bugün

(bkz: ais ezhel) Yeni albüm çıkarmıştır, zannımca başarılı fakat auto-tune fazla kullanılmış. Alışılmış Türk Rap'inden ayrı olarak biraz daha amerikan olmuş, beğendik.
gerek albüm kapağında gerek şehrimin tadı klibindeki çaktığı selamlar ile beni yakalamayı başaran ve şarkılarda ince göndermeleri bulunan vay dedirtten bir albüm olmuş. tarzım dışında olmasına rağmen daft punk - random access memory albümünden beri böyle güzel bir iş/albüm dinlememiştim.

izmirde yaşayan bir çinçin'li olarak ankara underground temaları barındırması, protest tavrı ve koal de yaşanan bekleme sorunlarını işlenmesi beni benden almıştır.(geldim, geldim) bir iki dinlemede çok eleştirel yaklaşsamda sevdiğim albümler arasına şşşşlllllakkss diye girmiştir..

ilk başlarda bende auto-tune çok takılmıştım ama çok güzel ve yerinde kullanılmış "azı karar" derler ya o hesap sonra vokal yerine altyapıyı dinlemeye başladım özellikle: geceler , şehrimin tadı , nefret , bazen ve benim derdim. zaten son yazdığım şarkı reggae, rock ezgileri barındırmakta sanırım sanatçının enstruman çalmasının rap müziğinde müzikaliteyi nası yükselttiğini bir örneğini görmekteyiz, tabi alt yapılarda (bkz: Bugy)'de unutmamak ve hakkını vermek gerek.

harika bir albüm iş olmuş spotify'da istatistikleri ortada, geceler 700K idi ben bıraktığımda ve tüm albüm içeriğinin dinlenme sayısı epey yüksek.(gecelerden çok güzel cover olur)

kendisini yeni tanımamla beraber sahnede arkada 3 tane sakallı adamın kafa sallarken Ezhel'in önde zıplaya zıplaya rap söylemesini çok garipsedim ne kadar boş ne kadar yavan bir sahne, halbuki ben olsam bedük gibi sahne yapardım kaliteyi direk yukarıya çekerdim.

--spoiler--
gözlerim kan çanağı!
--spoiler--

kimse link bırakmamış:

https://www.youtube.com/watch?v=o-OPeZIELHE
https://www.youtube.com/watch?v=TOJiWhpuUNo
is-pas-kir-kömür-plastik-çöplük-lastik-egsoz-esrar.

is-pas-kir-kömür-plastik-çöplük-lastik-egsoz-esrar.

is-pas-kir-kömür-plastik-çöplük-lastik-egsoz-esrar.

Bu şehir bir pavyon ve bizim paramız yok
Şükür ki karnımız tok
Dı-dı-dı-dı-dı-dı...

Diye giden Amerikanvari şarkıya sahip keko. Evet
is pas kir kömür plastik çöplük lastik egzoz esrar.
bir anda herkes ezhel dinler oldu spotifym aylardır müptezel albümü ile dolu. ezhel uzun denilebilecek bir süredir vardı şimdi ise sadece birileri onu ünlü yapmak istedi. şarkıları güzel kendini dinletiyor.

yazın demet akalın, ayşe hatun önal la düet yapmaması dileğiyle... yılların metalcisi arkadaşlarıma yılların rapçisi olarak sayende sigara içerken türkçe rap dinletir oldum, eyvallah ezhel.

sbag daki dişlerinin arasında kalan yemek parçası adını ne zaman duysam gözümün önüne gelir ama canın sağolsun.
bi ben sevmiyorum galiba.
11 kasımda fethiye'de sahne alıcak. bir aksilik olmazsa canlı performansına tanıklık edeceğim.

(bkz: ais ezhel)
Pokemon emsilerini eleştirdiği verse ile ünlü olup rap in ağzına sıçanlardan biri daha. Eskiden severidk. Şimdi rap dinleyen dinlemeyen birbirine karıştı bunun yüzünden. Ezhel nefretimsin karşim bu kadar.
esrarında etkisiyle ışık daha parlak.
Kendisini kadikoyden taniyorum , gayet samimi zeki biri .ayni goruslere sahibiz saatlerce zen uzerine konusmuslugumuz vae
eskiyeni bar'da, sattas konserinde tanıştık adamın dibiyle. tamamen rastgeleydi. herkese adam gibi davranan başka rapçi tanımam.
şu ankara marjinal gençliğine hep bir mesafeli durmuşumdur. çünkü istanbul'daki marjinal gençlik kadar herkesi içine alan bir yapısı yok. biraz alt gelir, ara mahalle tadı oluyor ankara marjinal gençliğinde.
ezhel ve daha nicelerinde de o tadı alıyorum. ve ben bu tadı hiç sevmiyorum. ama bir anda patlaması ve etrafımdaki pek çok insanın (ev arkadaşım da dahil) dinlemesiyle zorla da olsa hayatıma girmiştir.

şimdi arkadaş, seversin sevmezsin. bu beni bağlamaz. istersen osuruk sesi dinle, bana ne? benim ne haddime senin ne dinleyeceğine karışmak?

ama arkadaş gelip de bu müziğe "kaliteli" dersen, "hop dedik" diye önünde biterim. bir defa bu da aleyna tilki gibi popülist bir müzik yapıyor. yani amacı kaliteden ziyade genel genç kitleye hitap etmek. bunu yaparken de teknolojinin her türlü imkanlarından faydalanıyorlar (kanye west style Aahahah)

şimdi sen bu adamın yaptığı müziğe kaliteli deyip de, aleyna tilki, hadise ne bileyim hande yener, serdar ortaç şarkılarına "ıyy kalitesiz leş pop" dersen, bu iki yüzlülük olur. çünkü rap, elektronik müzik, hip hop da aynı "pop" müzik gibi popülist türlerdir. bunlarda kalite aranmaz.

biri aşk meşk edebiyatı yapıyor, diğeri esrar ve arka sokak. değişen bir şey yok. ikisi de bayağı ve popülist.

ha dinlemeyin demiyorum. benim de sevdiğim pop, rap vs. parçaları var. ama ben çıkıp da bunların kaliteli olduğunu iddia etmiyorum. *
ezhel - yarınımız yok
https://youtu.be/j76hKv57CNA

t: bir şarkı güzelinden
Bu o lanet elektronik sesle "Alo alo alo alo alo" şarkısını söyleyen aşağılık pire torbası mı?
Günlerce hatta aylarca senin boktan şarkının zil seslerine, hoparlörden çalınmana maruz kaldım. Gittiğim her mekan bu lanet şarkının ya zil sesiyle ya da hoparlörden dinlenişiyle kulaklarıma kanser davetiyesi çıkardı. Bilmeden ortalığa sövdüm ettim "Seni yapanı s*... Bu nasıl şarkı?" vs. Ama artık bu çöpü kim yazdı biliyorum. Nefretimi ve diğer tüm negatif duygularımı toplayıp karanlık bir beddua topuna dönüştürerek artık bu isme yönlendirebilirim. Ezhel...
Varoluşun boyunca seni şu anki sen yapan maddi ve manevi bütün değerlerini s...
Duş al bebeğim. Lütfen saçlarını sik sik hallere sokma rica ediyorum neden bunu yapıyorsun?
Şu keşin nesini dinlerler anlayamıyorum.. sözler de kötü müzik de. Müzik Yok zaten..
Yakında alırlar bu esrarkeşi.
normalde rapçilerle bir derdim yok ama bu adama tahammül edemiyorum. küvette seks, banyoda seks, ot, bok, sosis salam, ot, esrar... azalarak bitsin.
Şarkı Sözlerini, 13 yaşında bilgisayar başına geçip ergenlik ve seks üzerine araştırma yapan bir çocuğun şarkı olarak yazdığını düşündüğüm rapci. Sesiyle fazla oynanıyor birde...
(bkz: küvet)
Dinlerken midem bulanan sözde rapçi.
kafası ve şarkıları taşak gibi olan birisi.
no.1 e diss atmış ama no.1 in tırnağı olamaycak rapçimsi.
Züper markedden çalsak bişiy. Evet
"Yarrak am sik göt meme ibne" diye tekerleme şeklinde şarkı sözü yazsak millet taşak geçer bizimle. Ama bu herif böyle sözler yazıp ciddi ciddi dinleniyor, cidden şaka gibi.
Kendini bob marley sanan les bi ergen. Surekli ben farkliyim, umursamazim, bohemim, pisim modlariyla yasitlarini kandirmayi gayet guzel başarıyor boylece cebini de doldurmuş oluyor.
Guzel sarkilari var bence.
angara
ayaz
borçlar var
cepte para yok
dostlar kazık attı
şehrimin havası suyu
ganja
kafam high
esrar mesrar
gençlerbirliği gol gol gol
kafam taşşak
gri şehir kir pas toz
underground bilmem neyse ais bilmem ne x 100
angara, la bebe, gardaş
izmir boyoz ankara ayaz
rasta paf küf duman

aklıma geldiği kadarıyla şarkılarının genel özeti.
Seviliyorsun müptezel kardeşim.

(bkz: weed)
is pas kir komur plastik copluk lastik egzoz esrar moruq len. Bob Marley cakmasi bir arkadasimiz. AutoTune disinda hic bir seyi hosuma gitmiyor. Zaten onun disinda da bir seyi yok ya. Hadi neyse bakalim.
Rapin pavyonunda olurum çubuklu yaşar.
"yanaşır yılışık bahane seks"

Adam bağımlılık yaptı hiç tarzım değil ama helal olsun. Dinletiyor.
sosis ve salam.
(bkz: noluyo lan burada)
Sikko gibi sözler, efekte bulanmış Sesler ve birbirinin aynısı kalıplar; merhaba, yeni neslin müzik zevki!
Salak bebelerde karakter eksik daha hanginizi adam edek.
Adını duymuştum ama ne yaptığı müziği (!), ne de tipini bilmiyordum. Son zamanlarda sosis salam muhabbeti gibi muhabbetler dönünce merak ettim dave mustaine'nin affına sığınarak dinledim bir iki şarkısını. (bkz: trust) affetsin, kulaklarımdan özür dileyerek kapattım.
Sözler aykırı olmak için gelişi güzel dizilmiş, ses shopla burnunu kaybeden kızlarda olan durum gibi efektten kaybolmuş. Müzik, piyasanın içler açısı hali...
Herkesin dinlediği şarkıya, şarkıcıya, türe saygı duyarım ama bu adamı dinleyenlere saygı duyamam. Çünkü bunları şarkı diye dinlemekle kendilerine saygısızlık yapıyorlar bence.
Rap kültürünü hiç bilmiyorum ama ev arkadaşım arada dinliyor ve duyduğum kadarıyla bence kaliteli rap şarkılar var. En azından kaliteli bir şeyler dinleyin, kulaklarınız ve kendiniz için.
Ergen şarkıcısı.
ais ezhel mahlası ile takılıp rap yaptığı zamanlar dinlerdim. güzel parçaları vardı, punchları güzeldi, beatleri güzeldi, yeşil oda ekibi ile birlikte güzel işler çıkarırdır, parçaların nakaratlarını buna söyletir bu da şuan kullandığı saçma efektler olmadan reggae tarzında güzel nakaratlar çıkarırdı. Daha sonra fazla dinlemedim aradan zaman geçti bu sene baktım ismi değişmiş, sikko bir tarza bürünmüş, ses efektten boğulmuş durumda, sözler saçma. popüler olma uğruna yaptığı güzel müzikten vazgeçip liseli ergenlerin dilinde sosis ve salam diyerek kendini bitirmiştir. ais ezhel severim ama ezhel i sevemedim maalesef. o zaman ne diyoruz hep beraber

aaaah sosis ve salaaam aaaaah küvette sekssss ahh kayıyorum kıza param yok aaha ayrancı cebeci kenndy yokuşu aaaaahhhh küvette param bitti salam yerken aaaah
Çok bir fikrşm olmamakla beraber "küvet" adlı çalışması sekse davetkâr zannımca.
"hayır mı la mızzık polis geldi yapmalıyız biz ııgg"
gibi bir garip kelimelerin hepsini tek cümlede toplayan muazzam insan.
Geceler klibi olmamış üstad karı kız falan pop işi bunlar üzdün...
(bkz: geldi yine tipini siktiğim)
küvvet şarkısını dinlemek gibi bir hata ettim.
şu kanıya vardım aids-ezhel;in kısaltması ais ezhel
Bu adamı kötüleyen insanları anlamıyorum. Bu adamın yaptığı müzik benim hiç tarzım değil. Küçüklüğümden beri Rock ve Metal müzik ile büyümüş biri olarak söylüyorum ki ( Bunu da belirtiyorum ki avel insanlar gelip saçma saçma yorumlar atmasın ) adam Türkiye'de yaygın olmayan bir tarzı getirdi ve yaydı. Başarılı da oldu. Demek ki insanlar bu müziği beğenmiş bu tarz bir şeyi bekliyormuş. Adam kendisi ben şarkılarımı çıplak sesle de söylerim bir Metal müzisyeni neden Distortion kullanıyorsa ben de Auto Tune'u o yüzden kullanıyorum. Haklı. Demek ki yaptığı tarz da istese de istemese de gerekiyor. Adama salak saçma bok atmak yerine desteklesek veyahut hiç sevmiyorsanız bile, bu müzik benim tarzım değil kardeş deyip çekilebilirsiniz. Salak saçma laf atmaya gerek yok. Kendisini ayrıca tebrik eder başarılarının da devamını dilerim kendisine. Beli okur.
Birileri yine alamamış.. hayır senin alacak Vasıfın yoksa vermeyenlerin ilgileri neden zoruna gidiyor :(

Son zamanların popüler çocuğu. Ne olursa olsun bir şey başardı ve başarmak güzeldir.
tutuklanmış beyler koğuşumun tadı single'ı yakında sizlerle*
http://www.hurriyet.com.t...ezhel-tutuklandi-40847455
Ohhh iyi olmuş.

Hapiste seks. Dın dın dın.
"bi' cebimde kenevir tohumu..."
"ot ister canım, polisten kaçın!"

yok esrar, yok alkol, yok küvette seks.

bu nedir aga?

bazı forumlarda yazılana göre canlı yayında esrar içiyormuş.

onca şey varken bunun için böyle bir yaptırıma gerek var mıydı şeklinde soracaklar için.
böyle böyle güzellemeler yüzünden ortaokul ve liselerde esrar normalleşmeye başlıyor. esrarın esprisi, sanatı olmaz.

ek olarak hayranları tutuklamayı tasvip edenlere verip veriştirmekte.
ortadoğulu olmuşuz, bak sen. 3.dünya ülkesiymişiz.

kardeşlerim, ne diyor bu modern apaçilerle, kekolar?

rap'i de komple yasaklasınlar, söyleyenlerin çoğu zararlı tipler zaten.

ha belki tutuklama fazla oldu lakin sert bir yaptırım olmadıkça devamı gelirdi, hoş şimdi de çıkıp ezel edebiyatı yapacaktır.
canlı yayında esrar içme olayı doğru ise o da tutuklamaya sebep olmuş olabilir.
is pas kir kömür plastik çöplük lastik egzoz hapishane.
Esrar zaten serbest kalması gereken bir madde.Kanunu olan bir ülkede tabiiki o kurallara ve o kuralın getirdiği yaptırımlara uyacaksın ama Ezhel için değil de,şarkıda esrardan bahseden kişi veya kişileri tutuklamak bana saçma gelmiştir.90lar hip-hop’ını en çok geliştiren şeylerden biri parçalarda Özgür bir lehçe olmasıydı.Yazık yani adam bırakın esrarını içsin kime ne ben anlamıyorum ki.