entry 206 galeri 3 video 1 ses iyilertrends
 1. 1.
  Regaip, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Bu mübarek gecede, Yüce Mevla kullarına bol bol rahmet ve hibede bulunduğu için bu adı almıştır.

  Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde "üçaylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Recep ayı Kuranda haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Konuya ilişkin ayette Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

  "Allah katında ayların sayısı onikidir Bunlardan dördü haram aylardır. işte bu Allahın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.(1)

  Hz. Peygamberin yaptığı şu dua üç aylara verdiği önemi belirtmektedir: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur."(2)

  Muhterem Mü'minler!

  Bu mübarek günler ve geceler, Kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından çok önemlidir. Bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalı ve düşünmeliyiz.

  Ey Allah'ı seviyorum diyen insan! Kulluk vazifeni yapabiliyor musun?

  Peygamberimi seviyorum diyen Müslüman! sünnetini, ahlakını yaşıyor musun?

  Kitabım Kur'an'dır dediğin halde emirlerine sarılıp yasaklarından sakınıyor musun?

  Allah'ın nimetlerini yediğin halde, şükrünü yerine getiriyor musun? Aç, biilaç, yoksul, kimsesiz, fakirleri koruyup, gözetiyor musun?

  Ölümün hak olduğuna şüphe yok. Şu anda ölüme hazır mısın? Kendi kusurlarını düzeltip tövbe ediyor musun?.

  Geçen yılın bu mübarek gününde seninle beraber oldukları halde şu anda göremediğin eşin, dostun, akraba ve arkadaşlarını düşünüp kendine çeki-düzen verebiliyor musun?

  Evet, bütün bunları kendimize sorup bir durum değerlendirmesi yapmak, bu mübarek günlerin ve gecelerin şuuruna varmak demektir.

  Aziz Müminler!

  Bu insanî ve islamî ölçülerle düşünür, kötülüklerimizden, kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçer, tövbe eder, geleceğimizi daha iyi değerlendirmeye azmeder, karar verirsek; her günümüz kandil geceleri gibi başarılı, sonumuz da bayramlar kadar sevinçli olur.

  Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzünü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olduğumuz kişilerle barışmak, anne ve babalarımızın, büyüklerimizin ellerini öpüp dualarını almak, geceyi Kur'an okumakla, ve salat-ü selam getirmekle, tövbe istiğfar etmekle ihya etmemiz uygun olur.

  Hepinizin kandilini tebrik ediyorum.

  http://www.diyanet.gov.tr/ alıntıdır...
  #461473 :)
 2. 2.
  Üç ayların başlangıcı kabul edilen Regaib Kandili yarın akşam * kutlanacak.
  #463060 :)
 3. 3.
  günahlarımızı affettirmek ve kendimize çekidüzen vermek için bir fırsat daha,kaçırmayalım dediğim gecedir.tüm yazarlarımıza ve islâm alemine mübarek olsun...
  #463856 :)
 4. 4.
  bugün olduğunu şirkete elinde kandil simitiyle gelip kandiliniz kutlu olsun diyen rehberlerimizden biri sayesinde öğrendiğim ve bu rehberin yahudi olduğunu düşününce kendimden utandığım 3 ayların başlangıcı kabul edilen kandil.
  #466020 :)
 5. 5.
  tüm müslümanlıgına hayırlar getirmesi dilenen *mübarek gece.
  #466347 :)
 6. 6.
  Bu geceyi nasıl karşılmak, nasıl ihya etmek gerekir?

  -* Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır.
  -* Bu gece, kazâsı olanın hiç değilse bir günlük kazâ namazı kılması, çok iyi olur.
  -* Bu gecenin ihyâsı, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla olur. Bu, gecenin ihyâsıdır. Bütün günün ihyâsı bu... Yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyâsı demektir. insan sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet etmiş gibi sevab kazanır.
  -* Bir başka ihyâ şekli zikir ..... "Lâ ilâe illallah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed" , "Estağfirullah" , "Sübhànallah" , "Elhamdü lillâh", "Allahu ekber" , "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" gibi sözler mübarek kelimelerdir, cümleciklerdir. Bunları zikretmek çok sevabdır..
  -* Bazı namazlar vardır,
  Peygamber Efendimiz (s.a.v.)kılmıştır. Bunlardan birisi de tesbih namazı'dır.
  Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rek'at "Hacet namazı kılınır.


  Hacet Namazı:

  -* 2 rek'atte bir selâm verilerek kılınır.
  -* Fâtiha-i şerîfeden sonra her rek'atte 3 "innâ enzelnâhü...", 12 ihlâs-ı şerîf okunur.
  -* Namazdan sonra 7 Salât-ı Ümmiye okunup secdeye varılır.
  Salât-ı Ümmiye:
  "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin-nebiyyil-ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim"

  -* Secdede 70 defa: "Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh" okunur.
  -* Secdeden kalkıp 1 defa: "Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ ta'lem. inneke entel-eazzül-ekrem" okunur.
  -* Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa "Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh" okunur.
  -* Secdeden kalkıp duâ yapılır.
  Duâda Hz. Allâh'a şu şekilde de ilticâ etmelidir: "Allâhümme bârik lenâ recebe ve şa'bân. Ve bellığnâ ramazân"

  http://www.kalphuzuru.com...diller/Regaip_kandili.php
  #466452 :)
 7. 7.
  filistindeki, lübnandaki müslüman kardeşlerimizin acılarının dinmesini ortadoğudaki dindaşlarımızın, kafirlerin zülmünden kurtulmasını allah-u tealadan dileyeceğimiz mübarek gece.
  #466529 :)
 8. 8.
  ibadetlerin öneminin daha çok arttığı, regaip yani "arzu"ların beklendiği mübarek kandildir.Günümüzde sosyete cevreler tarafından "-ayh kandiliniz kutlu olsun" şeklinde sıradalaştırılmaya çalışılsada, önemli olan bu gecede yaratıcıya arzuları aktarmak ve ibadet etmektir.*
  #468105 :)
 9. 9.
  2006 yılında 27 temmuza denk gelen gündür (bugün) . hepinizin kandili mübarek olsun
  #468444 :)
 10. 10.
  müslümanlar için recep ayının 2. gününe isabet eden, gönülden edilen duaların kabul edildiği kutsal gece. *
  #468457 :)
 11. 11.
  kutlu olsundur.
  #468477 :)
 12. 12.
  bu yıl 19 temmuz perşembe gününe denk gelen kandil.
  #1956866 :)
 13. 13.
  recep ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kuran-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.
  #1958598 :)
 14. 14.
  regaib kandili bu sene 19 temmuz perşembe gününe denk gelmektedir. allahın kullarına bolca lütufta bulunduğu, günakarları affettiği gecedir. ayrıca peygamberimiz bu gece ana rahmine düşmüştür.
  #1964755 :)
 15. 15.
  bu gece duaların kabul edildiği müjdelenen sayılı gecelerdendir.hazreti muhammed (s.a.v) recep ayına kavuştuğu zaman "ya rabbi! Receb ve Şabanı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a kavuştur." diye dua ederdi.
  regaip kandilimiz mübarek olsun.
  #1966227 :)
 16. 16.
  allah'a içten olarak yapılan duaların reddedilmeyeceği günlerden yalnızca biri. bütün aleme barış ve mutluluk getirmesi dilenir.
  #1966740 :)
 17. 17.
  mübarek üç ayların başlangıcındaki ilk kandildir. duaların kabul olunacağı müjdelenmiş ve bu aylarda sıkça bu dua edilmelidir;''allahümme barik lena firecebe ve şaban ve belliğna ramazan''
  allahtan vatanımız ve milletimizin için hayırların vesile olmasını ve her kimin ne hayır muradı varsa kabul edilmesi duası ile...

  hayırlı kandiller.
  #1967291 :)
 18. 18.
  türk müslümanların yılın uzun zamanı unuttukları allahlarına 3 aylar diye bilinen ayların ilki olan Recep'in ilk perşembesi yalvar yakar af dilemeleriyle ifa edecekleri ve ertesi sabah olan biteni çoktaaan unutup gidecekleri mübarek gece
  #1967914 :)
 19. 19.
  regaip kandili, dini literaturumuzde 'uc aylar' olarak bilinen rahmetli, bereketli ve magrigeti bol olan feyizli bir maneviyat mevsimine girdigimizin habercisidir.

  regaip, elde edilmesi arzu edilen degerler demektir. bu mubarek gece, yuce allah kullarina bol bol rahmet ve magrifette bulundugu icin bu adi almistir.* *
  #1968724 :)
 20. 20.
  Allah'ın rahmetinin ve bereketinin sonsuz olduğu gecedir. ramazan ayının müjdecisi olan gecedir.
  #1968761 :)
 21. 21.
  zulm görmekte olan müslümanların, haksızlığa uğrayan kullarının, ve tüm sözlük yazarlarının, okurlarının ve çaylaklarının günahlarını af için duanın kabul olma ihtimali yüksek olduğu kutsal gece. i
  #1968771 :)
 22. 22.
  kainatın varlık sebebi hz. muhammed'in (s.a.v.) aziz, mubarek ruhunun anne karnına düşmesiyle hak katında önemli bir konuma gelmiş gece. her sene recep ayının perşembeyi cumaya bağlayan ilk gecesidir.
  #1970060 :)
 23. 23.
  hakkında hz.peygamber'in "Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Bu geceler; Receb in ilk Cuma gecesi, Şaban ın Onbeşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan bayramı gecesi ve Kurban bayramı gecesidir" dediği gecedir. islam inancına mensup tüm yazarlarımızın kandili mübarek olsun ve allah hakkımızda hayırlısını versin.
  #3613149 :)
 24. 24.
  Regaib, çokça rağbet edilen, kıymetli, değerli, ihsan anlamlarına gelen ragibe kelimesinin çoğuludur. Buna göre Regaib Gecesi denilince, "çok lütuf ve ihsan dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece" manası anlaşılır.

  böyle bir gecede daha müreffeh bir ülkede yaşamak için dua etmek herhalde tüm inanç sahiplerinin vazifesidir.

  tüm islam aleminin ve sözlük yazarlarının kandili mübarek olsun.
  #3613264 :)
 25. 25.
  (bkz: hayırlı kandiller)
  #3613295 :)