1. 1.
  baas arapça diriliş anlamına gelen sözcüktür.1940'da şamda savaş sırasında kurulan bir partidir.amacı tüm arapları birleştirmektir.
  2 ... snoptik
 2. 2.
  1940 lı yıllarda mişel eflak tarafından kurulur.marksızm ve alman milliyetçiliğinden etkilenilmiştir.kelime anlamı yeniden doğuş, diriliş anlamındadır.arap toplumunun yeniden eski kültürünü ortaya çıkarmak amaçtır.ırak ta saddam hüseyin döneminde baas partısı çok güçlü hale gelir.
  2 ... silte
 3. 3.
  baas partisi, arap ulusunun tek bir sosyalist devlette birleşmesini amaçlayan siyasal partidir.1953'te michael eflak'ın arap diriliş partisi ile ekrem el-havrani'nin arap sosyalist partisi'nin birleşmeleriyle kurulan baas'ın (arap sosyalist diriliş partisi de denir) adı "diriliş" anlamına gelir
  4 ... bu cocuk okumaz
 4. 4.
  1950'li yıllarda başta Michael Eflak olmak üzere, Salah bitar ve zeki arsuzi'nin kurduğu partidir. Sosyalist kökenli olmasına rağmen yıllar içinde baskıcı, radikal bir parti olmaya doğru ilerlemiştir.
  1 ... madmax007
 5. 5.
  chp ile aynı manalara gelir hemen hemen!
  3 -4 ... zarth vader
 6. 6.
  sosyalist arap milliyetçi partisi. * *
  1 ... bengbeng
 7. 7.
  drum n bass party.*
  1 ... never neverland
 8. 8.
  Baas Partisi (Hizb el Ba's el-Arabi el-iştiraki).
  Tam adı Arap Sosyalist Baas Partisi ve Arap Sosyalist Yeniden Doğuş Partisi. Tek bir sosyalist Arap toplumu oluşturmayı hedefleyen radikal siyasi hareket. Pekçok Arap ülkesinde kolları vardır.
  Baas Partisi 1943 yılında Mişel Eflak ve Salah el-Bitar tarafından Şam'da kuruldu. 1953'de Suriye Sosyalist Partisi ile birleşen parti Arap Sosyalist Baas Partisi adını aldı. Bağlantısızlık politikasını, emperyalizm ve sömürgeciliğe karşı çıkmayı benimseyen Baas Partisi, islam'ın bazı unsurlarından faydalanarak sınıfsal farklılıkları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir hareket gerçekleştirmeye çalışmıştır. Katı disipline dayalı aşırı merkeziyetçi bir yapıya sahiptir.
  1963'te Suriye'de iktidarı ele geçiren Baas, "milliyetçi" ve "ilerici" diye anılan iki gruba bölündü ve 1970'te Hafız Esad'ın başa geçmesiyle iki grup arasındaki çekişmeyi milliyetçiler kazanmış oldu. Irak'ta 1963 yılında kısa bir süre Baasçılar iktidara geldiyse de 1968'de yeniden iktidarı ele geçirdiler. Irak ve Suriye'deki Baas Partileri arasındaki anlaşmazlık iki ülkenin siyasi birliğine engel oldu ve daha sonra iki ülke birbirine karşı pek dostça olmayan siyaset yürütmeye başladı. Suriye'de Baas hükümetine en önemli tehdit Müslüman Kardeşler Örgütü olmuştu. Ama Hafız Esat 1982 yılında Hama'da kanlı bir müdahale ile örgüte ağır bir darbe indirdi. Irak'ta ise kuzeydeki Kürt ve güneydeki Şii gruplar Baas için en önemli tehlikelerdi.
  Suriye Baas Partisi yıllardır Batı'ya karşı sert olan tutumunu Orta Doğu Barış Süreci doğrultusunda yumuşatırken Irak'ta Baas, Körfez Savaşı ve sonrası Batı ve özellikle Amerika karşıtı bir siyaset izlemektedir.
  2 ... alcapon
 9. 9.
  (bkz: libya halk sosyalist cemahireyesi)
  1 ... mediumbashar
 10. 10.
  milliyetçi sosyalizm görüşünü benimseyen parti. tüm arap ulsularını sosyalist bir devlet altında birleştrimek için kurulmuştur. bir dönem ırak ta egemendi şu an sadece suriye de egemen partidir. ama dikta rejimi uygulanır. yani amacından sapmış bir partidir bir bakıma.
  ... thebash