bugün

Şanlı israil ordusunun 6 arap devletini 6 günde üst üste koyup tek tek yendiği savaştır.
israil neden kazandı:
Hangi üniformayı giyerse giysin askerler, ikinci dünya savaşından kalma alman silahlarının tutulduğu depoları yağmalayıp, vatan belledikleri ama 1900 yıldır görmedikleri israil’e resmen kaçırdılar.

Filistin’in güvenebileceği en büyük kuvvet ürdün kralı 1. Abbas’ın elindeydi ama o da ürdün’ün akdeniz’e çıkışı olmasını sağlayacak bir koridor kapabilmek için filistin’den toprak koparmaya çalışıyor ve batılılarla masaya oturuyordu. Sıfır numara bir haindi.

Filistinliler ve dahi araplar, yahudiler’in osmanlı zamanında olduğu gibi gadlerini bilip bir azınlık gibi yaşamasını istiyorlardı ama artık Osmanlı yoktu, kendileri ihanet etmişti..

En büyük kuvvet mısır’dan gelmişti ama bu kuvvetin bile hem savaş kabiliyeti, hem donanımı içler acısıydı.

Yahudiler başta düzensiz yerleşimleri tutma eğilimdeyken, bu arap kekoların halini görünce büyük çatışmaya girdiler.

Açıkçası:
- şu anki rezalete, çocuk öldürmelere, toprak çalmalara falan mazeret değil ama gerçekten de araplar ettiğini çekiyor.
- osmanlı, en sıkıntılı günlerde dahi demografiyi belirleyen ve coğrafyaya düzen getirebilen bir güçtü..
- ben israil’in savaşta başarılı olacağına tabii ki, inanıyorum ama israil ve amerika artık bölgede bitmiş, kaybetmiştir.
- bir abd dışişleri bakanı türkiye gibi büyük sorunlar yaşadığı, her talebini reddettiği, yüzüne bakmak istemediği bir devlete geliyorsa, temsil gücü olarak bir dışişleri bakanının yıldızlar kadar uzağında olan bir vali yardımcısı tarafından karşılanıyorsa ve hala o uçağı kaldırıp, doğrudan gitmiyorsa, utanmadan toplantıya geliyor ve devlet reisinin umrunda olmuyorsa, bakan da resmen misafire değil dilenciye davranır gibi davranıyorsa, ortak basın toplantısı bile vermiyorsa; git istersen 5000 tane nükleer füze at… diplomasi gücün kalmamış, kas gücüyle millete bir şeyler dayatıyorsun, nefesin tükendiği anda da büyük mevzularla karşılaşacaksın, artık gücün bu bölgedeki envai çeşit soruna yetmiyor, demektir…
- abd, bazı şeyler için çok acele etti.. 150 senede yapması gereken hareketleri, çıkarması gereken kargaşaları 10 seneye sığdırmaya çalıştı, her yere silahlar yığdı, asker çıkardı, dengeleri unuttu, milleti kendisine küstürdü; biz ki bir zamanlar vietnam’da bunları ne işi var demeyip rambo’ya üzülürdük, amerikan filmi izlemez hale gelmişiz, düşün; artık en ufak bir sorunda abd hegemonyası ve diplomasisi kırılgan hale geldi.. 2 milyon filistinli için, her gün haracını yediği, üs açtığı, silah satmak için yalvarttığı ortadoğu devletlerine laf geçiremez hale geldi.. onu bırak, adamlar neredeyse ziyaretini kabul etmiyor.

Ben amerikan tarihinde böyle bir dışişleri bakanı, böyle bir yönetim olduğunu bile sanmıyorum. Ve güç; sahip olduğun şey değil, karşındakine verdiğin imajdır ve israil için de, abd için de bu imaj bir kere kırılmıştır. Bunlar daha sadece başlangıç.. ilk çatlağı 3-4 sene önceki kudüs oylamasında yediler, çatlak sadece yürüyor..