bugün

allahın askeri anlamına gelen kelime.
"allah"'ın ismini kullanarak, dünya tarafından islam'ın terorizmi desteklediği şeklinde algılanmasına sebep olan vahşi terorist grup. ulan hiç mi isim kalmadı.
adına yakışmayan bir örgüt. hadi tamam öldürüyorsun kardeşim de Allah'a ne faydası var ki bunun Allah için öldürüyorum diyosun. sanki azrail yaz tatilinde*

(bkz: insanı dinden imandan çıkarırlar)
türk hizbullah'ının gelişiminde devlet birimlerinin etkisinin büyük olduğu bilinen islami terör örgütü.. kendileri pkk terör örgütüne karşı desteklenmiş ancak pkk'dan öteye gidememiş ve aynı şekilde katliamlara devam etmiştir... hizbullah militanlarının vuracağı masum insanlara arkadan yaklaşıp enselerine tek kurşun sıkarak öldürdüğü bilinmektedir.. ve ayrıca kendilerinin bir işkence çeşidi olan domuz bağını icat ettikleri ve kullandıkları bilinmektedir... kınanası gereken bir konudur..
israilin filistine girmesinin sözde (!) tek amacı, tek hedefi.
buna karşın ölen yüzlerce masum insanlar adına kimse konuşamıyor, hak savunamıyor.
elinde bolca katyusya roketı bulunan teror orgutudur.
Hizbullah olmasa israil müslümanlara daha neler neler yapar dediğim örgüttür. Türkiyedeki hizbullah ile filistindeki ve lübnandakinin alakası yoktur. Türkiyedeki hizbullahı devlet vakti zamanında pkk ya karşı kullanmış kontrolden çıkmaya başlayınca ipini çekmiştir.
hem allah'ın yolunda olduklarını iddia eden hem de tüm dünyada terörist ilan edilen örgüt.iyi de bu işte bir gariplik yok mu ? demek ki bu adamların savundukları görüş gerçek islam kurallarıyla bağdaşmıyor.
sürekli lübnan topraklarını kullanan,sıksık lübnan güçleriyle çatışan,lübnan ordusunun güçsüzlüğünü kullanarak ülkeye rahatça girip çıkan,israil e saldırıp yine lübnan a kaçan ve bu sebeple de lübnan ın başını yakan lanetlenesi terör örgütü.israil in katliam yapmak için bahane aradığını söyleyen ve israil e bahane veren çelişkiler içinde bir örgütlenmedir.
terör örgütü değildir, siyasi bir partidir. bildiğimiz siyasi partilerden tek farkı, bir de silahlı kanadı vardır bu partinin. tıpkı hamas gibi. ha o da terörist diyen varsa filistin halkı da topyekün teröristtir zannımca. o partiyi oraya halkın iradesi çıkardı. dolayısıyla hiç kimse bir başkası hakkında, hele hele ülke yöneticileri hakkında terörist diyemez.

neden silahlı kanadı var sorusuna ise; bulundukları ülkede düzenli bir ordunun olmayışı sebep gösterilebilir sanırım. hamasın ki tamamen buna bağlı bir nedendir zira hamas gibi fkönün de silahlı kanadı bulunmaktadır. ancak lübnanda düzenli bir ordu var mıdır onu bilmemekteyim henüz... yine de terör örgütü değildir...

timur göksel ile yapılan spiegel röportajının orjinali için bkz [link]
http://www.spiegel.de/pol...1518,428894,00.html[/link]

alıntısı için bkz http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=174832
türkiyedeki hizbullah ile lübnandaki hizbullah aynı değildir ayrıca.
türkiye de de bir zamanlar aynı isimde bir terorist örgüt vardı. ama bizzat devlet tarafından pkk ya karşı oluşturulmuş ve de içine allah kelimesi monte edilerek yandaş sayısının artması sağlanmıştır. cumhuriyet gazetesi çok güzel bir karikatürle olayı izah etmiştir o dönem: bowling salonu, topu atan devlet, topun üzerine hizbullah, topun yıkacağı taşlara da pkk yazmışlarıdı. pkk o dönem bitince hizbullahı tasfiye etmek çok zor olmamıştır. işin en komiği hizbullah'ın lideri denilen kişi istanbuldaki evi tanklarla toplarla taranarak öldürülmüş, adamın yerini ispiyonlayan veziri yara almadan kurtulmuştur operasyondan. döneminde cidden birçok pkk lıyı temizlemişlerdir.
hala daha eksi oy verip bu orgütü destekleyenlerin aramızda olduğunu dehset içinde izliyorum
lübnan'da yaşayan hristiyanların bile sempati duyduğu söylenen örgüt.
göstediği aktif direniş nedeniyle kendisi ile gurur duyduğum insanlar topluluğu. artı bir de karizmatik liderleri var.

hasan nasrallah
"önceleri hizbullah'ı militanlarla dolu bir grup sanırdım. isimleri ne zaman geçse, lanetler savururdum onların üzerine. ama bir gün bizim ülkemizin üzerlerine de kurşunlar ve bombalar yağmaya başladı. o zaman hizbullah, "siz yahudisiniz" diye kimseye ayrımcılık yapmadan bu ülke için savaştı. işte o zaman anladım ki, hizbullah sadece haksızları koruyan bir topluluktu. artık onlara saygı duyuyorum". bu sözler lübnan'da yaşayan bir yahudi kadına ait sözler.
lübnan'daki ölü bulunmuş hizbullah üyelerinden bazılarının aynı zamanda lübnan komünist partisi üyeleri olduğu söylenmektedir. böylece israil-lübnan savaşında ülkelerini korumak adına halkın birlik olup işgale karşı savaştıkları da belirtilmektedir.
suriye ve iran' ın yardımlarıyla mevcut gucune ulasmiş bir örgüttür. hem kendi amaclarına hem de suriye' nin ve iran' ın ortadogu' daki emellerine hizmet eden teror örgütudur.
lübnan hükümetinden daha hükümet, lübnan devletinden daha devlet olan devlet içindeki devlettir. hizbullah istihbaratı israilin lübnana 2 ay sonra gireceğini bildiğinden israilin önüne bir yem atmış, iki israil askerini alıkoymuş ve israili hazırlıksız bir şekilde operasyona zorlamış, sonucunda da israilin eline vermiştir.

israil operasyona başlamadan önce güney lübnanı boşaltmıştır ve ölenler uyarılara rağmen yerini yurdunu terk etmeyenlerdir. ayrıca evi hasar gören herkese 10000 dolarlık yardım yapacağını da hizbullah duyurmuştur. savaşta israile sadece şii mahallelerini vurmalarını söyleyen de hizbullahtır ve bu yüzdendir ki sünni ve hristiyanların bulunduğu mahalleler bombalanmamıştır. hizbullah delikanlıların delikanlısı bir oluşumdur, terörle uzaktan yakından da alakası yoktur.

tabi hala türkiyedeki hizbullahla asıl hizbullahı karıştıran çemişler vardır, her daim de olacaktır.
terör örgütü sananların ortadoğudan bihaber olduklarını gösteren halk milis gücü. lübnan ın gücü zayıflığındadır diyen siyasi güce karşı tüm ortadoğu halkını korumaya and içmiş örgüttür. lübnan ı ayakta tutan yegane unsurdur.
ülkemizde bizzat devlet tarafından kullanılmış olan örgüt.

(bkz: mit)
pentagon'un elindeki rapora göre 2007'deki hedefinin türkiye olduğu açıklanan terör örgütü. açıklamalarına göre bu hedef görmenin baş sebebi islam dünyasının tek laik ülkesi olan türkiye'nin onlar için tehlike ve engel olarak görülmesiymiş.
ingilizler arasında he's bullah olarak da anılmaktadır
ismi allah'in askerleri degil allah'in partisi anlamina gelir. musluman kardeslerle bir alakasi yoktur, farkli olusumlardir.
lubnan kokenli bir direnis ve mesru mudafa organizasyonudur. sadece isral'in kafasina vermekle kalmayan hizbullah, parlamento'da temsil edilen, sii'sinden, hristiyan'ina kadar anti- siyonist hemen tum lubnan halkini bunyesinde barindiran bir orguttur. .otunden mazaret uydurarak lubnan' i isgale kalkan isral'i vurarak -hem de sadece lubnan'da degil isral'in kendi topraklarinda - isral'in yenilmezlik mitinin de ta .mina koymustur. ne diyelim; zalim'in isral'i varsa mazlumun hizbullahi var.