bugün

25 Mayıs 1977'de ilk "Star Wars" filmi gösterime girdiğinde Fransa'da hala giyotinle idam yasaldı.
episode 2'yi izledim az önce. anakin'in kolu koptu. anakin annesini öldürenlerin kabilesinin içinden geçti. padme ile çok yakınlaştılar.
episode 1'i bitirdim. anakin'i nasıl vasat bir yerden çıkarmışlar çocukluğunda. padme'nin kalbini bu çocuğa vermesi ve obi'nin ustasının ölümü. sith çırağı da iyiydi. baya sardı gidip 2'yi izleyeyim.
az önce anakin'in padme'yi öldürdüğü sahneyi izledim. aralarında olanı tam bilmiyorum ama filmide izlemedim zaten. gidip izleyeyim.
"padme: bir dövmeyle çocuğun ortak özelliği nedir?

Obi-wan: ikisi de bir kere yapıldı mı kalıcıdır.
Anakin: ikisi de lazerle ortadan kaldırılabilir!"

-sith'in intikamı, andromedia yayınları, cilt 3, syf 66, 2005.
her daiim sith lord olarak desteklediğimiz film.

"jedi gibi gay olacağına sith kadar delikanlı ol." mottomudur.

ne diyordu cüce yoda; "Always two there are, no more, no less. one apprentice, one master."

master burada. apprentice nerede...
ilk filmin yayınlanmasında günümüze kadar 45 yıl geçmiş ama hala efsane.

şu an 9 filmden oluşmaktadır. ilk üçleme 1977 - 1980- 1983

orta üçleme 1999- 2002- 2005

son üçleme 2015- 2017- 2019.
hangi sırayla izleyeceğimi bilmediğimden izleyemediğim seridir.
en babası ilkiydi, özellikle de bardaki kavga sahnesi.
Uzuun zaman sonra ilk kez bölüm 1,2, 3 ve 4'ü sırayla izledim. Bölüm 5'e de biraz baktım. Harika bir film o ayrı konu ama değinmek istediğim nokta bölüm 4,5 ve 6'ya yani 1970'lerde çekilen bölümlere sith'in intikamından sonra geçince yani 2005'den geçince pek de insan rahatsız olmuyor. Yani tabiki hissediliyor aradaki teknolojik çekim kalitesi farkı ama çok çok hafif ve rahatsız edici hiç değil. O açıdan tebrik etmek lazım gerçekten ustalık işi bir proje benzerine az rastlanır. Kişiler ve yaptıkları tartışılır tabi ben teknik kısmından bahsediyorum.
2000 lerin başında hatta 2010 ların başında ne kadar popülerdi lan bunlar. küçükken almanya da benden 3 yaş büyük arkadaşımla beraber onların evinde ne izlerim be. bir yandan ps de oynar öte yandan star wars izlerdik, özledim o günleri şahsen.
(bkz: bir daha geri gelmeyecek günler)
fanları tam manyaktır herkes bilir. sinemaların önünde kuyruk olur, oyuncak, tşört şu bu her şey alırlar...neyse...

yine dışarda bir sinema kuyruğu... filmin ilk günü... amerika.

dangalağın teki filmden çıkıyo... "obi van kenobi ölüyo!!!" diye bağırınca... kuyruktaki ne kadar adam varsa azına sıçiiim ben senin diye spoil veren gerizekalıyı dövüyorlar.

iyi gülmüştüm.
Henüz bitiremediğim bir bilimkurgu film serisi. Fakat daima karanlıktan yana olduğumuzu bilin istedim.
görsel
görsel
Filmle ilgili en güzel tespit bu. Spoiler içerir.

*Konuşan kurbağa, çocuğu, öz babasını öldürmeye ikna ediyor.
iyi satmaya devam ettiği sürece asla son bulmayacak film serisi.
aynı zamanda bir çok animasyonu da çıkmıştır.
Valla Yarısına kadar okudum da adam haklı.
dünyanın en büyük hayran kitlelerine sahip olmakla birlikte lucas film'in Disney'e satılmasıyla içine edilmiş film serisi. ben bir star wars hayranıyım. çocuğuma aldığım oyuncakların çoğu ışın kılıcı idi yani siz düşünün. neyse ben disney sonrasına sallayacağım, hadi bakalım.
Öncelikle bir üçleme yapıyorsanız üçleme için bir yol haritası çizmeniz gerekir. özellikle de ilk filmin devamı olacağı kesinse. filmler sırasıyla "giriş-gelişme-sonuç" olmalıdır. filmlerin birbiriyle tutarlı ve kendi içlerinde de üçlemenin hedeflediği şeye hizmet etmesi gerekir. eğer ilk filmden sonrası kesin değilse ve devam filmi gelecekse o zaman da ilk filme göre bir çizgide ilerlemeniz gerekir. star wars filmleri dikkate alındığında orjinal üçleme olarak nitelendirdiğimiz 4-5-6 da bu tutarlılık söz konusudur ve ilk iki film son filmin finaline hizmet etmektedir. nedenini anlamadığım şekilde insanların pek beğenmediği öncül üçlemede(1-2-3) de benzer bir durum söz konusudur. ilk filmden itibaren seri üçüncü filmin sonunda olan olaylara hizmet etmektedir. çünkü nedeni baştan planlanmış bir yol haritası olmasıdır.
Kevin Faige'nin yaptığı mcu filmleri de bu planlı yol haritasının en başarılı örneğidir. adam 20 küsür filmi çok küçük noktalarda bile olsa birbiriyle ilişkilendirerek serisini nereye taşıdı. hakkını verdi. tamam belki konu olarak tam bağlılıklar söz konusu değildi ama her karakterin solo filminde bile avengers filmlerine hizmet ediyordu filmlerin tamamı.
peki star wars'ın devam üçlemesi olan 7-8-9'da bu planlamadan bahsedebilir miyiz? hayır. 9. filmin kötü karakteri bile yönetmen değiştiğinde değişmiş. 7. filmin merak edilen kötüsü, 8. filmde kimdir nedir diye açıklanmadan hiç edilmiş. ilk filmden itibaren bir planlama yok, yönetmeni belirlemişler, al kafana göre çek demişler. biz bunu istiyoruz, şunu istiyoruz, hikaye böyle ilerlemeli dememiş kimse. hatta işin en rezil yanı, george lucas'dan kafasındaki devam serisine dair senaryolar gelmesine rağmen, disney onları çöpe atıp, biz kafamıza göre gideceğiz demiş. filmler çekilirken de kimse lucas'tan fikir almamış. sonuçta olmasa da olur dediğimiz bir üçleme ortaya çıkmış. peki bu filmler önceki 6 filmin devamı olarak seriye ne kattı, 4-5-6'nın değiştirilmiş tekrarları olmaktan ve özellikle 8. filmde bütün star wars külliyarının içine sıçmaktan başka ne işe yaradı? 6. filmin sonunda insanları tatmin eden o bitiş duygusu, 3. filmin sonunda vay anasını dedirten o dönüşüm insanları yeterince tatmin etmişken, 9. filmin sonunda "e ne oldu şimdi?" dedi pek çok star wars hayranı. star wars felsefesine, film karakterlerine girmiyorum daha, sadece senaryo üzerinden çöp oluyor koca üçleme.

felsefe olarak 6. filmde güce denge gelmesi sonrası yaşanan dengesizlik tam bir soru işareti. luke skywalker'ın o kadar zaman başka jedi'lar eğitmemiş olması soru işareti, leia'yı eğitmiş güya ama başka güçte yetenekli insan mı bulamadı bu adam? hani jedi dönmüştü 6. filmde. aradan 30 yıl geçmiş, luke yeğeni büyüyünce onu eğitmeye karar vermiş, sonra yeğenini kylo'ya dönüştürünce vazgeçmiş. (lucas'ın genişletilmiş evren hikayeleri imparatorun ölümünden sonraki süreci çok güzel anlatıyor.)
sonra luke'un adada inzivaya çekilmesi soru işareti, yoda'nın veya obiwan'ın inzivası gibi değil, onlar kendilerini eğitime verdilerdi. amaçları vardı. luke resmen kaçmış. kolunda kelepçeyle imparatorun karşısına çıkan adam, jedi eğitimini tamamlamadan darth vader'la düelloya tutuşan adam böyle bir başarısızlıkla kaçacak ha. ilk üçlemenin luke'u asla yeğeni için mücadele etmekten vazgeçmezdi. imparator kendine şimşekler atarken bile babasından ümitliydi bu adam.

sith bir kötü yerine daha güçlü görünen snoke adında bir kötü oluşturdular, altı boş. hacı bu snoke ne zaman peydah oldu, ne yaptı da ben solo'yu etkiledi? nasıl onu etkileyebildi? buna nasıl engel olamadılar, snoke'un daha önce nerede olduğunu kimse sorgulamadı mı? palpatine'in anakin'i nasıl etkilediğini hatırlayalım bölüm 3'te. oysa son üçlemede sallamasyon girildiği ne kadar belli değil mi? hele o 9. filmde yer alan "snoke'u ben yarattım" cümlesi ile geçilecek bir karakter miydi bu? esas olay, first order'ın başına nasıl geçti? first order neydi? böyle bir saçmalık olacağına, imparatorluktan kaçmış eski bir jedi olsaydı. ama bu jedi'in jedi düzenine inancı da kalmasaydı. ya da ne bileyim snoke palpatine veya darth vader'ın yetiştirdiği karanlık taraf hizmetkarlarından(inquisitor) biri olsaydı.
hatta snoke'a bile gerek duyurmayacak admiral thrawn gibi bir kötü varken neden sünepe general hux'ı izledik biz mesela. 8. filmde de bu adamın da içinden geçtiler resmen. 9. filmde "the son"'u koymak istemişler. onu 7. filmden dahil etseydin snoke yerine o bile olurdu, hem sith den daha güçlü olurdu hem de hakkını verirdi.

bir de gıcık olduğum o finn karakteri, nasıl bir özgüven Allah'ım. adam güç kullanıp jedi olacak sandım. bu karakteri bütün filmlerden çıkartın, eksikliğini hisseden olursa ben star wars'ı bırakacağım. sırf siyahi karakter koyulması adına koyulmuş gibi. hikayesi yok. antipatik karakterler koymanın anlamı nedir ki, bak en azından poe sevimli duruyor.

bir de özellikle kadın karakteri başrol yapma çabası söz konusu. tamam olsun da altı dolu olsun. leia da padme de jedi değillerdi ama ana karakterlerdi, ve hakkını layıkıyla verdiler her iki üçlemede de. rey için böyle bir doluluk yok. 9. filmde bağladıkları şekil zaten saçma. imparator'un torunu olması ciddi manada komik, bunu bu şekilde yazan senaristlerin bir daha piyasada iş bulamaması lazım. farklı olarak bakalım, rey order 66'dan kaçan bir jedi'in kızı veya torunu olsaydı mesela. mesela 7. filmde luke'un jedi düzeni kurulu olsaydı(yetişmiş jedi'lar olsaydı), kırmızı ışın kılıçlı bir savaşçının gözükmesi üzerine jakku denilen yere iki jedi gelseydi araştırmak için. kızla burada tanışsalardı onu da güçlü görüp jedi düzenine katmaya çalışsalardı falan filan. hatta o iki jedi'dan çırak olan luke'un kendi çocuğu olsaydı, kızla aralarında romantik bişi olsaydı filan. kız kırmızı ışın kılıçlı savaşçının çocuğu olsaydı hatta. boş olmaz en azından bir yürürü olurdu hikayenin. tamam lucas'ın scriptlerini aynen yapma ama onu temel al. o kırmızı ışın kılıçlı da kylo ren olsaydı ama ben solo olmasaydı, onun amacı da imparatorun başlattığı bir işi bitirmek olsaydı. kylo ren'in kafasındaki darth vader sesi bile imparatora bağlanmasaydı keşke, darth vader sith olarak ölmemişken hele. (zaten o sesin olmasına imkan yoktu da neyse).

ah disney ah, MCU'da yaptığın gibi bir star wars filmi çekemedin bok ettin güzelim seriyi. oysa bize rogue one gibi bir film yeterdi. the mandalorian gibi bir dizi yeterdi. yetti de. disney aldıktan sonraki en iyi iş rogue one'dı zaten, the mandalorian ise tamamiyle star wars külliyatına uygun şekilde işleniyor. umarım bundan sonra yapılacak filmlerin başına kevin faige gibi biri geçirilir de hayran işi star wars filmleri izleriz. üst düzey bir yapım olmasa da bize star wars evrenini yaşatan yapımlar bize yeter. clone wars gibi bir seriyi iptal bile ettiler mallar. sonra tamamladılar Allah'tan.

darth vader'a film çekilsin derim ama bok edeceklerinden korktuğum için istemiyorum o derece. kısaca bitmiş bir seriye 7-8-9 diye devam filmleri çekeceklerine eski cumhuriyetin film serisini yapabilirlerdi. o zaman karakterler ve olaylar orjinal 6 filmle bağ kurmaya ihtiyaç duymazdı ve o efsane seriyi bok etmezdi. ama popülizm uğruna, oyuncak satmak için film yaparsan böyle sonuçlar alırsın işte. disney üçleme yapacaksan önce star wars bilen birine danış, elinde dave filoni gibi bir adam var. sonra da planla ilerle, her filmin genel hatları belli olsun başlamadan. sonra detaylandırıp çekersin.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
bilimkurgu filmlerinin başyapıtıdır.
altıncı filminde ikinci death star yerine başka konu bulsalardı keşke dediğim seri.
Sith kardeşlerimiz 4 mayısı kutlu olsun.
Bugün dünya star wars günüdür, kutlu olsun. Ders çalışacaktım 4 mayıs olduğunu görünce star wars'ı 67.kez baştan izleme maratonu yapmaya karar verdim.

May the fourth be with you!!
bugün 4 mayıs ve Star Wars günü. vatana millete cemi cümle galaksiye hayırlı olsun.

filmde fenomen haline gelmiş "May the force be with you. - Güç seninle olsun." repliğinin okunuşuyla ilgili yapılan kelime oyunu dolayısıyla (May the fourth be with you) Star Wars günü olarak kabul edildi. (Luke Skywalker günü olarak da bilinir.)