bugün

Sezen Aksunun 1997 yilinda usta müzisyen Goran Bregovic`ile birlikte cikarttigi Balkan ezgileri tasiyan albümü. Iyi ki yaptin bu albümü Sezen dedirtecek kadar kaliteli.

Albümdeki Parcalar:

O Sensin
Allah'ın Varsa
Kasım Yağmurları
Hıdrellez
Düğün
Erkekler
Gül
Helal Ettim Hakkımı
Ayışığı
Kalaşnikof
albümün en güzel şarkısı allah'ın varsa dır.

vicdansız;
rüyama, şarkıma, şiirime girdin..
sanki kendi bahçelerin misali arsız..
nedense türkiye de hiç bir müzik markette cd si bulunmamaktadır.
sezen aksu nun bütün albümleri var, lakin bu albüm yok.
Allah'ın Varsa diye bir şarkı vardır bu albümde.. öldürmez süründürür şiddetle tavsiye edilir. helal olsun sezen abla.
ilk dinlendiğinde "ne lan bu bütün müzikler aynı" tepkisi verilmiş. daha sonra bir kaç ay teypte sürekli çalmıştır.
türk halkının, goran bregoviç sırbına verdigi en güzel cevaptır.
sezen aksunun tutmayan tek, kasetidir, sebebi, goran bregoviç gibi bir, sırpla yapılmış olmasıdır.
(bkz: dort dugun bir cenaze)
goran bregoviçi müzisyen olarak değil bir sırp olarak gören zihniyet varsın almasın albümü.Sezen'imi de dinlemesin.Gerçekten onu dinleyenler alsın bu albümü ve o eşsiz sözleri duysun.
hıdrellez(ederlezi) ve ay ışığı(mesecina) adlı parçaların goran bregoviç orjinallerinin dinlenmesi gerekir. balkan müzikleriyle coşturan bir albümdür.

(bkz: çingeneler zamanı)
sezen'imin ticari açıdan bakılırsa tutmayan tek albümü. tabii bu sezen'in veya bregoviç'in başarısızlığından değil, halkımızın deneysel albümlere son derece kapalı olmasından ileri gelen bir durumdur.

1997'de çıkan bu albümde özellikle üç şarkı benim için efsanedir.

(bkz: o sensin)
(bkz: helal ettim hakkımı)
(bkz: kasım yağmurları)

düğün ve cenaze, tıpkı deli kızın türküsü ve ışık doğudan yükselir gibi, farklı konseptte bir albümdür. diğer konsept albümler de, deliveren ve deniz yıldızı olmuştur.
yıllar sonra değeri anlaşılan albümdür. hepsinin ayrı bir öyküsü vardır.

(bkz: en başarılı albümler)
1997 yılında raks müzik etiketiyle çıkan sezen aksu albümü.

1)O Sensin
2)Allahın Varsa
3)Kasım Yağmurları
4)Hıdrellez
5)Düğün
6)Erkekler
7)Gül
8)Helal Ettim Hakkımı
9)Ayışığı
10)Kalaşnikof

Aranje ve Supervisor – Goran Bregovic

akusiktik gitar: erdinç şenyaylar
kanun:halil karaduman
klarnet: göksun çavdar
perküsyon: mısırlı ahmet
akordiyon: rıfat şanlıel
ney: ercan ırmak
vokaller: cihan okan, ercüment vural, ışın karaca, tuğba önal,özkan uğur, şebnem ferah

Bregovic kadrosu:

Saksafon: Jovan Maljokovic
Tenor Saksafon: Goran Odovic, Miroljub Markovic, caslav corkalo

Trompet: Bokan Stankovic, Dragan Celevski
Tuba – Dejan Manigodic

sezen aksu' nun dom za vesanje`* filminin etkisiyle yapmak istediği bir albüm olarak hafızamda kalmıştır.

albümde bulunan tüm şarkılar bregovic' e ait olmakla birlikte çingeneler zamanı filminin soundtrackleri oluşturmaktadır.

sözlerin türkçeye adaptesini ise: meral okay ve pakize barışta yapmıştır.

albümü dinlerken sezen aksu' nun şarkıları daha içsel bir ruh halinde okuduğunu hissetiriyor bana her zaman. "yarası saklım" "deli kızın türküsü" gibi peşpeşe gelen bu albümler sezen aksu' nun o dönemki ruh halini de yansıtıyor sanırım.
görsel
ikisinde de gereksiz kuru bir kalabalık vardır. Çok az kişi gerçekten sizin için oradadır ve ikisinde de el üstünde tutulursunuz.