bugün

ülkemizde kimi cahil insanlarının kafasında yer eden anlamsız düşünce. söz konusu garip inanış; yobaz kimselerin kafasından senelerce atılamamış ve atılması hemen hemen imkansız olan, adeta beyinlere işlenmiş bir fikirdir. bu sebepten ötürüdür ki sol partiler tek başlarına iktidara gelemezler. unutulmalıdır ki; solculuk sadece bir siyasi görüştür, bunun dinle de uzaktan yakından alakası yoktur. din asla siyasete alet edilmemelidir.
esasında inanılmaz ağır bir eleştiridir ve hatta kimi yerlerde hakarettir.
fakat hemen üstümüzdeki tanıma ithafen izah etmek gerekirse millet hafızasının net ifadelere ulaşmasının ince bir elekten ve uzunca bir müddetten süzülen genellemelerle dolu olduğu görülür.milletin içinde "solcu ise dinsizdir" tanımlamasında bulunanlar mevcuttur ve kısmen cahillik yapmaktadırlar.

cahilliklerini de küçümsüyor değilim.nitekim bu kanı bu millete 18 sene mecburi türkçe ezan uygulaması düzenleyen bir anlayışın ürünüdür.ezan ki bir memleketin müslüman olduğuna dair en büyük şiarlardan biridir ve siz böyle mühim bir şeyi engelleyeceksiniz ve bildiğin müslüman anadolu insanının en yalın ifadelerle izah ettiği tanımı yok sayacaksınız.bu kanıya varan insana yobaz diyip bahsettiğimiz zalimliği bu millete reva gören zevatı es geçeceksiniz ve basit bir yönlendirmeyle "o yobaz bu bilmem ne" diyeceksiniz!! olmaz öyle şey.bütün bunlara sebep anlayışın günümüzdeki örneklerine yer vermeye utanıyorum..

netice itibariyle başlıkta geçen genelleme yanlıştır ama başlığı izah ederken bütün bunları yok sayıp yeni bir cahillikle "hoppa bak bomba bir tanım sundum" havalarında olmanın da lüzumu yoktur.
cocuklarımız namaz kılmasın bale yapsın diyen zihniyete ithafen söylenmiş bir yargıdır.bu bahsin ortaya çıkışındaki sebepleri irdelerken günümüz örneklerini vermekten utanıyorum demiştim * ama anlamayan zihniyete ithaf ediyorum.

geldiğimiz nokta marazı paylaşmak esaslıdır.ama izah etmekten bitap düştüm artık.

not: insaf et de yukardaki entry ile birlikte oku
(bkz: sınıflandırmanın dayanılmaz çekiciliği) *
(bkz: Önyargı)
(bkz: Stereotip)
mantık dersindeki önermeleri hatırlatan cümledir.

solcu=>insan= dinsizdir
köy enstitülerinin genele yayılamadan kapanmasıyla oluşan, 70 lerde ayyuka çıkan, şu an da hala var olan ama olmaması gereken kanıdır. diyenin eğitim düzeyine bağlıdır değişmesi, diyenin eğitim düzeyi de devletluğların vicdanına-cebine. o yüzden halkın bu kısmına kızılmamalıdır.
(bkz: dinsiz ise solcudur)
(bkz: her kuyrugu olan at degildir)
bazıları tarafından ne yazık ki bir şekilde kabul gorulmesi sağlanmış önerme.
80 darbesinden sonra oluşan bazı küfürlerin "dinsiz komünist!" , "bilmem ne solcu işte!" şekillerine bürünmeleriyle alakalı sanıyorum.
Soguk savastan kalma bir on yargidir. Zira taraflar cok net ve aciktir. Sovyetler Birligi solcu kesimler ile iliskilidir. Amerika Birlesik Devletleri'de Baas Partisi ve Nasr'ci akimlara karsi Islam dinini bu oyunda kullanmaya karar vermistir. Ve Sagcilara - ABD destekcilerine dini sahiplenme misyonu dogmustur.

Turkiye'de soguk savas esnasinda ABD destegi alan kesimler; Din tabanli akimlar ve tarikatlar oldugu icin, en cok dine sahip cikan insanlarin karsinda kalan solcular bu sifata maruz birakilmislardir. Marksist-Leninist idoloji icinde dinsizligi de bir ongeri gibi kabul edenler de olmustur.

Dindar zaten milliyetci ve vatansever olamaz, zira onun icin ummet milleten otedir. Eger milletini dininin onunde goruyorsa zaten dindar degil, sadece inanan insan demektir. Ataturk ve silah arkadaslarinin olusturmaya calistigi yapida budur. Arap kulturu olan ve din yerine gecmeye baslamis seylerden Yuce Turk Milletini arindirmak icin caba sarf edilmistir.

Din ile devlet yonetimi arasinda bir iliski olmadan yasayabilecegini belli etmek; dinsizlik olarak tanimlandigindan beri bole bir soylem artmistir. Ben ne solcular bilirim, sakali gobeginin altindan sarkan sozum ona dincilerden daha dindar, daha namuslu ve daha vatanseverdir.

Ne guzel sozdur; Dini evinde birak sokaga cikarken yaninda tasima diye
-solcu değil mi bunların alayı allahsız, vatan haini, gomünüst. başka kaldı mı lan?
+terörist kaldı abi.
-hah ondan da koy. yine solcuları etiketledik ve görevimizi yapmanın haklı gururuyla sıcak yatağımıza gidiyoruz...ooohh....allah rahatlık versin.
+sağol abi, sana da.
hiç bir temele dayanmayan son derece mantıksız bir önermedir. bir insanın dinsiz olması için illa solcu olması gerekmez. inançla ideolojik düşünceler arasında bir ilişki yoktur. * (bkz: bunu yapan insan olamaz)
ben dindarım deyip de her türlü pu.ştluğu yapan sözde müminlerden çok daha inançlı insanlardır. kul hakkını senden daha iyi savunur hatta ona karşı olmana karşın senin için, senin adına savunur o solcu. senin hak ve özgürlüklerinin, insanca yaşama isteğinin, sosyal adalet temenninin, eşitlik arzunun, din ve inanç özgürlüğü talebinin teminatıdır o solcu ve fakat sen, tüm bunları sadece ve sadece kendin ve senin gibi düşünenler için arzu ettiğin için o bu düşüncenin de karşısındadır işte; çünkü insandır kul olmadan önce senin olamadığın şeydir her şeyden önce.

bunu lütfen üstüne alınması gerekenler alınsın**.
o zaman sağcı olanların hepsi dinli midir?dinli olmak ne demektir?peki bu durumda bir siyasi görüşü olmayan insanlar dinli midir dinsiz midir?
Öyledir deyip gülünüp geçilesi boş insan aforizmasıdır .
eğer bu önermeyi söyleyenin sağcı olduğunu varsayarsak; tüm sağcılar -tövbe yarabbim sen affet beni- allah'tır, diyebiliriz.

zira insanı din sınavına sokacak tek varlık allah'tır. kimsenin bir başkasının dinini sorgulama yetkisi yoktur.
Öyle ise tüm sol görüşlü insanların ve aydınların günahlarını üstlendiğim bir durumdur .
türkiye cumhuriyeti laik bir ülke ise laiklik de din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ise bunu söyleyen laik olamaz.
bugüne kadar hep güçlünün, zenginin yanında olmuş sağ ideolojinin yoksul halk kesimlerini etkileyebilmek için kullanabileceği yegane jargon.
(bkz: senin inandığın allah olamaz)
(bkz: paranın gücü)
din üzerinden siyaset yapıp, mecliste en yüksek milletvekili sayısına sahip olanlar, milletin hakkını çalıp çırpıp yabancı sermayeye peşkeş çektikten sonra "bakın size duble yol yaptım" diyenler, ülkeyi içten içe sömürgeye hazırlayanlar, dinine imanına bağlı da kişilerin hak ve hürriyetinden, laiklikten ve eşitlikten yana olanlar mı dinsiz?
her sağcı çok mu müslüman ki her solcuya dinsiz damgası vuruluyor. bu tip abuk sabuk polemikler insanları dinden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz. bunun vebali de ağır olur.
günümüz türkiye sinde laikliğin savunucusu olan sol ideolojiyi karalamak için sağ ideoloji tarafından halka yedirilmeye çalışılan slogandır.
ya sol kesimin kendisini ifade edememesinden oluşan bir hadisedir ya da sol kesmin söylemlerinin tutarsızlığından oluşan bir hadisedir..