bugün

Hayata çok benzer:
(bkz: kimi zaman sallarız)
(bkz: kimi zaman çekeriz)
tespih koleksiyoncusu iseniz, her bir tespih tanesi çok farklı şeyler anlatır. tüm tesbihlerinin nasıl elinize geçtiğini, hangi ağaçtan,taştan yapıldığını bilirsiniz. bilhassa orta yaşlı insanlarla muhabbete başlama vesilenizdir tesbihleriniz.
arapça sübha kökünden türemiş kelime. sübha çekilen tesbih, tesbih tanesi demektir. "subhanallah" gibi tamlamalar da yine bu köke bağlıdır.
Bir arkadaşımın "normalde sevmem ama sol elle çekiyorum ki beynimin iki tarafınıda kullanmış olıyım" demesiyle biraz soğuduğum yinede ametist taşıyla yapılanlarına bayıldığım nesne.
kehribar olunca oldukça beğendiğim boncuklu bir stres aracı.dini simge olarakta kullanılır.
insan sevdiğinin adını anarken hiç sayar mı dediğim, oldukça hesapcı bulduğum, samimiyetsiz bir sözde mümin halkasıdır.
bazı mahalle delikanlıların artistik olsun diye elinde kolunda salladığı, ve bu şekilde dini bir simgeyi ayaklar altına alarak kafirlik yaptığı, bir nevi müslüman abaküsü.
en çok gerçek kehribardan yapılmış olanlarını beğendiğim, stress giderici.
"sübhanallah" zikrini gerçekleştirme eylemi.

başka örnekleri var bu tarz kelimelerin. mesela tasdik. sıdk kökenli bir kelimedir ve manası doğrulamadır. takdir (kader), takdim (kıdem), tanzim (nizam) vs vs.

şahsım açısından, elimden düşürmediğim 33 boncuklu şey. dilimizden de düşürmesek tam süper olacak tabi.
alaturka stres atma aracı. oltu taşı ve kehribar meşhurdur.
bak yiğenim hamlet. tespih bir delikanlı için vakti katletmek maksadıylan kullanılan anti stres bir şey değildir. onun için kaliteli tespih alıp tespihi doğru sallayacaksın. imamen hep dik duracak.
hayat tespih gibidir, bazen sallarsın, bazen çekersin.
kendisi oltu taşından imamesi gümüştense çekerken ayrı bir hissiyata bürünürsün, kimselerin kalmadığında bir sigara birde o varya yanında duygular bütününe girersin alkol durumunu hiç söylemiyorum.

kızlar sevmez 'aaa iğrenç' falan derler derler ama siklenmeyecek durum. usturuplu ve yerinde çekiliyorsa cepten ayırılmayacak bir arkadaş.
ibadet esnasında da kullanılan bir eşyadır.
mükemmel bir gereç. alışınca bırakmak zor oluyor. sigara bağımlılığına da birebir.
can sıkıntısına, uyku problemine ilaç gibi gelen takı. şu aralar elimden düşürmüyorum, özellikle evde televizyon izlerken, uzanırken iyi gidiyor.
antik çağlarda ana tanrıça için rahipler kendilerini hadım ederlerdi. yumurtalıklarını ise kurşun plakla kaplatıp ortasından geçirdikleri bir telle birbirlerine bağlarlardı. tanrıçalarını anmak istediklerinde bu yumurtalıkları tesbih gibi çekerlerdi. tesbih ibadetinin ilk örneklerinden biridir bu ritüel.
emevilerin camide cemaati oyalamak ve susturmak amacıyla icat ettiği zımbırtıdır.
açıklaması ise çok ilginç, ihsan eliaçık dayıdan geliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=YvcvfYktTdw
dini tarafını bir yana bırakacak olursak, türk erkekleri aksesuarları arasında kullanım şekline bağlı olarak en uçtaki sıfatlarla tanımlanmamıza neden olabilecek boncuklar dizinidir.
ezcümle; tespihi kullanırken ki stiliniz! size serseri, hacı-hoca, delikanlı, kabadayı, abi ve dahi züppe sıfatlarını kazandırabilir.
bilhassa cinsi latifler nazarında nedense son zamanlarda pek bir tukaka edilen bu naif nevale kanımca bir gönülçelen tarafından sevdiği ere verilebilecek en anlamlı hediyedir. zira eşimden hediye aldığım tespihimin mana ve ehemmiyeti apayrıdır nazarımda.
imamesinden tutulup zincir gibi sallanmasına, çok hızlı ve sesli çekilmesine ben de karşıyım. lakin belirttiğim gibi tespih gerçek manada bir erkek donatısı hatta teçhizatıdır.
değişik bir hastalıktır efendim. montumun cebindeki elimin ucundadır, sehpamın yanındaki kültablasının yanındadır, sigaramın yanındadır, çakmağımın üstündedir, kaybolmuşsa aklımdadır...

değişik bir şey...
99'luğu gibi 33'lüğü de ibadet için icat olunmuştur esasında. 33'lük olanı erkek tespihidir. günümüzde 33'lük tespih sadece aksesuar olarak kullanılır. (insanlar cebinde 33'lük olsa bile namazdan sonra ya da herhangi zikir yapmak istedikleri zaman 99'luk tespih arıyorlar.

şahsi kanaatimce şık erkek aksesuarıdır. normalde sağ bileğimden kolay kolay çıkarmam. oturunca sıkılırsam çevirebilirim bir ihtimal.

(bkz: hayatı tespih yapmışım, bazen çekiyorum bazen sallıyorum.)
tespih bir sanattır. çoğu tespih çeken insan bunun farkında olmasa da o bir sanattır.
normalde ibadetle alakalı olmasına karşın, bizim insanımızın eline alıp da şöyle bir sallayınca havasının değişmesine neden olan alettir.
sevgidir, olmazsa olmazdır. kehribarı candır.
33, 66, 99, boncukluları vardır.
güncel Önemli Başlıklar