1. 1.
  italyan futbol liglerinin en üst seviyesi.

  Avrupa ligleri içinde en zorlu liglerden biridir. 20 takım yer alır. O tarihe kadar bölgesel ligler devam ederken, Serie A 1929 yılında başlamıştır. Sezonu şampiyon bitiren takım scudetto unvanıyla anılır ve bir sonraki sezon formasında italyan bayrağının üç rengi olan bir arma takar.

  En başarılı ve en tanınmış üç takımı Juventus, A.C. Milan ve Inter Milan'dır. Her 10 şampiyonluğa bir yıldız verilir. Bundan dolayı Juventus'un 2, Milano'nun iki takımının ise armasında bir yıldız takma hakkı vardır.

  Şampiyonlar
  28 - Juventus FC
  17 - A.C. Milan
  13 - Inter Milan
  9 - Genoa 1893
  7 - Bologna FC, FC Torino, Pro Vercelli
  3 - A.S. Roma
  2 - Fiorentina, SS Lazio, SSC Napoli
  1 - Casale, Cagliari, Hellas Verona, UC Sampdoria
  2 ... arabaciarabayatasget
 2. 2.
  Kan,ter,gözyaşı ve kemik sesleri.Serie A'da futbol dünyanın hiçbir yerinde oynanan futbola benzemez.Defansif oyun sistemiyle öne çıkan oyun anlayışı ve çok fazla fizik gücü isteyen mücadelelerle sanki eski roma'da yaşıyor ve futbol maçı değil adeta gladyatörlerin savaşını izliyorsunuz.Heralde eskiden gelen bir alışkanlık.ingiltere,ispanya ve hatta Fransa liglerinde oynanan futbolun sertlik bakımından light kaldığı ve kimlerin gerçek futbolcu olduğunun burda anlaşıldığı güzel ve eğlenceli bir lig.
  2 ... italiano
 3. 3.
  son zamanlarda şike skandalıyla çalkalanan ligdir..geçen iki yılın şampiyonluklarının iptal edilmesi söz konusudur..
  1 ... killing joke
 4. 4.
  büyük ihtimalle juventus un 3.lige; milan, lazio, ve fiorentinanın 2.lige düşüreleceği lig.Böyle olursa artık italya 2. ve 3. ligi serie a ya göre daha izlenebilir demektir.acaba türkiyede serie a maçlarımı gösterilecek yoksa italya 2.ligi mi?
  2 ... shaq
 5. 5.
  italya'da FC Juventus, AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun şike skandalıyla ilgili davada, en ağır ceza FC Juventus'a verildi.
  Savcılık makamının Üçüncü Lig'e (Serie C) düşürülmesini istediği FC Juventus, bu olasılıktan kurtuldu, ancak jüri, FC Juventus'un ikinci Lig'e (Serie B) düşürülmesinin yanısıra, gelecek sezona eksi 30 puanla başlamasını kararlaştırdı.

  Ayrıca FC Juventus'un, son 2 sezondaki şampiyonluk unvanlarının elinden alınmasına karar verildi.

  Bu 4 kulüpten, düşme cezasından kurtulan tek takım AC Milan oldu. Kırmızı-siyahlılar, gelecek sezon yine Birinci Lig'de (Serie A) mücadele edecek, ancak sezona eksi 15 puanla başlayacak.

  Mahkeme, AC Milan'ın 2005-2006 sezonundaki 44 puanını silmek suretiyle, siyah-kırmızılı takımı Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkından da yoksun bıraktı.

  Yargılanan diğer 2 takımın da Serie B'ye düşürülmesi kararlaştırıldı. Bunlardan ACF Fiorentina, gelecek sezona eksi 12, SS Lazio ise eksi 7 puanla başlamak zorunda kalacak.

  AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio, cezalara itiraz etme eğiliminde görülüyorlar. FC Juventus'un da, özellikle 30 puanlık puan cezası nedeniyle temyiz yoluna başvurabileceği ileri sürülüyor. *
  1 ... zamazingo
 6. 6.
  şike iddiaları sonucunda alınan kararlar:

  milan'ın serie a'da kalıp -15 puanla lige başlaması
  juventus'un serie b'ye düşürülüp -30 puanla lige başlaması
  lazio'nun serie b'ye düşürülüp -7 puanla başlaması
  fiorentina'nın serie b'ye düşürülmesi

  http://www.gazzetta.it/Ca..._Luglio/14/verdetti.shtml

  kanımca yeni sezonda serie b daha çok ilgi çekecek.
  1 ... gonulcelen
 7. 7.
  yeni şampiyonu kim oldu şimdi diye düşündüren lig...
  1 ... the godfather
 8. 8.
  temyiz sonucu fiorentina nın -19, lazio nun -11 ile 1. lige çıkmasına, milan ın -15 lik cezasının -8 e düşürülmesine, juventus un -17 puanla serie b de devam etmesine karar verilmiştir. milan şampiyonlar ligi ön eleme maçları oynayacaktır.

  http://www.gazzetta.it/
  2 ... gonulcelen
 9. 9.
  verdiği cezaları büyük ölçüde azaltarak şike cezası konusunda bir öncü olma fırsatını teptiğini düşündüğüm bir federasyona sahip olan lig. futbol kalitesi bakımından ispanya ve ingiltere'den geri olduğunu düşünüyorum.
  1 ... kerrat cetveli
 10. 10.
  20 takımında defans yapıp kontra atakla gol aradığı avrupa ligi...*
  2 -1 ... tttddd