bugün

entry'ler (16)

millet can derdindeyken alex in derdine düşenler

bildiğin mallardır. şu an tunceli'de bir karakola 3 yandan saldıran pkk sırtlanları varken orada mehmetçikler canhıraş çatışma içerisindeyken bu mallara mal derim ben arkadaş. alex kim la parayla top oynayan birisi için bu ne la.

tüm

türkçe olmayan kelimedir. kelimenin tam türkçesi bütündür. dolayısıyla uydurma bir kelimedir.

4 eylul 1919 sivas kongresi

bu milletin kaderini tayin etmiş en önemli olaylardan biridir. Vatan'ın en emin şehirlerinden olan Sivas'ta yapılan kongrede bir bakıma modern Türkiye'inin temeli atılmıştır. Atatürk bu şehirde tam 108 gün emin şekilde misafir edilmiştir. O ve dava arkadaşları Sivas'ta 7 düvele seslenerek manda ve himayeyi kabul etmediklerini, tüm vatan topraklarında bulunan kuvvetlerin bir çatıda toplanacağını ve tek amaç olan Kayıtsız şartsız bağımsızlık için savaşacağını bütün dünyaya duyurmuşlardır.

3 eylül 2012 beytüşşebap ta pkk saldırısı

asla sabahları şehit haberlerini duymaya alışmayacağım. asla bir siyasi pişkinliğin de konu değiştirmeyeceğim, asla bu gencecik kardeşlerimin şehit olmasına neden olan köpekleri, onların tasmalarını, tasmalarını tutanları ve onların sahiplerini affetmeyeceğim.
lakin ne kadar kin duysamda, ne kadar da vatan sağolsun desem de, yüreğimi dağlayan, canımı acıtan saldırıdır.

türk

herhangi bir ırka mensup olunduğu için övünmek anlamsız, zira kimse nerede nasıl hangi millet içerisinde doğacağını seçemez, dolayısıyla bilinçsiz gibi görünen bu dahiliyetin bir övünç kaynağı olması anlamsızlaşır.. diyenlere inat mensup olduğum için gurur duyduğum, seçmesem de yaradan tarafından bu milletin bir ferdi olarak dünyaya geldiğim için övünç duyduğum, hep bir adım ileri gidebilmesi, düşsede tekrar kalkabilmesi için varımı yoğumu ortaya koyacağım millet ismidir.
faşistliği asla bir sıfat olarak kabul etmem, ama burnu sivilceli ergenlerin ne dediğine de pek aldırış etmem. sizde etmeyin... Türk olduğunuzu her yerde bağıra bağıra söyleyin.

hürdoğan gazetesi

1992 yılında kurulan sivas'ın yerel gazetesi. internet adresi
http://www.hurdogan.com

işler güçler

leyla ile mecnun dizisinin (ki tek izlediğim diziydi) yokluğunda yaz aylarında sarıldığım güzel yapım. lakin birlikteliğimiz l&m'nin başlangıcıyla son bulmayacak.

samsun

hanımın memleketi. dolayısıyla bizimde ikinci memleket. denizi, balığı, sahil şeridi, mesire alanları güzeldir fakat bir orta anadolulu olarak o nemli havasına zinhar alışabilmiş değilim. bilhassa yaz aylarında özellikle büyükleri ziyaret için gittiğimizde o yatak bana her daim ıslak gibi gelmiştir. uykumu tam olarak aldığımı hiç hatırlamıyorum orada. ama yinede bir aya kadar güzel bir balık yemek için tekrar gidilesi bir yer.

apple

Türkiye'de daha iyi yerlere gelmek istiyorsa Bilkom'dan bir an önce kurtulması gereken marka. 1992 yılından beri bir kullanıcısı ve beğeneni olarak en büyük temennilerimden biridir bilkom'dan kurtulmak.

mercedes vaneo

içi gayet geniş kullanımı rahat yol tutuşu o yükseklikteki bir ticari araç için gayet güzel olan motorlu taşıttır. 1.7 dizel motoru ile bir çok binek araçla rahat şekilde kapışır.

word of mouth

kulaktan kulağa pazarlama olarak türkçeye çevrilebilen bu pazarlama terimi, uygulaması zor, karışık, riskli ve fakat hakkıyla ortaya konduğunda en başarılı stratejilerdendir.
insanlar genelde herhangi bir ürünü alacaklarında içtimai bir varlık olması hasebiyle eşine dostuna, ailesine yahut o ürünün/hizmetin kullanıcılarına danışır. olumlu cevaplar bizi o ürüne/hizmete farz-ı muhal 4 adım yaklaştırıyorsa olumsuz yorumlar 6-7 adım uzaklaştırır.
ülkemizde bu stratejinin en safiyane uygulamalarından bir tanesi, esnaf dükkanlarında yazan "şikayetlerinizi bize, memnuniyetinizi dostlarınıza anlatınız" düsturudur.

tespih

dini tarafını bir yana bırakacak olursak, türk erkekleri aksesuarları arasında kullanım şekline bağlı olarak en uçtaki sıfatlarla tanımlanmamıza neden olabilecek boncuklar dizinidir.
ezcümle; tespihi kullanırken ki stiliniz! size serseri, hacı-hoca, delikanlı, kabadayı, abi ve dahi züppe sıfatlarını kazandırabilir.
bilhassa cinsi latifler nazarında nedense son zamanlarda pek bir tukaka edilen bu naif nevale kanımca bir gönülçelen tarafından sevdiği ere verilebilecek en anlamlı hediyedir. zira eşimden hediye aldığım tespihimin mana ve ehemmiyeti apayrıdır nazarımda.
imamesinden tutulup zincir gibi sallanmasına, çok hızlı ve sesli çekilmesine ben de karşıyım. lakin belirttiğim gibi tespih gerçek manada bir erkek donatısı hatta teçhizatıdır.

türk kahvesi

kahve çekirdekleri nasıl olgunlaşır pek bilgim yok ama ateşte nasıl kavrum kavrum kavrulduklarına bizzat defaatle şahit olan bünyem farketti ki iyi bir türk kahvesinden zevk daha doğrusu haz almak için de insanın olgunlaşması ve biraz kavrulması gerekiyor. zamanın behrinde büyüklerin kendilerine işkence yapmak için tükettiklerini sandığım bu olağanüstü tat sonraları e hadi içelim işte sünepeliğinde bir hal alsa da, özellikle son 5 yılın yakın yıllarında apayrı bir yer aldı hayatımda. neredeyse her akşam tükettiğim bir sıvının damağımda bıraktığı tat ve dimağımda bıraktığı haz belkide artık büyüdüğümün! ve belki de biraz olgunlaştığımın da muştulayıcısı.
velhasılı harikülade bir nimettir.

leyla ile mecnun

3. sezona biraz buruk girecek olan dizidir. eskiye fazla takılmadan ama eskilerden kopmadan devam ederse, ve dahi bu sezonu da kotarırsa ömrü daha uzun olacaktır. eskilerden yani "leyla" ile "arda"dan ses gelemeyecekse en azından mecnunu annesinin diziye dahil edilmesi tavsiyemdir.

çöğür

kısa saplı bağlamalara verilen isim. bozuk düzende hızlı nameleri güzel veren bir tür sazdır.

sivas

şehrim. nefesim. ısırgan otum. hem sinirlendiğim hem terk edemediğim. soğunu ayrı serinliğini ayrı sevdiğim. daha neler neler yazacağım şehir...