bugün

shoegaze '80lerin sonu ve '90ların başında popüler olmuş indie rock'ın bir alt kültürüdür.bu akımı başlatan ilk grup my bloody valentine kabul edilir.
(bkz: gregor samsa)
dinlediğim bir kac grup ve kişi de taglenen tarz. ama gel gelelim ben bunu aklımda tutamıyorum. tutsam da okuyamıyorum. okusam da anlamıyorum. neler oluyor bana albert?
(bkz: silversun pickups)
(bkz: yasemin mori)
yasemin mori'ye shoegaze demek için ciddi ciddi müzikten anlamamak gerekir. eet bazı parçaları hafiften de olsa öyle tınlıyor olabilir fakat shoegaze başlığının altına yasemin mori diye bakınız vermek olsa olsa cahilliktir.

gerçek anlamda shoegaze dinlemek istiyorsanız buyrun;

(bkz: my bloody valentine)
(bkz: cocteau twins)
(bkz: the jesus and mary chain)
(bkz: slowdive)
(bkz: the radio dept)
(bkz: m83)

ha bir de bunların dışında post punk ve black metal, evet evet black metali karıştırarak müzik yapan alcest ve amesoeurs gibi gruplar vardır ki, ilginç müzik janrlarına rağmen tadlarından yenilmez. o derece harikadırlar.
türkçe shoegaze istiyorum ben diyosanız da,

duman - bu aşk beni yorar > http://fizy.com/#s/1ah032

mor ve ötesi - 23 > http://fizy.com/#s/1aimcx
Post-rock ile ambient'i karıştırıp, araya biraz bulut boşluğu eklenmesi ortaya çıkan müzik türüdür. Bizim buralarda ise bu işi yapabilen yoktur.

(bkz: Asobi Seksu)
(bkz: M83)
(bkz: Airiel)
(bkz: The Daysleepers)
(bkz: blonde redhead)
müzik arşivimde saltanat kurmuş yegane tür. uçuş uçuş bir müzik. bol yankılı ve distortion'lı gitarlar, kısık vokallerle müzik yapan bu "ayakkabı bakıcıları" ile uzay boşluğunda yavaş yavaş ilerlersiniz. bol efektli gitarlarla icra edilen shoegaze, 90'ların başında ingiltere'de ortaya çıkmış ve en güzel çağını yaşamıştır. my bloody valentine ilk shoegazer grup olarak bilinse de düğmeye ilk basan grup cocteau twins'tir. 83 yılında cocteau twins dream pop türünde bir albüm çıkarıyor, 85 yılında psychocandy albümüyle the jesus and mary chain geliyor, 88 yılında da my bloody valentine diğer birçok gruba ilham verecek albümlerinden ilkini* yapıyor ve iştee tamam... birçok kişiye göre onca grup arasında bir grup var ki bugüne kadar bu türü en iyi icra eden grup olmuş, o da slowdive... shoegaze'in şimdilerde nu gaze, noisepop, blackgaze, space rock gibi alt türleri de bulunmakta.

birkaç grup da benden gelsin;

(bkz: lush)
(bkz: chapterhouse)
(bkz: curve)
(bkz: blueboy)

bu entry'i yazarken arkada swirl çalması da güzel oldu.
genelde "depressed" olarak algılanır ama eğlendirir de.
'Reverb'ü yüksek bol distortion’lu gitarlar ve volümü kısık vokaller shoegaze janrının olmazsa olmazları. Birçok müzik türünün yapısında var olan lead guitar anlayışınının aksine bu anlayışı ayaklar altına alan, ses duvarı tarafından çevrildiğiniz hissiyatını sağlayacak derecede gürültülü ve de vızıldayan gitarlar ön plandadır shoegaze gruplarında. Vokal niyetine de uykusundayken konuşan birinin sesini gizlice kaydedelim. Biraz derinlik katalım, azıcık da sesini kısalım. belki birazcık drum machine... gözlerinizi kapatıp dinlediğinizde uzay boşluğunda yavaşça ilerliyorsanız veya yer çekimi sizin için bir engel olmaktan çıktıysa muhtemelen shoegaze’in ne olduğunu artık biliyorsunuzdur; Milyon dolarlar saçarak 10 yıl sonraki uzay turizminin ilk yolcuları olmak için rezervasyon yaptıranlardan çok daha şanslısınız.
dünyanın en hüzünlü ve aynı zamanda da en mutlu şarkılarını içeren dreamy bir müzik tarzı. olmazsa olmaz olan.