bugün

pek çok eleştirmence de en iyi on yerli film arasında gösteriliyor. ahmet kaya bestesi şahane müziğinin * internetteki yerini yurdunu bilen bildiren pusere * hayır dua edeceğim film... *
"benim adım tatar ramazan, ben bu oyunu bozarım" repliğine sahip haksız düzene karşı hakkını arayan gerçek bir yiğidin öyküsü.
street fighter kahramanı
yinelemekte sakınca görmüyorum. 'ben bu oyunu bozarım!' repliğinin birçokları için yeri ayrıdır.
tatar ramazan 3 ün çekilmesi durumunda gişe rekorları kıracak olan harika film.
(bkz: zor oyunu bozar)
kadir abinin 5 milyon dolar harcasalar bu ülkede bir daha öyle filmi çekemezler dediği, harbiden güzel film.
AN itibariyle TRT int'de yayınlanan türk sineması şaheseri.
kesmeden, biçmeden, kısaltmadan, içine etmeden yayınlamaz oldukları filmdir. dvdsini alıp keyfini süre süre izlemek gerekir.

eğer "kim vurdu" diye soruyorsanız, onun cevabı da zaten bellidir.
kadir inanır karizmasınında etkisiyle en baba replikleri:
-Koridorları sevdim, ceza istediği kadar uzun olsun, yeter ki koridorlar kısa olmasın, insan bir kere yürümeye durdu muydu her şeyi unutur, nedendir bu? Çünkü volta cezanın törpüsüdür.

-Burada vurulacak birisi vardı, onu da ben vurdum! Benim adım TATAR RAMAZAN gücün varsa gelip alsana!

-insan bunca zulüm, bunca haksızlık görür de rahat yatabilir mi, o zaman ben de ortaya fırlarım ve adama dur derim. Bu dünyanın hesabı ahirete kalmamalı.
Kendimi filmi izlerken yerimde duramayıp salonda volta atarken bulmus oldugum sahane bir basyapıttır..
sonunda yazik olur kendisine surgune gider.
tamamı tarsus amerikan lisesi nin kampüsü içerisinde çekilen film...
yönetmenliğini melih gülgenin müziklerini ahmet kayanın yaptığı kadir inanır ı kadir inanır yapan 1990 yapımı film.
kadir inanır bu filmden sonra bir türlü aynı karizmayı tutturamadığı için hala daha içinde bulunduğu bir düşüş içerisindedir.
filmdeki dikkat çekici repliklerden birini yazıp huzurlarınızdan ayrılayım.*
"Ben köpeği bile aşağılamam, Allah yaratmış ama insanların köpekleşmesi beni çıldırtıyor."
- müdür bey. Sen beni resimlerde gördüğün mahkumlarla karşılaştırıyorsun galiba. benim adım tatar ramazan! ben bu oyun bozarım!
michael scofiel in yanında bok yemiş bülbül kaldığı,john abruzzi nin eline verebilecek bir karakter. on numara bir film.
t bag in saygı duyduğu yumurta topuklu ayakkabı seven abi. ama kaçmaya pek niyetli bir abimiz değildir.
" gel dedin geldim abdurrahman çavuş", "bana saglam bir bıcak yaptır, hasmına vurulunca dönmeyen cinsten. çünkü ben adama bıçaği iki kere sallamam", gibi replikleriyle beni benden alan bir filim. tek komik sahnesi perde arkasından ahmet kaya türkü söylerken kadir inanır'ın hareketleridir. trt'de yayınlanan bölümlerinde bölünmez bütünlüğümüzü tehlikeye attığından olacak ahmet kaya'nın türküsü makaslanmıştır. halbuki filmin en güzel sahnelerinden biri.
"Ben hasmima iki kere bıçak sallamam"onu bilmem amma ne olacaksa bu meydanda olacak" gibi repliklere sahip türk sinemasının en iyi filmlerinden birisi. Diğerleri ise "kibar feyzo" "tosun paşa" "çiçek abbas""şekerpare" vb dir.
bu alemde bir tek delikanlı tanırım tatar ramazan.
sonradan giydirilmeye çalışılan, deli yürek, polat alemdar gibi çakma kahramanların yapımcılarının özendiği delikanlıdır tatar ramazan.
adamı yoktur,
tabancası yoktur,
parası yoktur.

bir tek yüreği vardır. işte bizi hayran bırakan da budur.
kadir inanırın izlenebilir olacak bir kaç filminden biridir tatar ramazan serisi.
müziklerini ahmet kaya yapmistir.

herhalde filmin en can alıcı sahnesi sonudur.

tatar ramazan adamı vurur.sonra ortaya dogru diger mahkumlara bagırır.
- Sizin icin vurdum!garibanın boynu bükülmesin diye vurdum!
sonra jandarmalar tatarı almaya gelirken diger mahkumlar gaza gelmis vaziyette
-ben vurdum!
-ben vurdum!
-hayır Ben vurdum!
...
diye bagirir..

sonunda tatar ramazanı ortalarına alırlar.
ve ramazan ortadan sıyrılarak sunu söyler!
-burada vuralacak biri vardı, Onu da ben vurduM!
Kim izlerse izlesin herkesin kadir inanırın ve diğer oyuncuların hakkını vermesi gerekir. Bizim filmlerimiz bu zamana kadar hiç oscar alamadı. Ancak oscar almış kaç film tatar ramazanın bıraktığı etkiyi bırakır bünyemizde?
hapishane filmlerinin öncülerinden olan başyapıt.trt her yayınladığı zaman,ramazanın sazı eline alıp şu dağlarda kar olsaydım türküsünü sansürler.çünkü tınkırdatan kadir inanır söyleyen ahmet kaya.

(bkz: sansür)
düzeni bozan adam helal olsun...
izmir'de bir yaya geçidinin altına tatarramazanüççekilsin.com yazabilecek fanlara sahip film.
ayrıca kadir inanır'ın yapabildiği en iyi şeylerden biri. bir diğeride yılanların öcü.
güncel Önemli Başlıklar