bugün

yeterli değer verilmeyen ve çağa ayak uyduramamış faydalı uğraş.
amaçlarından en önemlileri, diğer insanlara faydalı olmak, doğal ortamda hayatı sürdürebilmektir.

(bkz: izci marslari)
(bkz: izci sozu)
(bkz: istanbul izci kulubu)
(bkz: umraniye aday izci kampi)
(bkz: mavi halic izci kulubu)
(bkz: izci selamı)
ülkemiz de pek yaygın olmayan bir aktivite diyebilirimdir. insanlara paylaşmayı, doğayı sevmeyi, börtü böcek ile yaşamayı öğreten bir olaydır. ****
Özellikle 2000li yılların başında çok güzel etkinlikler gerçekleştirmiş, unutulmaz kampları bulunan ancak son federasyon zamanında iyice cılkı çıkmış, kurallara boğulmuş, sıkıcı hale getirilmiş olay.
bir kültürdür. tahmin edildiğinden çok daha eğlenceli ve eğitici bunun yanısıra maceralı geçen bir faaliyettir. bünyesinde her yaş grubundan kişileri barındırsa da gençler için muhteşem grupları ile yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerinde bulunmaktadır.
(bkz: beden powell)
izciligin ilk ortaya ciktigi yer ingiltere'dir. 1907 ylinda ilk izci kampi ingiltere'de kurulmus daha sonra ingiliz milletler toplulugu ve tum dunyaya yayilmistir.

aydin diye tabir edilip haddi zatinda odun kafali, humanist, kozmopolit ruhlu bir takim zevat izciligin turkiye'ye mussolini'nin fasist italya'sindan getirilmis bir model oldugunu iddaa eder. oysa ki turkiye'de izcilik 2. mesrutiyet hemen sonraki yillarda yani ingiltere ile ayni zaman dilimi icinde baslamistir.

izciligin amaci turlu yas gruplarindaki cocuk ve gencleri, ulkesine ve ulusuna bagli, fiziksel ve ruhsal olarak guclu kimseler olarak yetistirmektir.

cennetmekan ataturk izcilik faaliyetlerine cok onem vermistir. o'nun talimati ile milli egitim bakanligi'nca okullarda izcilik orgutleri kurulmaya, izciler kamplara cikarilmaya baslanmistir.

kendisinin ucmaga varmasindan sonra ise izcilige verilen onem azalmis, sadece sabit tesislerde izci kamplari acilmistir.

bugun cocuklarimiz namaz mi kilsin bale mi yapsin kabilinden sacma tartismalar yapiliyor. doga zaaf gosterenleri asla affetmiyor. yarin ebedi dusmanlarimizla girisecegimiz olum dirim savasini ne bale yapan, ne de namaz kilan bir genclikle kazanabiliriz. savasan, en zor sartlarda bile hayatta kalabilen, krupp celigi gibi sert nesiller yetistirmek irkimizin bekaasi icin gereklidir.
geçmişe dair güzel anıları hatırlatan kavram. tabi sıfırın altındaki soğukta çadırda tir tir titreyip uyumaya çalıştığımız veya sabaha karşı saat 4'te soğuğa alışıp tam uykuya dalmışken "kalk lan nöbet sırası sende" diyerek uyandırıldığımız kötü hatıralarımız da mevcuttur.

genç dimağlara görev, sorumluluk ve disiplin anlayışını kazandıran, onları güçlü birer birey olarak hayata hazırlayan ve aynı zamanda her türlü zararlı faaliyetten uzak tutan aktivitedir. hele ocak lideriniz bizimki gibi askerliğini komando olarak yapmış, kafa dengi beden eğitimi öğretmeniniz ise, tadından yenmez maceralar yaşamaya gebe bir uğraştır.

kız veya erkek her türk çocuğu bu aktiviteye yönlendirilmeli, izcilik sevdirilmelidir.

şöyle de bir ant içmişliğimiz vardır: "Tanrıya ve Vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine ant içerim."
denizlinin akköy kasabasında izci yurdu vardır. 2001 senesinde vuku bulan izciliğim çok eğlenceli ve muhteşem geçmişti.
en çok marşlarımızı, doğa yürüyüşlerimizi ve birbirinden değişik izci hikayelerini dinleyerek geçti.
gecenin bir yarısı izci marşı söyleyerek pamukkale tepelerine çıkmışlığım vardır. birde o uykulu gözlerle oymak başının büyük ayı ve küçük ayı yıldızlarını anlatışını dinleyerek geçirmişizdir.birde önündeki ve arkandaki arakadaşına sahip çıkman gerekir. eğer oymak başı gelirde ardaşını alır götürürse ve nerde diye sorarsa;
-aaa şimdi buradaydı
cevabını kesinlikle kabul etmez.önündekini ve arkandakini kollayacaksın hepsi bu.
en çok sevdiğim ise iz takibidir.
izci gruplar ellerine verilen zarflardaki şifrelerini birleştirerek çevreye yayılmış ip uçlarını deli gibi koşturarak ararlar. inanılmaz zevklidir.
birde kamp ateşi vardır ki. o anlatılmaz yaşanır.
kamp ateşi eşliğinde gösteriler sunardık. üstünden atlamışlığımız hatta mangal niyetine o büyük ateşimizi kullanmışlığımız vardır.
sözlük çok uzun zaman olmuş be..
ağladım ağlıycam.

bir de; şaka şaka.başka bir de demiycem ;)
faaliyetlerine katıldığınızda arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı öğreten kamplarına katıldığınızda doğayı ve yaşamı gösteren bir aktivitedir.
--spoiler--
Yollar Uzun Dikenli Taşlı Olsa da,
Bastığın Yer Üzüntülerle Dolsa da,
Sel Çığ Ateş Önünde Her Ne Olsa da,
izci gülerek yürür...
--spoiler--
lisedeyken bir heves katılıp bir böcek görse bağırıp çağırcak tipte bi kadının hocamız olmasıyla soğumuş olduğum aktivite. zaten öğrettiği tek şey ipleri şekilden şekile sokmaktı. örnekten de anlıcağınız üzre okullarda da fazla üstüne düşüldüğünü düşünmüyorum keşke düşülse. çadır keyfinin yeri apayrı aga.
(bkz: odtü izcilik topluluğu)
din işlerine bağlanacak temel eğitim teşkilatı.

artık çocuklarımızın atatürkçü bireyler olarak yetişmesinin önü bir tık daha tıkandı.

yazık.
ne yapacaksınız çocuklarımıza?
vahşi doğada hayatta kalmak yerine abdest nasıl alınır onu mu öğreteceksiniz.

hay tüküreyim zihniyetinize.

şu yaşıma geldim, kendimi hayatta başarılı olmuş addediyorum. ve şayet ben bu hayatta başarılıysam, başarılı bir iş hayatım, iyi bir aile yaşantım ve iyi bir babaysam bunda çocuk yaşta aldığım izcilik eğitiminin de payının olduğunu her daim kabul ederim...
izcilik toplantılarında, izci kamplarında ve izci seminerlerinde aldığım eğitimler yaşıtlarımdan hep bir adım önde olmamı sağladı hayat boyunca.
ve o izcilik hayatında aldığım temel eğitim sayesinde 1999 depremi sonrası yalova'da enkaz altından bir anne ve bir çocuk kurtardım...

işin komik tarafı ilk izci liderimiz aynı zamanda din bilgisi öğretmenimizdi ortaokulda.
ama bugünkü badem bıyıklı, kolormatik gözlüklü, duble paçalı din öğretmenlerinden değil, atatürkçü, çağdaş ve laik din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeniydi...
bizlere din kültürü ve ahlak bilgileri verirdi...sıra üstlerinde namaz kıldırmaz, fatiha'yı düzgün okuyana 10 vermezdi...

neyse, bu vesile ile onu da anmış olduk.

bakalım yavru kurtlarımız, yavru şakirtlere dönüşecek mi?

bakalım,

Yollar Uzun Dikenli Taşlı Olsa da,
Bastığın Yer Üzüntülerle Dolsa da,
Sel Çığ Ateş Önünde Her Ne Olsa da,
izci gülerek yürür...

diyerek o neşe içinde söylediğimiz izci marşı;

arapça zor, karmaşık, çağdışı olsa da,
güzel kız görünce abdestin kaçsa da,
ortam kafir, ateist, laiklerle dolsa da,
izci imanla yürür...

dörtlüğüne nasıl dönüşecek...pek yakında bu sinemada...
1907 yılında ingilterede baden powell tarafından kurulmuş gençlik hareketi. türkiyeye 1912 yılında galatasaray lisesi aracılığıyla gelmiştir. Son zamanlarda izcilik adı altında cemaat yapılanmalarıda gözlenmektedir, itibar etmeyip doğanın tadını çıkarmak en iyisidir. son olarak on yıllık izciyim eğer başlamak gibi bi niyetiniz varsa köklü grupları tercih edin.
her şey iyi güzel de 2.30-4.30 nöbeti ne allasen ya.
doğayı seven, insanlara yararlı olmayı öğreten ahlaklı bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş çok önemli ve değerli bi aktivite.
(bkz: izci)
Dünya savaşı öncesi Avrupadaki genç çocukları askerliğe özendirmek için icat edilen meşgale.
Kolektif bilinçdışı etkisi nedeniyle duyan her türkte biraz heyecan oluşturan bir dal. Hızlı kentleşmeyle birlikte ilerleyen yıllarda daha fazla revaçta olacaktır.
15 şubatı içine alan haftada özel günü kutlanır.
Güzel bir aktivite.
görsel