1. 1.
  Menekşe ya da mor renkli olan kuvars kristali. Mor yakut ya da mor necef de denir.
  2 ... nirvana
 2. 2.
  Ametist'in fiziksel etkileri
  Göz hastalıklarına, alerjiye, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
  Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.
  4 ... nirvana
 3. 3.
  Metafiziksel ve psikolojik etkileri
  Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir.
  Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir.
  Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan önce bir süre elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz.
  Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.
  Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşamayarak, onu rahatsız edici bulabilir.
  Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir ve kalbi korur.
  1 ... nirvana
 4. 4.
  bilgisayardan yayılan radyasyonu da emici gücü mevcuttur.Tabi bu kadar kötü enerjiyi radyasyonu üzerinde taşıyan bir taşı ayda bir tuzlu ılık suyla yıkamak gerekirki randıman alınmaya devam edilsin.Özellikle ilk aldığınız da muhakkak her taş için yapmalısınız.Deniz tuzu tavsiye edilir.
  2 ... karga
 5. 5.
  AYVALIK da bol miktarda bulunan doga harikasi
  ... dreamylife
 6. 6.
  Kova burcu nun ugurlu tasi
  ... dreamylife
 7. 7.
  Vaktinde Yavuz Sultan Selim in tacını süsleyecek kadar değerli olup, Amerikanın keşfiyle rezerv artışı sonucu değeri azalmış olan taş..
  2 ... maruska
 8. 8.
  Yunanca "sarhoşluğu önleyen taş" anlamını taşır. Kuvars grubundandır. Bileşimi,silisyum dioksittir. Açık menekşeden koyu mora kadar tonları da olabilir. Renginin koyuluğuna bağlı olarak değeri de artar. Uzun süre güneşte kalınca ya da ısıtılırsa rengi açılır. Sertliği 7'dir.Ülkemizde de bulunur. Optik ve elektronik sanayiinde kullanılır.
  1 ... rick blaine
 9. 9.
  ankara taşı olarak da bilinir.
  ... motosikletli kiz
 10. 10.
  (bkz: mor kuvars)
  ... dalton ana