güzel filmdir ama nasıl 4 dalda oscar aldığı da şaşırtmaktadır( filmin 4 dalda oscar aldığını bilerek izlemek beklentiyi arttırıyor), ne de olsa ingiliz filmi oscar ı da amerikanlar düzenliyor bildiğim kadarıyla kardeş sayılırlar. filmde dikkatimi çeken harry potter da oynayan 3 karakterin de oynamasıydı micheal gambon(dumbledore) 5.george olarak, timothy spall(kılkuyruk) churchill olarak, helena bonham carter(bellatrix) 6.george un karısı olarak oynuyordu.
aslında king's speech olan yani kral'ın konuşması olan filme verilen ad ama yine de mantıksız da değil zira adam zoraki kral oluyor, filmde zaten kendisi de belirtiyor normalde krallar bir önceki krallar öldükten sonra ya da ölmek üzere iken tahta gelirler ben ise kral yaşıyor hatta hayatının baharında iken tahta geliyorum adam zaten konuşamadığından kral falan olmak istemiyor ama şartlar onu kral yapıyor, aslında keşke ingilizlerin başında bir kevaşe ile evli david kalsaydı bugün sürünürlerdi herhalde, sömürdükleri burunlarından gelirdi.
colin firth 'ün imrenilesi performansıyla akıla kazınan, geçmiş yaşantıların ailesel eşitsizlik ve ikincilleştirmelerin insanın özgüvenini sekteye uğratabileceğinin altını koyu kalemle çizen fakat her izleyicinin başından sonunu anlamlandırabildiği ve böylece kendisini ele veren ama özgüven teması babında izlenmesi gereken bir aile filmi.
iyi film işte. colin firth fazlaca iyi, görüntüler iyi. ama o kadar.
10 üzerinden 8!
tarihteki önemli bir ayrıntıyı beyazperdeye geçiren bir film.

tam da insanoğlunun yaşadığı en büyük felaket olan 2.dünya savaşı sırasında dünyanın o zamanlarki en önemli askeri süper gücü -resmi- -almanya gayrı resmi olarak silahlandı- ingiltere´nin kralının "kekeme" olması herhalde tanrısal bi şaka olmalı. ki rakip takımın başındaki adam da tarihin gördüğü en ateşli, en büyük konuşmacılardandı ; hitler !!!

(bi almanca bilip de o hitler konuşmalarını seyreden neden bahsettigimi anlayacaktır, o kadar milyon adamı hitler o konuşmalarıyla cezbetmişti.)

bu ayrıntıya da kısaca değinen bir filmdir king´s speech...

mutlaka izleyiniz...etkileyici bir filmdir.
--spoiler--
fuckfuckingbuggerbuggityfuckassballsfucitydickshitfuckingwillyshitfuckandtits
--spoiler--
Konuşmak, ne kadar büyük bir nimetmiş diyorsunuz.
Zenginlik, her derdin ilacı değil.
Sakıp Sabancı geldi aklıma,
onun çocukları engelli.
Para var, sağlıklı evlat yok.
Filmde,
krallık var, ahlak yok,
ne kadar zor bir durum.
insan der bazen:
Varsın, yıldızlı kıyafetlerim, güzel arabalarım olmasın.
içtiğim suyun, yediğim yemeğin tadını alıyorsam,
sağlık sıhhatım yerindeyse ve en önemlisi,
seviyor ve seviliyorsam
işte, dünya güzellikleri budur.
çok akıcı olmayan, biraz uzun bir film ama gerçekten izlenebilecek bir filmdir.
çok önemli bir olaydan bahseden çok önemli bir film.
--´spoiler´--
hitler gibi tarihte gelmiş geçmiş en iyi hatiplerden birisi, yanında da goebbels olmak kaydıyla - ki o esas müthiş bir hatiptir, öyle argumanlar getirir ki sonuçta "yoğurt karadır" dersin sonra da "ne dedim lan ben?" dersin, öyle bir hatiptir- bir tarafta, diğer tarafta da "kekeme" bir kral georg 6, ve konuşmak hiç de öyle işi olmayan bir churchill...

filmin sonunda yapılmış olan konuşma tamamen gerçektir, kelimeler ve vurgulamalar bile aynen verilmiştir.

oyunculuklar colin firth ve geoffrey rush, çok iyidir.

ayrıeten esasında abinin kadın yüzünden kral olmaktan vazgeçmesi de acayip bir konudur. bak, ingiltere kralı "dul" kadınla evlenemiyormuş.

ayrıca o ünlü "savaş ilanı " konuşması sırasında arka planda çalan müzik, beethoven´ın 7.senfonisinin 2.bölümüdür.

insanı etkileyen filmlerdendir. ingiliz sakinliği bile filmde güzel yansıtılmıştır.

ayrıca lionell´ın hiçbir ünvanının olmaması, ancak koskoca kral´a bile söz geçirebilmesi, onun saygınlığını kazanabilmesi, karısının o idealistliği...bütün faktörler filmde çok güzel işlenmiştir.

halkı selamlama sahnesindeki müzik beethoven 5.piyano konçertosudur( 2.bölüm).

--´spoiler´--
Aldığım ingilizce eğitimin çarpıklığından mı nedir her gördüğümde ya da duyduğumda "kralın piçi" olarak çeviriyorum güzide türkçemize.
goeffrey rush'ın harikalar yarattığıdır. colin firth'ün konuşamadığı yerlerde siz de konuşamazsınız. o derece.

http://oznurdogan.com/201...kings-speech-zoraki-kral/
insana "istersen yapabilirsin." fikri aşılayan sıcacık film. mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

ama benim asıl bahsetmek istediğim konu ayrı: colin firth

sanırım hayatımda izlediğim en etkileyici oyunculuklardan biriydi. hatta muhtemelen ortada bir "oyunculuk" bile yoktu... adeta yaşamış.

george vı'nın gerçek konuşma kayıtlarını da dinledim, vurgu, hafif pelteklik birebir aynısı, aynısı, aynısı.
adamlar koskoca krallarını kekeme diye taşak geçip filme konu ediyorlar, bizdede kurgu tarihsel harem dizisine dava açıyolar ejdadımıza hakaret ediliyor diye. sonra da neden gelişemiyoruz.
elizabeth' in bizim böyle bir ecdadımız yok diyerek reddedmesi, yasaklanması gereken film.
ikinci kez izlediğim filmdir. Filmi izledikten sonra YouTube'da orijinal kayıtları buldum ve oyunculuklara bir kere daha şapka çıkardım.
12 dalda oscar adayı olmuş ve en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi film ve en iyi erkek oyuncu
dallarında 4 oscar kazanmış olan, kral 6. george'un tahta geçmek zorunda kalmasının ardından,
yaşadığı hitabet ve konuşma sorununu anlatan, colin firth ve geoffrey rush'ın
döktürdüğü ve colin'in şahane oynadığı, oscarı kaptıgı filmdir.

(bkz: kral çıplak)
colin firth'ün ne eksik ne fazla, tam da gerektiği ve olduğu gibi hakkını vererek oynadığı film. * özellikle vı. george'un gerçek konuşma kayıtlarını izledikten sonra bunun farkına varıyorsunuz. evet, hitler'in etkileyici nutuklar attığı dönemde tam karşısındaki ülkenin kekeme kralı... umut dolu, muhteşem bir film, izlenesi.
ingiliz kültürünü olabilecek en sade şekilde yansıtan, hareketli olmayan ama akıcı ilerleyen film. sizi etkisi altına alıyor bazı sahnelerde kral konuşamayacak diye siz iki büklüm olup geriliyorsunuz.

filmdeki neville, churchill gibi tarihi şahsiyetlere yer ayrılması da çok hoş olmuş.

ayrıca yeniden şahit olduk ki, helena bonham carter bu kainat üzerindeki en iyi aktristir.
guzel turkce'mize "zoraki kral" gibi sacma bi isimle cevrilmis kaliteli bir film.
güzel içerikli sinema filmi. evet.
top on listemde var olan unutulmaz sicakliktadir.
her anlamda sanatsal film. ama her şeyden önce bu filmi izleyenler şunu unutmasın 1950 li yıllarda sinema işte böyleydi. ve gerçekten keyifliydi.
AbartIlmuş hatta abartilmanin sözlükte olan karşılığıdır. izlerken gram zevk almadığım filmdir.
ingiltere nin en önemli adamı olmakla haklı gurur sahibi birinin doktor bile olmayan biri karşısında gururunu ve kibrini bırakarak özrünü yenmeye çalışmış kararlı birinin hikayesidir.
Bu filmi hangi akla hizmet zoraki kral diye cevirdiler hala aklim almiyor.
tüm ailesi sorunlu olan bir kralın ingiltere tarihinde de büyük yerinin olduğu ve filmde bunun çok iyi yansıtıldığı özünde tarihi filmdir. sadece biraz yakından bakılmıştır.