bugün

lucas ın her şeyiyle paraya çevirdiği olgu. yakında darth vader boku satacak şerefsiz. lakin o da alınır biliyorum.
6 bölümünde müziklerini oscarlı kompozitör (bkz: john williams)yapmıştır.
30 yıl önce bugün gösterime giren efsane sinema serisi. 30. yılı anısına los angeles'da özel gösterimler ve aktiviteler yapılmaktadır.
sinema tarihinin en dikkat çekici, en kitleleri peşinden sürükleyen film serisidir. dünyada milyonlarca hayranı, binlerce kolektörü bulunmaktadır. serinin 4-5-6. filmlerini izleyen o dönemde ki insanlar ölmeden kalan kısımda neler olacağını öğrenmek için binbir taklalar atmışlardır. bu filmleri "öfff bilimkurgu filmler sevmem" "ıyy ne o öle uzayda flan geçio ışıklı mışıklı" diyerek izlemeyen insanlara bu filmin dünyadaki en güzel aşk filmi olduğunu belirtmek isterim ve izlemeyenlerin çok şey kaçırdığını belirtmek istediğim filmdir..
-spoiler-*
Hala sinema tarihinde kendisi kadar iyi ve başarılı bir bilimkurgu filmi gelememiş olan filmdir.30 yıldan beri aynı şekilde hatta daha fazla popülariteye ve hayran kitlesine sahip olması ne kadar önemli bir seri olduğunun ispatıdır.Orjinal seriye(trilogy) bir göz atacak olursak(tarihsel sırasıyla):
a new hope
1977 yılında yayınlanan serinin normalde 4. fakat yayınlanan ilk filmidir.Serinin tanıtımı açısından iyi bir başlangıç olmuştur.30 yıl önce insanların içinin ben kenobinin bilge tavırları,luke'un saf halleri ve han solo'nun kendine aşırı güvenli halleriyle dolmasını sağlayan filmdir.Konusu,kurgusu ile akıcı ve dönemi açısından ilginç ve değerli bir film olmuştur. 10/8
empire strikes back
Birçokları açısından serinin en iyi ve aynı zamanda en karamsar bölümüdür.Usta Yoda son derece mistik ama bir o kadarda çocuksu tavırlarıyla beyazperdeye ilk kez arz-ı endam eder.Luke'un ilk kez vaderla ve vader'ın babası olduğu gerçeğiyle yüzleştiği bölümdür ki bu ona çok acı verir.*
Genel yapısı,konusu ve yönetmen Irvin Kershner anlatımındaki başarısı filmi sinema tarihinde the godfather part 2 ile birlikte sinema tarihinin en başarılı devam filmleri olarak tarihe geçirir.The godfather part 2 ilki ile aynı seviyedeyken empire strikes back anew hope'dan daha başarılı olarak birçokları tarafından sinemanın en başarılı devam filmi kabul edilir ki internetteki en iyi sinema sitesi imdb üyelerinin en iyi 250 film listesinde empire strikes back'i 8.olmasıda filmin başarısının bir göstergesidir.10/10.5
return of the jedi
Kişisel anlamda en sevdiğim star wars filmidir.*
imparatorluk asilerin başarılı planı sonunda çözülmeye başlar.Anakin iyiliği ve kalbindeki sevgiyi oğlunu imparatorden kurtarması sayesinde keşfeder.Luke jedi olur.Asiler savaşı kazanır.Ve leia ve han balayı hazırlıkları için endor grand yazıcı'ya rezervasyon yaptırırlar.Şaka bir tarafında üçleme için iyi bir final olur.Trilogy'deki sorular cevabını bulur ve gönüllerimizdeki yerini alır.10/9

Yeni üçleme kronolojik sırada ise eski dönemi anlatan filmler belki daha fazla paraya mal olmuş olabilir ama trilogy'deki samimi değerler olmadığı için yorumu sizlere bırakıyorum. *
darth vader'ıyla obiwan'ıyla han solosuyla gönlümüzde her daim varolan efsane serisi

no anakin no!
türk yapımı için:
http://www.youtube.com/watch?v=kTqK1PCZ1vA
efsane...o soundtrackin duyulmasıyla bile tüyleri ürpertebilen, tam olarak tanışmamın kotor vasıtasıyla olmasından ötürü bendeki yerinin çok önemli olduğu evren.filmler bir yana, "genişletilmiş evren" konseptiyle de alternatif hayat ve hayaller arayanlara hizmete devam eden yaratı."force","jedi" ve lightsaber" kavramlarının ilgi çekiciliği ve özgünlüğü*, onca ticari zırvalara rağmen zarar görmemiştir. oluşumuyla ilgili fikir edinmek için;

(bkz: george lucas in love) *
Hayatımın filmlerindendir.Altı yaşındayken 'anne bana luke'u ac 'dediğim yıllardan bu güne Starwars'un tahtını sallıyacak bir film görmedim diyeceğim bir baş yapıttır. Ayrıca 2. film ile 3.film arasındakı yine george lucas'ın üstünde durduğu çizgi filmler seyredilmelidir.
Darth Vader;ı dört ayrı kişi oynadı. David Prowse vücuduydu, Jeams Earl Jones sesiydi, Sebastian Shaw yüzüydü ve adı bilinmeyen dördüncü bir kişide nefes alıp vermesini yapıyordu. ayrıca filmde sadece onun rütbesi belli değildir.
serinin tamamında gücün aydınlık ve karanlık tarafını görürüz. jediler aydınlık tarafta adeta melek gibi neredeyse "nefislerini öldürmüş" insanlardır. Sithler ise aydınlık tarafın gücüyle tatmin olamamış ve karanlık tarafa geçip tüm zerrelerine kadar arzu ve hırs kesilmiş yani şeytani varlıklara dönüşmüşlerdir.

serinin yarısında light side, diğer yarısında dark side'ın hakimiyeti söz konusudur. ancak mutlak güç açısından doğru olan bu değildir. güce bir denge gelmesi gerekmektedir.

böylelikle gücün her iki yanını da tatmış olan darth-anakin, ayan-ı sabitede murad edilenin ortaya çıkışına sebeb olur.

filmin sonunda hala bir jedi olan luke bulunmaktadır. bu halde güce denge gelmiş midir? bu tartışılabilir. ama sonuç olarak denge gelmiş kabul etmek uygundur. zira luke da babası gibi yalın bir jedi olmaktan uzaktır.

gelelim bu alemin kurgusuna:

tertemiz, günahsız, sadece emri yerine getiren melekler. meleklerden daha fazla ilim sahibi olan yine de hırsına yenilen cin azazil ve onun şeytana dönüşümü. ve üçüncü bir varlık. hem kötüyü hem iyiyi bünyesinde barındırabilen ama buna rağmen eşref i mahluk , yaratıcının halifesi insan.

mutlak iyiyi savunmak yanlış mıdır? tabi ki değildir. ancak jediler karanlık tarafı adeta yok saymış, onu gizlemeye çalışmışlardır. ve bu çaba ters tepmiştir.

(bu olay Allah'ın celal ve cemal sıfatlarının dengesini anlayamayan insanın ruhsal çöküşüne benzer. bu konu uzundur...)

sonuç olarak star wars, 6 filmiyle insanı insana insanca olmayan bir yöntemle anlatan bir seri film. bu filme ön yargı ile yaklaşıp izlemeden ömür tüketilmemeli.

karanlık ve aydınlığın savaşını daha iyi anlayabilmemiz için amak-ı hayal kitabı önerilir. 1900 lü yılların başında yazılmış kitabın içinde böyle bir savaşla karşılaşacaksınız. Ahmet Raci isimli kahramanımız hikayenin ikinci gününde, karanlık ve aydınlığın arasındaki savaş içinde kendini bulacaktır. bir tarafta hürmüz, diğer tarafta ehrimen. ve etkileyici bir sonuç. mutlaka okuyun.
http://tinyurl.com/26h6vd
haklı olarak milyonlarca hakiki fana sahip olan efsane...star wars moon yoks...
gelmiş geçmiş en mükemmel sinema olayı. istisnası yoktur nazarımda.
(bkz: a long time ago but somehow in the future)
(bkz: family guy)
yıllar önce türkiye uyarlamasında cüneyt arkının sabit bir yapay uzay gemisinde(uzay gemisinden başka herşeye benzeyen)sarfettiği ibretlik diyalog:ana komuta inişe geçiyorum der ve sabit gemide eğilerek inişe geçtiği izlemini 80lerin gerzek yerine koyduğu sinema izleyicisine yutturur..
bilimkurgu filmi sevme nedeni,

her serisi büyük heycanla izlenen ,

küçükken abiyle izlenen nostalji...
bir günde 7 tanesi birden filmini izletince dünyanın en ciddi adamını bile "vuu vuu ciuuv kışş ben dartmaülüm lan" diye gezdirtebilen filmmiş ben bugun bunu gördüm.
çok popüler diye gıcık kapıyordum bu yapımdan. herkes izliyor o halde bir boka benzemiyor diyenlerin en başında belki de slogan atıp pankart tutanlarından birisiydim. ama izlemek lazım. izlemeyen ve benim gibi düşünen herkesi izlemeye davet ediyorum. ama öyle her sahnede bir kusur arayan hınç aluç'lar gibi değil adam akıllı bir sinema izleyicisi gibi izleyin, tarafsız izleyin.

mükemmel bir yapım tek kelimeyle. anakin'i olsun luke'u olsun, obi-wan olsun, padme olsun, leia olsun, han solo olsun, darth vader olsun her biri özenle yaratılmış, özenle şekil verilmiş karakterler.

--spoiler--

aşk insana neler yaptırıyor izleyin görün.

--spoiler--
gün itibariyle 6. filmi de bitirerek tüm seriyi 1 haftada tamamlamış oldum. ilk izlenimim tüm serinin içine bilim kurgu serpiştirilmiş bir aile filmi olduğu yönünde. dram yönü daha ağır basıyor.

ayrıca sanılanın aksine gelecekte değil geçmişte geçiyor film. filmin başındaki

a long time ago in a galaxy far, far away...

cümlesinden anlayabiliriz bunu.
aslında 1977 tarihli ilk star wars filminin ismidir. daha sonra film daha önce görülmemiş bir ilgi görünce yenilerini çeken lucas ilk filme a new hope ismini uygun görmüş iki film daha çekerek yeryüzünün en büyük trilogy sine imza atmıştır.

daha sonra ise fanların beklentileri ve ticari boyutu düşünmeye yenik düşen lucas prequel trilogy adı altında 3 adet çocuk filmi çekerek efsanenin içine etmiştir.
diger bilim kurgu yapıtları gunumuzden asırlarca sonrasını anlatırken,star wars dunya tarihinden milyonlarca yıl oncesini anlatır.ayrıca filmlerdeki olaylardan cok daha once yasanan tarihi anlatan kitaplar da vardır.
önceleri sadece film ile başlayan, daha sonra ise

oyuncaklar
maketler
kitaplar
çizgi romanlar
lego
bilgisayar oyunları
film müzikleri

ile adeta bir sektör haline gelmiş george lucas eseri.

aslında 6 filmde de hayvan gibi hatalar vardır.

ama bu star wars olduğu için bu hatalar göze batmaz. hatta star wars u star wars yapan başlıca şeyler bu hatalardır.
mesela en göze batan hata, gemilerin motor seslerinin, atılan turbolazerlerin, patlayan bombaları seslerinin duyulabilmesidir. çünkü uzayda hava olmadığı için ses de iletilemez. yani aslında 3. filmin başındaki o sahnede, veya 4. filmin sonundaki sahnede, çıt çıkmaması gerekirdi.

ama tabii aynı tadı alır mıydık? kesinlikle hayır! tie fighter ların o ııııığğaaauu diye sesini duymadıktan sonra, veya bir imperial class star destroyer ın o vruuuurrrrrrrm diye inlemesini duymadıktan sonra ne zevk alabilirdik ki bu filmlerden?
dedim ya star wars u star wars yapan başlıca şeyler bu hatalardır diye.

favori sıralamam:
5-3-6-1-4-2

jeneriği bile kült olmuştur. en başta yatay sarı renkli yazılar bize filmden önceki olayların özetini anlatır, ve jenerik müziği biterken, kamera uzayda aşağı döner ve bir gezegen ve bir gemi görürüz.

o meşhur imperial death march ise 5. filmde darth vader ın bayrak gemisi executtor geçerken çalmaya başlar ve feci gaz olunur.

ayrıca

(bkz: star destroyer)
1977 yilinda baslayan 6 filmlik efsane. ilk uclemeden sonra ortaya cikan ''star wars genisletilmis evreni'' ise sadece para kazanma amaciyla yasatilmaktadir. Bu da olayin suyunu cikarmistir.* Yine de bu oturup tekrar tekrar filmleri izlememizi ve star destroyer'lerin her gecisinde tuylerimizin urpermesini engellemez.
3 günde serisinin tamamını izlediğim bilim kurgu klasiğidir. 4. 5. ve 6. serideki imparatorluk subaylarının üstündeki üniformaların fazlasıyla nazi subayları üniformasına benzediğini de ancak bu seyredişimde görmüşümdür. sanırsam tüm seri fazlasıyla alegori içermektedir.