bugün

yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
yeni bir hoşgeldin denilesi yazar. neslinin renkli yazarlarından olmaya aday gibi. inşallah yamulmuyorumdur.*
(bkz: hoş geldiniz)
edit: yazmayım yazmayım dedim ama bu anlattıklarım kime battı. merak ediyorum lütfen bir özel mesaj atsın. yalvarıyorum.*
daha gün bitmeden gün içinde 96 entry girmiş, isminin hakkını veren, gaza gelmiş, önüne dağlar dikseniz, çöller koysanız durmayacak gibi gözüken yazar şahsiyet. * *
hoşbulduk demek isterim sözlük ancak hemen eklemeliyim ki, bu başlık cursed başlıktır. bu başlığın altına yazan yazarların entryleri gizemli bir biçimde eksilenir. amman dikkat diyeyim. **
sözlüğün ortalama zekasının bir hayli üstünde olan yazar. seni sevdim evlad.
taninmis bir cizgi film olan meksika nin en hizli faresi gonzalesin ingilizce ismi.
eline sağlık denilesi yazardır..
kendisi aracılığıyla seovi ve çalışma koşullarıyla ilgili çok değerli bilgiler edindiğim yazar. ben nedir, nasıl çalışırlar bilmezdim, sözlükte bug var masumiyetiyle hüsn-i talil yapardım, lıp diye anlamış ne olduğunu, ikimize birden bindiğini ibnenin. *
bu arada;
(bkz: geçmiş olsun kardeş)
(bkz: #3168408) entrysi ile ahanda budur nedirten dikkatli yazardır.
zeki, yakışıklı, bilgili, bi'tane yazar. duygusal da. ayrıca yatakhane arkadaşım, okuldaki biricik rehberim.
kimi zaman agresif olur, kimi zaman soğuk olur; ama onu tanırsanız, neden böyle yaptığını bilirseniz bu tavırları sevginizi güçlendirir. cüsseli değil belki ama, sözlükte cüsseye ne hacet.
i'm loving him. *
pkk sempatizanı olmayan yazardır. anlatmaya çalı$tığı $ey $udur:

- bu sözlükteki hiçbir yazar pkk nın bebek öldürdüğünü görmedi. sadece ölü bebek fotoğrafları gördü.

- bu sözlükteki tüm yazarlar aynı $ovenist ilköğretim eğitimini aldı, aynı $ekilde osmanlıya, türklüğe bağlandı. ancak $urada bir hata var, $anlı osmanlı ordusu arnavutluğu alırken 9 senelik yenilginin ardından ku$atmada ba$arıya ula$mı$tır. ancak ne hikmetse bizim bu 9 senelik yenilgiden hiç haberimiz yok. verdiğim örneği anlayamayan ki$ilerin, george orwell'in 1984'ünü okumalarını tavsiye ederim.

- bu sözlükteki hiçbir yazar, jandarmanın ve türk ordusunun güneydoğu'da tam olarak neler yaptığını bilmiyor.

- bu sözlükteki tüm yazarlar, ermeni soykırımı hakkındaki delillerin varlığından emin, ama bu sözlükteki hiçbir yazar bu delilleri somut olarak görmü$ değil.

size bu konuda milyonlarca örnek verebilirim. isterseniz çıplak fotoğrafları için tıklayınız habercilik anlayı$ından, isterseniz halkımın uğradığı dezenformasyondan.

ben size ne ermeni soykırımı oldu diyorum, ne de pkk özgürlükleri savunan bir örgüttür diyorum. ancak ermeni soykırımı olmamı$tır da demiyorum. çünkü ben vatan gazetesinin attığı ba$lıklara, ya da solcu dergilerde gördüğüm gaz pompalayan man$etlerden kaptığım ate$le yazmıyorum buraya.

geçen gün ne ya$adım biliyor musunuz? 16 yıllık tanıdığım iki insanın kar$ıla$ması. biri yıllarca bana bakmı$ teyzem idi, biri de bana çok yakın bir insan olan, izmirlilerin bilebileceği bir isimdi, kumrucu sabri, sabri abim.

teyzemin söyledikleriyle donakaldım. anneme aynen $öyle diyordu. 'abla, sabriler kürtçe konu$uyor, artık oradan alı$veri$ yapmayalım.'

ben sabri abinin hiçbir zaman bir yere bomba attığını, ya da bebek öldürdüğünü görmedim. sadece i$ini yaparak insanlara iyi davranıyordu, yurdumun bir insanıydı.

ben bu ya$ımda doğuya da gittim. bir sınıfta türkçe bilmeyen öğrencilerin türkçe konu$maya çabalamasına da $ahit oldum 16'ımda. insanlardan tiksindim, davranı$larından tiksindim onların. empati kurup anlamaya çalı$tım.

hrant abim öldüğünde ise, çok üzüldüm, yazılarını okumayan insanların arkasından ettiği beddualara üzüldüm, beddua edenlere de kızamadım, kendime kızdım.

bir $eyleri deği$tirmek istiyorum. bu sözlük benim aracım. pkk terör örgütüdür dememi isterseniz, derim, çünkü pkk ba$langıçta olmamasına rağmen, son 10 yıldır bir terör örgütü. ancak onları anlamaya çalı$mazsanız, bunlar pkk'lı, ellerini sıkmayıp gebertelim, hepsi ölsün derseniz, i$te burada asıl terörist siz oluyorsunuz.

bu entry'i okumadan eksileyecek bir çok insan var biliyorum, ancak yine de yazıyorum:
ki$isel tanım: dü$üncelerini açıklarken yılmayacak, öfke püskürmemeye çalı$an yazardır.
çocuk öldürmekle suçlananları da tanımı$, suçlayanları da tanımı$ yazardır.
sadece hayatından örnekler veren yazardır.
1 ay boyunca hakkari'de, bombardıman altında, küçücük çatının altında ya$amı$, ya da benzer $eyleri tecrübe etmi$ yazarların kendisine özel mesaj atmasını beklemektedir.
kendisiyle ilgili bu kadar çok entry girmekten de tiksinmi$, bundan sonra girmeyecek ve hakkındaki ele$trilere sadece boyun eğecek yazardır.
anlaşılana göre izmir şirinyer'de sadece ekmek parasının peşinde koşan bir gencin pkk'nın koyduğu bir bombayla hayatını kaybetmesinden sonra ailesinin ve iki ay içinde evleneceği nişanlısının acısını aynı çatı altında paylaşmayı tecrübe etmek istemeyecek, bunu düşünemeyecek olan yazardır.

herbirimizin tarafı da, tecrübesi de farklı tabiki..
kesin gibi konusarak afakilesmis yazarimizdir. oyle ki siz pkk'nin bebek oldurdugunu gordunuz mu, fotografini gordunuz diyecek kadar.

peki ya kameralar, ya insanlar, ya sehitler?.. onlar icin de oyle bi dunya yook diyebilir mi?

bu sozlukte kimse guneydoguda jandarmanin ne yaptigini bilmiyor diye bir cumle kurmus. kismen dogru, bilemeyiz. peki kendileri biliyorlar mi, biliyorlarsa hangi sifatla? *
sayet speedygonzalez de bizim gibi normal bir vatandassa bizim bildigimizden fazlasini bilemez, bilse de gercegi yansitmaz cunku kulaktan dolma olmaktan oteye gidemez.

fasizme karsidir, iyidir, hostur.

ama havada kalan bir iddiasi vardir ki o da pkk ile savasmak yerine onlari anlamaya calisin demektir.

senelerdir binlerce gencecik turk cocugunun canini almis, analarin ahini almis, ocak sondurmus, amerika ve emperyalizm karsiti olarak baslayip yollarina kurt fasisti ve amerikan muttefigi olarak devam etmis, turlu illegal yoldan para kazanmis ve halihazirda da avrupa'nin cesitli yerlerinde bundan para kazanan ve boylece bir asamadan sonra ozgurluk savasi falan gibi kisvelerle ust duzeylerine menfaat saglayan, binlerce kurt gencinin de - aslinda kurt genci diyerek ayirmak istemezdim- hayatini karartan, aklinin celdigi kurt genc kizlarini da sozde komutanlarina meze eden en duzgun tabirle serefsiz, hayasiz bu orgutun anlatmaya calistigi ne vardir?

bu sirkulasyonlardan bir devlet ne anlam cikarir?

su anlami cikarir, bu orgut turkiye ve turk halki icin her an her yerde patlayabilecek bir bomba niteligi tasimaktadir ve yok edilmek zorundadir.

her sey daha fazla anlasilamayacak kadar acik zaten.
anlatmaya çalıştığı şeylerin bir türlü anlaşılamadığı yazardır.
insanlar sürekli kötü bir şeyin olması gerektiğini kendilerini inandırmamış olsalardı böyle olmazdı.

platonun kriton adlı bir diyaloğu vardır. henuz sokratesi tekrar etme doneminde yazmıştır bu diyaloğu, dolayısıyla fikirleri sokrates'e maletmek daha doğru olacaktır.
bu kitapta sokrate'sin arkadaşı kriton sokrates'i zindandan kaçmaya ikna etmeye çalışmaktadır. ama sokrates bunu reddeder. nedeni de şudur:

devlet bize belli haklar verdi, karşılığında belli şeyler istedi. kabul etmemiş olsaydık buradan gitmeliydik. şimdi devlet yanlış bir şey yaptı, ama ben şimdi kaçarsam ben de yanlış bir şey yapmış olurum. çünkü devletin koşullarını kabul etmiştim. şunu da biliyoruz ki kötülüğe kötülükle karşılık vermek yanlış, çirkin ve kötü bir davranıştır.
sokrates'in devlet hakkındaki düşüncelerine katılmadığı söyleyebilirim, ama "kötülüğe kötülükle karşılık" vermek konusunda söylediklerini anlayamıyoruz. çok derin bir şey değil, sadece etik bir söylem.

yani siz "pkk'lı bizi bombalıyor, biz de onlara küfür edelim, onları öldürüp bombalayalım" derseniz, sürekli birileri zarar görecektir. ama siz "pkk bize zarar veriyor. neden? şu yüzden. o zaman şu şekilde çözelim" gibi basit bir mantıkla her şeyi çözebilirsiniz. ben özgür olmalarını tercih ederdim, ama ideolojileri bir kenara bırakırsak sorunun bu şekilde çözülmesi yine ideal olandır. oraya eğitim yatırımı yapılabilir, bilinçlendirme çalışmaları yapılabilir, çekmek istediğiniz yöne bağlı. pkk size saldırırsa tabi ki savunacaksınız, ama "pkk'lıların hepsini öldürelim" demek de bencillikten fazlası değildir.
işte bunu anlasanız, zaten böyle gereksiz tartışmalar kendiliğinden uçup gider. o zaman da ideoloji tartışmaları başlar ve ideal yaşama bir adım daha yaklaşılmış olur.
--spoiler--
çünkü pkk ba$langıçta olmamasına rağmen, son 10 yıldır bir terör örgütü
--spoiler--

1984 ten itibaren silahlı eyleme başlayan ve bu gerizekalı hesaba göre 1998-1984 arasında katledilen onbinlerce masum insanı görmezden gelen şaşkın yazar. pkk ya yada kürt faşizmine yaranmak için mütamadiyen saçmalamayı bırakıp, doğru oturup doğru konuşması gereken yazar.

kürt toplumu pkk ile olan organik bağını kesmediği sürece bu coğrafyada barış olmayacağını artık kendisinin ve kendisi gibi benzer fikirde olan diğer kürt faşistlerinin iyice bellemesi gerekir.
gördüğü entryler arkasından kanı donmu$, ve tekrar yazma ihtiyacı hissetmi$ yazardır.
bir de entrylerinin tamamının okunmadığı hissine kapılmı$tır. (#3180430) sanki insanlar entrynin bir bölümünü okuyorlar, okudukları bölümlerden gaza gelerek entry giriyorlar.

geçmi$ten emin olmak imkansızdır. tekrar george orwell ve 1984 demek zorundayım. bize söylenenin doğruluğundan hiçbir zaman emin olamazsınız. ayrıca emprisizm'i de incelemek faydalı olabilir.

evet, kendimi savunmaya çalı$ıyorum. çünkü yazılanlardan son derece rahatsızım. türkiye'nin %99,64'ünün * bu durumda olması büyük bir yara.

dostlar, $unu lütfen anlamaya çalı$ın: gözünüzle gördüğünüz $eylere inanmak bile zorken, gözünüzle görmediğiniz $eylere inanmak, hiç de kolay değildir. gözlerinizi kapatarak duyduklarınıza inanmak ise oldukça kolay.

bu $öyle bir $ey, vatan gazetesi kanatlı kedi haberi yapıyor, siz de $a$ırarak, ne acayip lan diyorsunuz ve inanıyorsunuz. komik olmayın. kanatlı kedi haberi yapan bir gazetecilik anlayı$ından beklentiniz nedir? hülya av$arın çıplak fotoğrafları mı? peki kanatlı kediye inanmıyorsunuz da, diğer haberlere neden inanıyorsunuz? güvenilirlik nerede?

tanım: pkk terör örgütüdür diyen yazardır. pkk 10 yıldır terör örgütüdür, neden mi? özgürlükçü dü$üncelerini yitirmeleri, amaçlarından sapmaları 10 yıl önceye denk gelmektedir. pkk kürt halkının ordusudur, ve türkiye cumhuriyeti bu sava$ı gözardı etmektedir. gözardı edildiği için bu sorun hiçbir zaman çözülemeyecektir.

tekrar söylemekte fayda görüyorum: ne türk ne de kürt milliyetçisiyim. pkk sempatizanı hiç değilim. ütopik olarak sınırları olmayan bir dünyaya ve karde$liğe inanıyorum, troçkist'im. reel olarak ise, olabildiğince sağlıklı ve sorunları çözülmü$ bir demokrasiye inanıyorum.

e$itlik istiyorum, türk olmama rağmen herkes için e$it haklar istiyorum. tüm dü$üncelerim buna dayanıyor. çok $ey istiyorsam lütfen eksileyin.

küçük ek: sonuna kadar hümanizm, sonuna kadar marksizm.
ek tanım: özelden küfürlerle ayar almayan yazar, ben.

edit: kimi kürtlerin bakı$ açısından pkk kürt halkının ordusudur, benim ordum değil. kimi $eyleri lütfen arka bölgemizden algılamayalım.
(#3180430)numaralı entrysinde insanlara ne olur koyun olupta güdülmekten vazgeçin diyen fakat yanlış anlaşılan yazar. adam tutup pkk meşrudur dememiş. adam tutup her duyduğunuza inanmayın demiş. şu günlerde medyada dönenleri görmüyor musunuz? bir kanaldan diğerine geçtiğinizde nelerin ne kadar değiştiğini fark etmiyor musunuz? gazetelerin tarafsız gazetecilik adı altında siyasi partilerin çığırtkanlığını yaptığını görmüyor musunuz? şimdi bunları göz önüne almadıysanız bide bunlara bakarak düşünün her gördüğümüze inanmalı mıyız? ne biliyoruz söylenenlerin doğrular ve gerçekler olduğunu? son olarak ülkede var olan sözde demokrasi sayesinde o duyduklarımıza inanmamız sayesinde seçilenler ortalığı toz dumana çevirmiyorlar mı? söylesenize o halde seçilenlere bile güvenmiyorsak kime güvenecez? yada sırf düşüncelerini açıkladı diye bu insanlara mı öfkeleneceğiz? bende bu soruların hepsinin cevabı var. sizde de olması dileğiyle.
gecenin bir yarısı özelden mesaj atıp, "-ki ayrı yazılır", "o öyle yazılmaz, böyle yazılır" tarzı mesajlarla kendini ukala mertebesine sokan ama bundan gocunmayıp, "yeni hatalarınızı sabırsızlıkla bekliyorum" diyebilecek kadar da kendinden emin yazar.

edit: birde "yaratıcılığın .mına koymu$ bulunmaktasınız" demedi mi, geleceğin okan bayülgen i olmaya aday ama çok fırın dolaşması lazım diyor, alkışlarla ayrılıyorum huzurlarından.
edit2: boşuna kürek çekmesin küstüm, kazandığım misketler de benimdir.
en azimli yazarlardandır .

silinen başlığı değiştirerek tekrar açmış ve azmiyle gönüllerde yer bulmuştur . *
"türk olmama rağmen herkes için eşitlik istiyorum" cümlesinin sahibi.

türk olan insanların, biz türküz ortamın amına koyarız, ya da dünya türk olsun beyanatlarından bıkmı$, böyle insanlarla birlikte türk olmaktan usanmı$ yazardır.

bu nedenle 'türk olmama rağmen' kalıbını kullanmı$tır. türklerin aksine fa$ist değildir, e$itlikçi marksist çizgide bulunan bir yazardır. entryleri bir bütün halinde okunursa anla$ılabilir. yani ben.

kendi altına entry gire gire kendinden tiksinmi$tir. bu çalı$malarda katkısı olan herkese selam eder.
(bkz: yeappa yeappa arriba arriba!)
insanların ne kadar ön yargılı olabileceğini görmemizi sağlayacak olaylar yaşamış yazardır. hayır hayalperest, tecrübesiz falan bir yere kadar da; faşist ne demek lan?*
764 entryisi olan birinin -ki bunların en az 100'ünün siyasi olduğuna inanıyorum- bir entryisiyle kendisine faşist damgası vurmak kategorizasyonu sevmekten başka nedir?

ki bu faşist damgası ciddi anlamda saçmadır. "ben türk olmama rağmen" sözü kişinin diğer entryilerine bakarak rahatlıkla anti-faşist yönde yorumlanabilir. hayır, nasıl bir nefrete sahipsiniz ki "şurası net ki faşisttir" diyebiliyorsunuz? kişiyi sözlükte en çok tartıştığı ve bence doğru şeyler söylediği bir konuda böyle saçma şekilde çelişken göstererek onu yaralayacağınızı mı sanıyorsunuz? onu yaralasanız da fikirleri yaralanacak mı? işte böyle yaparsanız siz, ben de derim ki:

"insan olmama rağmen faşist değilim."
türk marksisti, kürt faşisti ama aynı zamanda da kürt olmayan kibar yazar. ben bu kadar eleştiri alsam* çoktan terbiyemi bozmuştum.tüm bunların bir bünyede nasıl birleştiği henüz anlaşılamadı ama allah yaratmış işte , olunca oluyor. fikri yönden kafası karışık olduğu için düşüncelerini, ideolojisini tam olarak oturtamamış, bir yandan da durmadan s.o.s veriyor. komunist olduğunu söylediği halde 1984 gibi yıllarca anti-komunist propaganda için yazılmış ve kullanılmış bir kitabı genç dimağların aydınlanması için salık verebiliyor. öz eleştiri yapabilme yeteneği mi, cehalet mi yoksa. bak işte, tekrar ayrı bir ikileme düşürüyor.

ama dediğim gibi türk marksisti, kürt faşisti ama aynı zamanda da kürt olmayan kibar yazar. nasıl olduğunu hala anlayamadım. çelişkiler yumağı bir kişilik. gezdikleri, gördükleri, okudukları henüz yetmemiş. çok gezmesi, çok görmesi, çok kitap okuması lazım daha çoookk..
turk olmasina ragmen esitlik istemesinde bir sey yoktur. zira zaten turkler esitlik istemez. turkler her zaman ustun degil miydi? turk olmaktan gurur duyup baska bir etnik gruba mensup olmaktan utanc duymuyor muydunuz? bir turk dunyaya bedel degil miydi?

(bkz: hadi dagilin kapatmayin dukkanin onunu)
1984 adlı kitap daha önce uygulanmı$ komünist rejimleri ele$tirmektedir, komünizm'i değil. aynı zamanda 1984'ün ana konusu toplumdaki yanlı$ bilgilendirmedir, devletin halkı aptallar sürüsü yerine koymasıdır.

ayrıca bu yazar hiçbir zaman stalinizm'i savunmamı$, kamboçya'daki devrimi alkı$lamamı$tır.

tahmin edebileceğiniz gibi komünizm'in de kolları vardır, sadece komünizm değildir. daha önce söylediği gibi troçkist'dir, anti-stalinist, marksist-leninist'dir. *
türkiye'de insanlara enjekte edilen milliyetçi zihniyetin kar$ısındadır, türk'tür, türk olmakla gurur duymamaktadır, ancak türk olmak onun için bir utanç da değildir, bulgar olsa da aynı duygulara sahip olacaktır.

pkk terör örgütüdür demi$ olmasına rağmen, neden hala aynı yerlerden gereksiz yorumlar aldığını anlayamamaktadır. söylediği $ey $udur ki: insanlar dünyada yapılan dezenformasyonun farkında değiller. her nasıl türban akp tarafından ortalığı bulandırmak için kullanılıyorsa, pkk'nın ne yaptığı veya benim tuvalette sıçarken ne yaptığım da gayet bulandırılabilir.

anti-komünist zihniyetle büyümü$ ve sadece 1984'ün arka kapağını okumu$ insanların artık yorum yapmamasını beklemektedir.

ayrıca seksi fotoğrafları için tıklayınız - ertuğrul özkök gazetecilik anlayı$ına inanmak yerine, gözlerine inanmayı tercih etmektedir.

hala anlamayanlar için:
(bkz: marksizm)
(bkz: leninizm)
(bkz: diyalektik materyalizm)
(bkz: troçkizm)

kar$ısında olduğu görü$ler için:
(bkz: turancılık)
(bkz: dünya türk olsunculuk)
(bkz: kürt ve türk milliyetçiliği)
(bkz: genel olarak milliyetçilik)
(bkz: stalinizm)
(bkz: maocu bozkurtizm)*