bugün

bir de şu var:

(bkz: sybian)
Bir tür cep telefonu işletim sistemi. en yaygını symbian s60 tır.
bilgisayarlardaki işletim sistemlerindeki çeşitlilik ve rahat kullanım imkanını mobil telefon sektöründe de yakalamak amacıyla kurulmuş olan yazılımların tümüne verilen isimlerdir. aslında ilkel model telefonlarda da symbian'a benzer yazılımlar mevcuttu ancak bunlar ne geliştirilebilir ne erişim sağlanabilir ne de değiştirilebilirdi. ancak daha sonraları bilinenin aksine nokia değil ericcson tarafından gelişimine destek verilmiş ve ericsson'un ilk symbian işletim sistemi kullanan o kalemli modeli üretilmiştir*. kablosuz erişim ve iletişim konusunda gelişmelere ödenek ayıran yazılım sistemi şu anda dünya çapında en çok nokia şirketi tarafından kullanılmaktadır.

http://www.symbian.com
Cep telefonlarını bir çeşit bilgisayara çeviren sihirli dokunuştur. Standartları yaratması açısından önemli bir işletim sistemidir. Bu sayede cep telefonunuza istediğiniz programları yükleyebilir, silebilir, dosya transferi yapabilirsiniz. ilk zamanlarda Nokia marka cep telefonlarında yoğun olarak kullanılmış olup son zamanlarda diğer markaların da bazı ürünlerinde bulunmaktadır.
telefonun açılış süresini kat kat arttıran fakat verdiği nimetlerle helal olsun dedirten işletim sistemi.
hisselerini nokia ya satan oluşum.
programlarının uzantısı sis olan mobil işletim sistemi.
afedersiniz ama en b.ktan işletim sistemi. Program yükleyebilirsiniz ama her programda biraz daha ağırlaşır. En gerekli halde uygulama hatası verdirir yüklenen programa. Zırt pırt virüs bulaşır. Ömrü de en fazla 2 senedir, şöyle ki bu telefon modeli farketmez 1 sene sonunda illa kendiliğinden kapanmaya başlayacak ( bunu 6600, 6630, 6260 kullanmış birisi olarak söylüyorum) haliyle format yiyecek sonra format da fayda getirmez olacaktır. Buna rağmen kendisi nokianın en özel modellerinde bile kullanılır. Bir nevi cep telefonu windows me si.
3.5 yıldır kullandığım 6630'umu hala bırakamamama sebep süper işletim sistemi. yavaştır mavaştır ama bluetooth'la oynanabilen oyunları çalıştırmak için gereklidir.
(bkz: windows mobile)*

yıllar sonra gelen bkzlar:
(bkz: android)
(bkz: ios)
internetten en geniş uygulama ve oyun arşivine sahip telefon işletim sistemi. telefona uygulama seçerken içinde yüklü symbian işletim sistemi versiyonlarını bilmek hem zaman kazandırır hem de neden yüklenmedi neden çalışmadı diye düşünmekten kurtarır.

nokia için symbian versiyonları ve bu versiyonlara sahip telefonların listesi:

s60 1st edition

3600 3620 3650 7650 n-gage n-gage qd

s60 2nd edition

3230 6260 6600 6620 6630 6670 6680 6681 6682 7610 n70 n72 n90

s60 3rd edition

3250 5230 xpress music 5500 5630 xpress music 5700 5730 5700 xpress music 6210 navigator 6120 6120 classic 6121 classic 6124 classic 6220 classic 6270 classic 6290 6610 navigator 6650 6710 navigator 6730 classic e50 e51 e55 e60 e61 e61i e62 e63 e65 e66 e70 e71 e72 e75 e90 n71 n73 n75 n76 n77 n78 n79 n80 n81 n81 8gb n82 n86 n85 n86 8mp n91 n92 n93 n93i n95 n95 8gb n96

s60 5th edition

5800 xm n97 5530 xm 5230 xm x3 x6

s80 2nd edition

9300 9300i 9500
nokia'nın en büyük hatası olan işletim sistemi. unix tabanlı open source olsaydı ve geliştiricilerein desteğini alsaydı çok daha başarılı olurdu. kendisinden çok sonraları çıkan iphone os'a ve android'e yenildi. çünkü geliştiricileri unuttu.
program geliştiricilerin üvey evladıdır benim gözümde. bak yanlış kanıda da olabilirim ama öznel yargı sonuçta.

en basiti neredeyse bütün haber kanalları/siteleri iPhone için bir dünya uygulama geliştirirler ama bir tanesi bile çıkıp symbian'a elini sürmez. live messenger desen yine aynı, iPhone için messenger üretilir biz gideriz eBuddy ile nimbuzz uğraşırız.

allah'tan symbian destekli telefonlar java destekli de geliyorlar da az buçuk iyi şeyler "komşuda pişip bize de düşüyor".

hani belki de zordur belki sistem hatalıdır bilemiyorum ama durum böyle. hakkını yemeyelim bu arada offscreen diye bir firma var ovi store'dan gördüm; symbian ile güzel işler çıkarıyorlar.
unutulmasına sisteminin kalitesizliği veya hatalarının değil, nokia'nın microsoft benzeri politikalar gütmesinin yol açtığı mobil işletim sistemi. bakmayın ios'a, android'e bada'ya. henüz hiç biri piyasada yokken, s60 serisine python, java, c++ uygulamaları yazardık. an itibariyle (bkz: symbian developer certificate) alabilmek için yıllık $200 ücret ödemek zorundayız. sertifika için ücret doğal olabilir; fakat s3 serisinde uygulama yazabilmek, test edebilmek veya yükleyebilmek için bu sertifikaya ihtiyaç duyulunca symbianın durumu ortada oluyor. tabi üstüne yüce google birşeye el attıysa kaçın. kullanıcılarını yanına almasını biliyor firma.
son bulmuş olan işletim sistemi. isabetli karar olsa da nokia belle iyi olmadığı sürece (ya da nokia android'e geçmediği sürece) nokia'nın pek şansı yok piyasada.
güzelim nokia telefonların anna'sını belle'r efem.
lanet olası işletim sistemidir. nokianın sonunu getirecek olan işletim sistemidir.
uzak durulması gereken, nokiayı bitiren işletim sistemi.
not: nokiadır dedim aldım bu işletim sistemi beni derbeder etti.
nokia yı iflasa sürükleyen sistem.
hiç hoş bulmadığım işletim sistemidir nokiadan soğumama sebep olmuştur.
donanım özellikleri yüksek bir telefonda gayet stabil çalışabilir ama nokia çoğu telefonuna daha yeni 1 ghz ram ekleyince hali de kaçınılmaz yaman oluyor. google da n8 game diye bir aratma yaparsanız 256 mb ram ve 600 küsür mhz işlemci ile gayet iyi 3d oyun oynatabiliyor. kötü yönü seçenek fazla değil.
uygulama çıkartan şirketlerin, pazarlamacıların sadece iphone ve android sistemli telefonlar için uygulama çıkarmasına istinaden uzak durulması gereken işletim sistemi.
sik gibi isletim sistemidir.
Bir çok cahil tarafından çoğu işletim sisteminden kötü bulunan işletim sistemi. ios kadar stabildir. (apple 4s vs 808 kazananı yok)
başta bir ortaklık olan symbian, nokia, sony ericson gibi devleri barındırıyordu. Sonrasında nokia tüm hisseleri üzerine almıştır.
hala kullanılmakta olan sırasıyla s60v3,s60v5 ve s^3 cihazlar vardır. S^3 sürümünde symbian anna ve belle bulunmaktadır.
Çok övülen android, 4 sürümüne kadar (bu cihazlarda 2 ghz çift çekirdek) ancak symbian stabilliğini yakalamıştır. Symbian bu stabilliği 667 Mhz ile yakalamaktadır. ios'da benzer şekildedir.
Bu işletim sisteminin tek sorunu uygulama desteği almaması. Arkasında program yazarları dursa idi bugün ne ios nede android'in borusu oterdi.
kısa bir önce nokia tarafından da siktir edilmiş işletim sistemidir.yolu açık olsun.