bugün

başrollerinde colin firth ve helena bonham carter'ın yer aldığı 2010 yapımı bir film. 68 inci altın küre ödülleri'nde drama dalında en iyi film adaylarından biriydi. ama ödülü the social network aldı.

http://www.imdb.com/title/tt1504320/
türkçe adı zoraki kral olan film. ulan kralın konuşması olunca ne değişcek onu anlayamadım. kim seçiyosa bu isimleri çok boktan yapıyolar.
12 dalda oscara aday gösterilen bir filmdir.
boşu boşuna 12 dalda oscara aday gösterilmemiş filmdir . colin firth,geoffrey rush ve helena bonham carter başta olmak üzre tüm oyuncu kadrosunun performansı takdire şayandır.
colin firth a single man` deki adaylığından sonra bu kez oscarı mutlaka alacaktır bu filmle . geoffrey rush'ın da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alacağını umuyorum . son olarak hamlet alıntıları ve yavaşlatılmış 7.senfoni de sahnelerle çok iyi harmanlanmıştır .
Oscarın en güçlü adaylarından. 'En iyi film' adayım 'Inception' olsa da, Colin Firth için 'En iyi Erkek Oyuncu' heykelciği kaçınılamaz gibi. Kekeme bir kralı o kadar güzel oynamış ki, izlemelisiniz. Biraz ağır ilerliyor gerçi ama sakin bir gününüzde, 1930'ların ingiltere'sine çok keyifli bir yolculuk için tercih edebilirsiniz bu filmi.
colin firth'ün muhteşem oynadığı ve kesinlikle en iyi erkek oyuncu oscarını hakettiği filmdir. ayrıca oscar "the social network" e gideceğine bu filme gitsin canımı yesindir.
bu film hakkında sadece şunu söyleyeceğim: konusu itibari ile çok sıkıcı olabilecekken harika bir film çıkartılmış, sinema işte bu!
oyunculuklar, dekor, 1930lar ruhu, senaryo, diyaloglar çok güzel. ayrıca bbc'de kralın orjinal konuşması da var. gerçekten adamın ciddi konuşma zorlukları varmış. abartılmamış yani bu durum. bir de adamların 1930lardaki ses kayıtları o kadar net ve pürüzsüz ki, insan üzülüyor. üzülüyor çünkü bizde ki atatürk'ün sesinin nasıl kaydedildiği malum. bunlar önemsiz gibi görülebilir belki ama işte o kayıtlarda bir ülkenin kültürü var. bizdeki sınırlı kayıtlarda ise kuyudan gelen sesler.

orjinal konuşma:

http://www.bbc.co.uk/archive/ww2outbreak/7918.shtml
zor film, seyretmek isteyenin çok istemesi lazım. hayır başına iki defa oturdum ikisinde de horlama sesime uyandım, bilemedim. ayrıca filmin başında yayına hazırlık babında gargara yapan elemanı sikesim var. suratındaki donukluğa renk katmak istiyorum hocu.
colin firht için en iyi erkek oyuncu dalında oscar kazandıracağı konuşulan film.
fight club'ta marla singer rolüyle idol olan helena bonham carter da filmde yer alıyor.
18 şubat'ta vizyona girecek.
(bkz: kekeme kral nazilere karşı)
aldığı/alacağı her türlü ödülü sonuna kadar hak eden, son zamanlarda izlediğim en güzel oyunculukları içeren film. izlenesi.
mükemmel oyunculukların içinde akıp giden bir film the king's speech.geoffrey rush'ın pirates of the caribbean deki rolüne gönderme yapması da çok güzel olmuş.
bu filmi izlemek için helena bonham carter başlı başına bir nedendir.
colin firth'ün oyunculuğu başka boyutlara taşıdığı film olmuştur. geoffrey rush ile karşılıklı döktürdükleri sahnelerde keşke bende olsam lan diyorsunuz. hani öyle sıcak ve samimi muhabbet çeviriyorlar ki insan imrenmeden edemiyorum. yukarılarda bir yerlerde haksızlık etmişim az biraz, tamam senaryo anlamında çok doyurucu değil ama oyunculuklar müthiş. böylece en iyi erkek oyuncu oscarı da kesinleşmiş oldu benim gözümde. akademi dönem filmlerini, ilginç hayat hikayelerini sever, dolayısıyla the king's speech aday olduğu birçok dalda oscarı kucaklayabilir.
halkın cumhurbaşkanı abdullah gül beyfendiye duyduğum sempatinin artmasına vesile olmuş filmdir. colin firth ve geoffrey rush gibi vasat aktörlere rağmen izlenesi bir film.
"kekemelik" gibi bir sorunun asalet tanımadığını ve büyük insanların aslında dışardan bakıldığında küçümsenen fakat aynı zamanda hayatlarını etkileyecek kadar önemli problemlerin üstesinden gelmekte zorlanabileceklerini gösteren çok başarılı bir yapımdır. Rahatlıkla söyleyebilirim ki hayatımda izlediğim en iyi filmlerden birdir ve kesinlikle Oscar'ı hak ediyor. Bir kralı ismiyle çağırmanın dayanılmaz hafifliği"ni gösteren Geoffrey rush (Lionel Logue) ve VI.George Colin Firth ikilisinin performansı müthiştir.
colin firth abimin yeteneğine hayran bıraktıran film. akıcı bi hikaye, ara sıra da olsa güldüren bi film.

--spoiler--
lionel ile tiyatro jürisinin konuşmaları süperdi. jürideki tipler tam oturmuş.
--spoiler--

beklentilerimin çok üstünde çıktı, izlesin herkes.

helena lan bu boru mu*
isminin neden zoraki kral olarak tercüme edildiğine anlam veremediğim, keyifle izleyeceğimi düşündüğüm film.
cumhurbaşkanımızın evde çoktaan izlediği filmdir. http://twitter.com/#!/cbabdullahgul/status/36422526091399169
ülkemizde zoraki kral adıyla vizyona girecektir. ki kral'ın konuşması'ndan çok daha manidar bir çeviri olmuştur. çok popülist bir çeviri olsa da filme uymuştur seyredenler anlayacaktır. ayrıca reis-i cumhur bile korsan takılıyorsa olayın çok da parayla ilgisi yok demek ki.
--spoiler--
Filmin en bomba sahnesi şudur herhalde;

Kral ailesiyle birlikte hitler'in Nuremberg Rally lerinden birinde yaptığı konuşmanın kamera kayıtlarını izlerken

kral'ın küçük kızı: baba,ne diyor baba.

kral: bilmiyorum ama gayet iyi bir şekilde söylüyor.

konuşmada şu olmalı http://www.youtube.com/watch?v=-6E4H2nHmuo

--spoiler--
yönetmenliğini tom hooper yaptığı; kadrosunda da Helena Bonham Carter, Colin Firth ve Geoffrey Rush gibi başarısı tescilli oyuncuları barındıran film.

güzel yurdumda ancak bugün gösterime girebilmiş. seyrettikten sonra yorumlarımı yazacağım lâkin sinemaseverler bilir ki bu kadrodan kötü iş çıkması mümkün değildir, her türlü iyidir!

gösterime girdiği şehirler: istanbul, ankara, izmir, adana, antalya ve eskişehir.
umarım şimdiliktir yoksa şehiraşırı yolculuk yapmam gerekecek.
oyunculuğun sinemada ne kadar önemli olduğunu hatta tek başına bir filmi kurtarabilceğini tekrar gösteren, ingiliz sinemasının güzel yapıtlarından biri. özellikle colin firth'ün performansı neden başrolü aldığının bir kanıtı gibiydi. timothy spall'in winston churchiil yorumu gülümsetici.
(bkz: tavsiye edilir)
istemesem de oscar'ı alacak filmdir.
rezil eden de kadın, vezir etmek için kol kanat gerip çabalayan da..
kadının, adamın adam olması için ne derece öneme sahip olduğunu gösteren, güzel ve sıcak bir film..
kan aynı ama biri çıplak..
izledim. güzel mi, evet fena değil. oyunculuklar çok iyi ama senaryo zayıf. hikaye zayıf. alt metin kısıtlı ki 127 hours diye bi film de oscar'a aday ki onda alt metin yok.
öyle değişik bi şey işte. en iyi film oscar'ını alacak ama vasat. ama tabi oscar dediğin şey artık vasat.