bugün

80 lerde izmir'de her köşe başına açılan belediyeye bağlı olup bakkallardan daha uygun fiyata ürün satan süpermarketlerdi. sonra aldı yürüdü daha kurumsallaştı, hatta özelleşti bile. bu süreçte adı da değişti zamanla;
(bkz: tansaş)
ızmırden daha önce ıstanbulda baslamıs ılk baslarda özellıkle et fıyatlarında gercekten pıyasa fıyatlarına göre fark yaratan beledıyeler elı ıle pıyasa fıyatlarını düzenleme amaclı satıs. Lakın sonra amacının dısına cıkmıstır.
seçim sathı mailinde (ve de muhtemelen o sebepten) yeniden gündeme gelen bir kavram.
tanzim satış yerine üretim maliyetlerini düşürmek akıllarına mı gelmiyo işlerine mi acaba?
Tanzim satış komedisi şenleniyor. 2 kilo kota koymuşlar. Buna karneyle alışveriş denir. Bir de diyorlar ki çarşıdaki yangın sona ermiş. işe bak. Ucuzluğa yasak konmuş, hazine kapitalistlerin ömrünü uzatmak için seferber çıkmış, yangın söndürücülükten söz ediyorlar. Yarın rekabet edemeyenler battığında, mallar elde kaldığında ve ürünler karaborsaya düştüğünde de itfaiyeci kılıklı hırsızlar tiyatroya devam edebilecek mi. O zamana kadar halkın bekleyecek durumu da, beklemek için sebep de yok.
istenmeyen görüntülere sahne olmuştur

https://www.youtube.com/watch?v=ZwU7SVcmnkA
" seçimden sonra da devam eder mi ? " sorusunu akıllara getirir.
ilk kez karşılaştığım için şaşırdığım, benden yaşlıların ise iyi bildiği bir şeydir. bana çok ilginç ve korkutucu gelmişti. bilenler varmış, yaşayanlar varmış bunu.
O değilde belediye satış yerleri için maliyeye vergi ödüyormu,kira stopaj.kayıtlımı yoksa kaçakmı satıyor.
Tanzim satışları bir çok açıdan felakettir.Çiftçinin her mağduriyetine sırt çevirip 50 kuruş karla sattığı meyve-sebzeyi pahalı buluyorsun.Mazotuna, nakliyesine, gübresine, elektriğine, suyuna kol gibi zam geldi.Zararına mı satacak?

Milletin toprağı yok, suni toprak yapacak duruma geldi.Sen toprak açısından 1000 sene sorun yaşamayacak bir yapıdayken hem alanı hem satanı mağdur ediyorsun sonra da;

“Türkiye’yi çok önemli bir devlet yaptık, bizden önce hiçbir şey yoktu “edebiyatı yapıp sonra vatandaşı geçinemez hale getiriyorsun.

17 senedir tek başına yönetiyorsun. iyi olan her şeyi sen yaptın ama kötüye giden hiçbir şeyden sorumlu değilsin.

Yeter artık yeter !!!
benzinve mazotada bekliyoruz.
(bkz: tansaş) vardı birkaç yıl önceye kadar. tanzim satışın kısaltmasıydı sonradan ulusal market zinciri olmuştu. ufak ufak birçok şehirde hep olan birşey. yeni bir icat değil.

patlıcan 20 liradan 4,5 liraya, hıyar 15 liradan 4 liraya vs düştü. hala piyasada bu ürünler bulunuyor. demek ki arz talep meselesi değil puştluk meselesi.

işin en enteresan tarafı daş gibi soğan, kütür kütür salatalık, taze ve dolu dolu domates buralarda 2-3-4 liraya satlırken hala 11 liraya satılan salatalık dede çükü kıvamında, 5 liraya satılan soğan bilek çalıştırma topu kıvamında. Nasıl bir itlik dönüyor aq bu komisyoncu piyasasında.
tanzim satış demek aynı zaman da fırsatcı marketci ve pazarcıları da meydana çıkardı demek oluyor .

madem fiyatları şak diye düşürebiliyordunuz da niye tanzim satışı beklediniz kurnazlar .

hem pahalıya satıyorlar dı hemde muhalefetin ekmeğine yağ sürüyorlar dı .

ulan bu muhalefetin yatacak yeri yok .

ve eminim ki bu boku yiyeyebilen neleri yemez ki .
Carrefour, migros gibi Bazı market zincirlerinin de kısmen dahil olduğu uygulama. Ben tanzim satışa falan gitmiyorum evin dibindeki marketten tanzim satışa konu ürünleri tanzim satış fiyatıyla alıyorum. Patlıcan bazen olmayabiliyor ama diğerleri hep var. Yalancı veya karaktersiz olduğundan şüphelendiğim kişiler donuz listesinde olduğu için epey bir entry görmüyorum. Yine birisi 10'da gidersen bitmiş oluyor falan diye muhtemelen hiç görmediği yerler hakkında kıçından sallamış, tesadüfen gördüm. Tanzim satış uygulamasından faydalanmak için ille de çadıra madıra gitmeye gerek yok.
bazı girişlere bakılırsa, keşke insan beyni de tanzim satış çadırında satılsaydı diyenlere hak verilebilir.
hükümet nezdinde halkına özellikle tabanına fahiş fiyat nedeni ile çözül bulmak adına getirdiği çözüm yöntemi.
ileride büyük bir rezillik olarak anlatılacaktır.
2019 yılında vatandaşı kuyruklara mahkum eden iktidarın hizmetidir.

yıllardır ekmek-karne, şeker-yağ-gaz kuyruğu edebiyatı yaptılar. milleti soğan kuyruğuna sokuyorlar.
dolar da tanzim satışta satılacakmış, ancak bunun için mağazaların önüne özel atm ler yerleştirilecek ve bir kişi bir günde en fazla 200 dolar alabilecekmiş. dolar kuru gece yarısı atm merkezinden sabitlenecek ve bütün gün hiç değişmeyecekmiş.
Milletin domates, patlıcan, biber, salatalık tüketimini 2 3 katına çıkaran uygulama. Yine de piyasada tedarik sıkıntısı yok.
Benim merak ettiğim bu tanzim işi olmasaymış c-tipi kabzımallar bu domatesleri patlıcanları salatalıkları kıçlarına mı sokmayı planlıyormuş.
Şimdi şöyle bir düşünün millet. CHP önceden ne demişti bu millet nasıl alacak patlıcanı ya da domatesi falan. Vicdanlara sesleniyorum tanzim satışı getirdi hükümet indirim yapıldı sebzeye meyveye. Millet alıyor hala da devam ediyor buraya kadar tamam. Şimdi utanmadan bu ne AMK böyle iş mi olur domates biber patlıcan şarkısıyla dalga geçmeler had safhada. Napsın reis napsın bir altın bardakla şerbet içirmedi lan bu halka. Yazıklar olsun.
seçimleri akepeye kazandıramayandır.
Oy yoksa yemek te yok diyerek seçim sonrası kaldırılmıştır. işte akp işte gercek yüzü.
Bildiğin kamp çadırı.

--spoiler--
şimdi şöyle bir düşünün millet. chp önceden ne demişti bu millet nasıl alacak patlıcanı ya da domatesi falan. vicdanlara sesleniyorum tanzim satışı getirdi hükümet indirim yapıldı sebzeye meyveye. millet alıyor hala da devam ediyor buraya kadar tamam. şimdi utanmadan bu ne amk böyle iş mi olur domates biber patlıcan şarkısıyla dalga geçmeler had safhada. napsın reis napsın bir altın bardakla şerbet içirmedi lan bu halka. yazıklar olsun.
--spoiler--

"Ne diyorsun sen lan yavşak, sikerim şimdi senin tanzim satışını" diyeceğim ama diyemiyorum sözlük kuralları gereği.

Sen çiftçiye yatırım yap, yardım et, millet gider çarşıdan pazardan ucuza alır.
Acaba ne zaman kalkıcak diye merak edilendir.