesi de, sözlük yazarlarının yere göğe sığdıramadığı inception filminin aslında o kadar da abartılı olmadığını anlamanıza yardımcı olmasıdır..matrix ile yakın ama matrix den önce vizyona girmesine rağman matrix filminin gölgesinde kalmış yazık olmuş pek bilinemeden tarihin tozlu raflarına gönderilmiş değerinin bilinemediğini düşündüğüm bir filmdir.
  3 ... nobran ne ya
 7. 7.
  inception'ın fikir babasıdır. Matrix + inception'dır. izleyin. ancak ahım şahım şeyler de beklemeyin.

  7/10
  1 ... zenci penguen
 8. 8.
  (bkz: dark city)
  1 ... draco von hagen
 9. 9.
  Hakkında sadece 11(bununla beraber 12) entry girilmesi üzücü olan film.

  Zaten bu çoğu güzel filmin kaderidir. Orjinali değil onun fikrini çalıp birazcık makyajla tekrar çekilen filmler her zaman daha ön planda olur.

  Sokakta bi adama ghost in the shell desen sana bön bön bakar ama matrix diyince işler değişir.

  Aynı durum bu film ve inception arasında da var maalesef.

  Keşke hakettiği değeri görseydi.
  2 ... habilosebik
 10. 10.
  Döneminin ve şu an bulunduğumuz anın en iyi filmlerinden biridir. Sınırlar kimin için nerede?
  2 ... snlyc