1. 1.
    bir de şu var:

(bkz: sybian)
    2 ... timsah
  2. 2.
    Bir tür cep telefonu işletim sistemi. en yaygını symbian s60 tır.
    1 ... uns
  3. 3.
    bilgisayarlardaki işletim sistemlerindeki çeşitlilik ve rahat kullanım imkanını mobil telefon sektöründe de yakalamak amacıyla kurulmuş olan yazılımların tümüne verilen isimlerdir. aslında ilkel model telefonlarda da symbian'a benzer yazılımlar mevcuttu ancak bunlar ne geliştirilebilir ne erişim sağlanabilir ne de değiştirilebilirdi. ancak daha sonraları bilinenin aksine nokia değil ericcson tarafından gelişimine destek verilmiş ve ericsson'un ilk symbian işletim sistemi kullanan o kalemli modeli üretilmiştir*. kablosuz erişim ve iletişim konusunda gelişmelere ödenek ayıran yazılım sistemi şu anda dünya çapında en çok nokia şirketi tarafından kullanılmaktadır.

http://www.symbian.com
    ... massattack
  4. 4.
    Cep telefonlarını bir çeşit bilgisayara çeviren sihirli dokunuştur. Standartları yaratması açısından önemli bir işletim sistemidir. Bu sayede cep telefonunuza istediğiniz programları yükleyebilir, silebilir, dosya transferi yapabilirsiniz. ilk zamanlarda Nokia marka cep telefonlarında yoğun olarak kullanılmış olup son zamanlarda diğer markaların da bazı ürünlerinde bulunmaktadır.
    ... jacksparrow
  5. 5.
    telefonun açılış süresini kat kat arttıran fakat verdiği nimetlerle helal olsun dedirten işletim sistemi.
    ... notrinova
  6. 6.
    hisselerini nokia ya satan oluşum.
    1 -1 ... notrinova
  7. 7.
    programlarının uzantısı sis olan mobil işletim sistemi.
    1 ... halitkin
  8. 8.
    afedersiniz ama en b.ktan işletim sistemi. Program yükleyebilirsiniz ama her programda biraz daha ağırlaşır. En gerekli halde uygulama hatası verdirir yüklenen programa. Zırt pırt virüs bulaşır. Ömrü de en fazla 2 senedir, şöyle ki bu telefon modeli farketmez 1 sene sonunda illa kendiliğinden kapanmaya başlayacak ( bunu 6600, 6630, 6260 kullanmış birisi olarak söylüyorum) haliyle format yiyecek sonra format da fayda getirmez olacaktır. Buna rağmen kendisi nokianın en özel modellerinde bile kullanılır. Bir nevi cep telefonu windows me si.
    1 ... skys86
  9. 9.
    3.5 yıldır kullandığım 6630'umu hala bırakamamama sebep süper işletim sistemi. yavaştır mavaştır ama bluetooth'la oynanabilen oyunları çalıştırmak için gereklidir.
    ... kanye
  10. 10.
    (bkz: windows mobile)*

yıllar sonra gelen bkzlar:
    (bkz: android)
    (bkz: ios)
    -1 ... jimmy the pro