bugün

serinin 7.8.ve 9. bölümleri olarak addedebileceğimiz kısımları thrawn trilogy adıyla kitap formatında basıldı. ancak bu kitaplardan sadece 1. bölüm (heil to the empire) türkçe olarak yayınlandı. yeni üçleme olarak da isimlendirebileceğimiz bu orijinal seriyi takip etmek isteyen arkadaşlar, kitap satışı yapan yabancı web sitelerinde "thrawn trilogy" adıyla inceleme yapabilirler.
2 gündür indirip izliyorum favori filmim olmaya doğru ilerliyor kesinlikle öneriririm.Unutmadan:

Güç Seninle Olsun
lucas babanın şaheseridir.3. filmde seriye elveda derken gözyaşlarımızı tutamamışlığımız mevcuttur.

ayrıca bu seriyi izleyip "bu ne lan, türk filmi gibi,o onun babası,o onun oğlu" diyenlere temiz bir dayak çekilmelidir.
episode 2 ve 3 arasındaki olayları anlatan mini çizgi film olan clone wars'ı izleyenler %99 bunu hatırlamalıdır. gerçi eğer sıkı bir star wars hayranıysanız bunu biliyor olmanız mümkün:

--spoiler--

Kristal, kılıcın kalbidir.
Kalp, Jedi'ın kristalidir
Jedi, Güç'ün kristalidir.
Güç, kalbin kılıcıdır.

Hepsi birbirine bağlıdır:
Kristal, kılıç, Jedi.

Hepsi bir bütündür.

--spoiler--
Serinin 3. filmi Revenge of the Sith'i bü günlerde izlerseniz senaryonun günümüz türkiyesine bakılarak yazıldığını düşünebilirsiniz. Zira bu filmde şansölye barışı sağlamakla görevli Jedi'ların( bir nevi özel eğitimli askerler) cumhuriyeti ele geçirmeye çalıştıklarını( bir nevi darbe) iddia ederek yok edilmelerini( bir nevi ... davası) emreder.Gücün kötü yanını temsil eden sözde demokrat ve özgürlükçü şansöyle(?) senatoda gerçek niyetini ortaya koyar ve "güvenliğimiz ve istikrarın devamı için cumhuriyet birinci galaktik imparatorluk olarak yeniden düzenlenecektir." der.bunun üzerine Pedme'nin "demek özgürlük böyle yok oluyormuş, tezahürat ve alkışlarla..." sözü insanı derinden yaralar...
ortaokuldaki şerefsiz ingilizce öğretmeni nedeniyle nefret ettiğim filim.

puşt herif kulaklarımı göstererek "mr. spak gibi" demişti.

yavşak herif tüm sınıfın ortasında kendine göre espri yapmıştı.

bu gün söylese "akşam bize gel, kulaklarımın ne işe yaradığını gör!" derdim ama.

ortaokulun saflığı ve öğretmen korkusu varya üzeimizde.

aradan 20 sene geçmesine rağmen o pezodan hala nefret ederim. o filmide bu sebeple sevmiyorum.*

edit: mr. spak'ın "star trek" filminde oynadığına dair tam 5 mesaj alınca bu edit'i yapmak zorunlu oldu *

şimdi o öğretmenin yaptığı olay bende nasıl etki bıraktı ise, "star" ile başlayan tüm filimlere karşı soğudum. benim için hepsi bir ;P

(bkz: farkındayım sıçtım ve maalesef şimdide sıvıyorum)
ilk üçleme ve ikinci üçleme arasında farklar bulunan film serisi. gerçek star wars hayranları ilk üçlemeyi daha çok tutarlar çünkü ilk ucleme daha gercekcidir. kullanilan teknoloji, her ne kadar fantazi urunu bir evrende mevcut olsa da, yine de gercekciligi daha fazladir. cunku cogu alet hafif paslanmis, veya fabrika uretiminden cikmis gozukmektedir. cogu alet koselidir (x-wing, at-at, at-st, tie fighter, star destroyer, vs...). ikinci uclemede ise, ki bu bir "daha eski zamanda geciyor diye moda boyleydi" olayi midir bilemeyecegim, bu tur aletler daha bir ovaldir, fabrika cikisi gozukmemektedir (naboo fighter, episode 1'de en basta gozuken patlican gorunumlu gemi veya episode 2'de en basta gozuken, basarili grafiklerine ragmen beni biraz rahatsiz etmis, yansimali gemi, vs).
hayranları icin artık bi film serisinden öte bi "din" olmus basyapıt.hastasıyım.
sinemada dolby ses sistemi ile kendinizi içinde bulacağınız film.
a.r.o.g ve g.o.r.a nın bu filmin animasyonuna ulaşması imkansız gibi görünmektedir tarafımca.
savaş halindeki yoda ustanın evrim teorisine ispatı..
şu yaşıma kadar izlemeden yaşayabilmiştim mutlu mutlu. herkes haliyle olum çok güzel lan mutlaka izle tarzı yorumlar yapıyordu. Bende ise 30 sene önce çekilen filmden cacık olmaz şimdi komik gelir gerçekçi gelmez diye düşünüyordum. Düşündüğüm gibi de oldu. Bir şeye benzetemedim afedersiniz. Benden alsa alsa 6 puan alır o da isminin hatrına. eksilerinizi bekliyorum.
klasikler arasında tartışılmaz yeri olan film serisidir.
bitti.

ama expanded universe ile de yaşayabilir. yani yeni çekilecek filmlerde başka kahramanlar/olaylar anlatılabilir*. ama adı "expanded unıverse: vs. vs. vs." olmalıdır.

star wars sıfatı film olarak anakin'in hikayesine adanmıştır. onun darth vader'a dönüşümünün hikayesine; engellenemeyen, engelleyemediğim o dönüşüme... benim yüzümdeeeeeeen.
yakında live action dizisi çıkacak efsane.
herhangi bir film serisinden çok çok öte olan, çok sayıda hayranı olan * hede. hatta öyle ki; avustralya' da yapılan bir nüfus sayımında "din" kısmına jedi yazdıran 50.000' den fazla insan olduğu kayıtlardadır. olmazsa olmazlarımdan biridir.
birkaç gün önce , şans eseri cnbc-e'de simpsons'ı izlerken, bir bölümde "revenge of the sith" filminin sonundaki dövüş sahnelerini gördüğüm an içimden "oha lan!" diye haykırıp koltukta birden dikilmemi sağlayan film serisi.gece 1 gibi bir şeydi sanırım saat.o zaman koydum kafaya , yeniden izlemeliydim.sonunda boş bir gün ayarladım , sabah kalktım kahvaltımı yaptım , bilgisayarın ekranını yatarken rahat görebileceğim şekilde ayarladım, yanıma su , çay vb. bütün lazım olan şeyleri aldım, hazırdım...derin bir nefes aldım ve başladım 4. filmden itibaren izlemeye.kaçıncı izleyişim olduğunu bilmediğim halde yine de sıkılmıyordum , aynı hayranlık ve heyecanla izleyebiliyordum.aradaki yemek,tuvalet gibi şeyleri saymazsak yaklaşık olarak 13 saat harcamama sebep oldu. fakat 3. filmin bitişiyle beraber "keşke daha fazla filmi olsaydı" diye iç geçirmeme de sebep oldu...
ne zaman 3. filmdeki "order 66" sahnesini izlesem, jedi'ların durumunu , arkadaki müzik ile yoda gibi beni de dizlerimin üstüne yıkılmış gibi hissettiren film serisi, efsane...bu filmlerden ve diğer star wars ürünlerinden kazanılan bütün paraları hakeden seri.bazı insanlar 1.,2. ve 3. filmin çekilişini ticaret amaçlı görse de * , 7.8. ve 9. film çekilse kimsenin çıkıp da mutsuz olacağını sanmıyorum.ne diyelim , özlüyoruz...

may the force be with you
Taptigim film serisidir. Ve en guzeli de, bir kac saat once Kanada'nin Edmonton sehrinde hayvan gibi buyuk olan West Edmonton Mall'i gezerken sadece star wars icerikli nesnelerin satildigi bir dukkana rast gelmemdir. Isin kilici mi alsam; jedi cuppesi mi alsam, neredeyse tum insanlik disi karakterlerin cok gercekci maskelerinden mi alsam bilemedim, yarina biraktim. sanirim klasik darth vader cosplayi yapicam.

(bkz: sevincten kudurmak)
izlememiş ve izlemeye karar vermiş olanlara, önce eski üçlemeyi izleyip sonra yeni üçlemeyi izlemelerini önerdiğim, aşmış, çoğu bölümüyle kült olmuş masterpiece. keşke ben de yukarıda bahsetmiş olduğum gibi izleseydim de şaşkınlıktan şaşkınlığa sürüklenebilseydim .
ilgimi çekmiş fakat bir türlü izleyememiş olduğum seridir taki 4 gün öncesine kadar. seriyi 4-5-6-1-2-3 şeklinde izledim bazı fan arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine.buradaki star wars fanı arkadaşlar yazarlarımız kırılmasınlar ama yeni üçlemeyi eskisinden daha çok beğendim, belki yeni nesil izleyecilerden olduğumdan olabilir.şahsen eski zamanın şartlarında yaşıyor olsaydım ilk üçlemeyide çok beğenebilirdim.Darth Vaderın karizmasını Anakin Skywalker tiplemesi çiziyor olsada bazı arkadaşlara göre, Padme&Anakin aşkı beni derinden etkiledi. Bunun dışında kolleksiyoncu olduğumdan bir kaç SW parçası toplayacağım elbette. Replicalar, Büstler ve Statüler(Premium Formatlar) pek ilgimi çekmiyor. Sevdiğim 2-3 karakter oldu zaten yeni seriden onların ürünlerini toplamaya çalışacağım 12" ve ART FX statüler olarak(kotobukiya).

Swci arkadaşlara not: tamam fikirlerimiz farklı olabilir, eksilemeyiniz lütfen :/ zaten kendimi bir swci olarak görmüyorum, sizin kadar emek vermedim bu işe :/
Darth Vader Abiye not: O kadar endişelendin abi karım ölecek karım ölecek diye, karımı kurtarayım derken kendi ellerinle karının sonunu hazırladın, jedilerin kökünü kuruttun, evrenin kaderini değiştirdin yazık deel mi? yinede seviyoruz seni.
(bkz: darth vader in ibne olması)
sabır ister.
cnbc e nin 6 haftada tüm seriyi senaryo sırasına göre yayınlayacağı efsane. onlarca film bu destana referanslar vererek bir yere geldi. heyecan verici.
yarın saat 22:00 itibariyle cnbc-e'de yeniden başlayacak efsane.

(bkz: every saga has a beginning)
(bkz: star wars geek)
7 hafta her pazar cnbce'nin vereceği efsane. gerçi ben de arşivlik kayıtları var, geçen yıl bölüm ; 4-5-6'nın biraz değiştirildiğini duyup hemen yeni versiyonlarını bulmuştum. değişiklik sadece, 6. filmin sonunda luke'un obivan, yoda ve darth vader'ın forcedan oluşan ruhlarını görürken, gördüğü üçlünün değişmesiydi. evan mcgregor ve hayden christiansen'i ilk filmlerdeki haliyle makaslayıp, oraya monte etmişler. yani bir değişiklik yok.
güncel Önemli Başlıklar