bugün

la liga'dan sonra tek geçerim, nedeni ise oynanan futbolun kalitesi değildir elbet... futbol malum sadece o 105x68 metrelik çim alandan ibaret değildir. o göklere çıkartılan premier league'de gollerden sonra gay gibi "yiieeaah" diye bağıran sarı pipilerden ziyade, bu ligde tribünün ve taraftarın allahı vardır. en kötü takımının bile her maçında tribünlerde koreografinin, meşale şovun, tezahüratın allahı yaşanır... örneğin 2002-2003 sezonunda şampiyonlar ligi'nde oynanan inter milan-ac milan yarı final maçı ve oradaki mükemmel ötesi tribün şovları avrupa'da bile serie a'nın tribünlerinin diğer ülkelerin kulüplerine oranla ne kadar "bol" geldiğini gösterir... aslında olay italya ile alakalıdır ki bugün serie b'de oynayan parma'nın kale arkası tribünü liverpool'un mükemmel olduğu iddia edilen taraftarını solda sıfır bırakır...

ikincisi, derbilerin kralı bu ligde yaşanır;
(bkz: roma vs lazio)
(bkz: juventus vs torino)
(bkz: inter milan vs ac milan)
(bkz: genoa vs sampdoria)
(bkz: palermo vs catania) (bkz: sicilya derbisi)

ayrıca,
livorno-lazio ve juventus-ac milan maçları da görülmeye değerdir. malum oradaki "derbi" ve "çekişme" kavramları bizdeki gibi güce endeksli değildir, çoğunlukla siyasi veya tarihidir. burada beşiktaş eski günlerinden uzakta diye 3 büyüklerden çıkarılsın diyen kazmalar var, bu tür saçmalıklar serie a'da görülmez. bunun en somut kanıtı da torino-juventus maçlarıdır.

futbol bildiğiniz gibi 1969 senesinde honduras ile el salvador arasında 5 gün süren bir savaşa neden olmuş bir spor dalıdır, yani kavgası gürültüsü olmayınca biraz eksik kalır, her ne kadar bunlar istemeyen olaylar olsa da...

bakıyorsunuz o "süper" premier league'den liverpool-everton derbisine... taraftarlar muntazam aralıklarla oturmuş, herşey çok ama çok düzenli, saha mükemmel, taraftarlar robot gibi her pozisyon sonrası aynı sesleri çıkatıyor... saha dışında olaylar çıkıyordur o ayrı...

bir de bakıyorsunuz as roma-lazio derbisine, tribünler kaos içinde, her tarafta meşaleler var, birden curva nord'da dev bir mussolini resmi açılıyor akabinde diğer taraftan oraya meşale yağıyor... dakikada 2-3 tane ses bombası patlıyor, yani futbol değil ufak çapta bir çatışma sözkonusu. italyan polisi maç esnasında bile dayak yiyor, atılan gollerde her iki taraf da kendini kaybediyor... öyle medenice alkışlama falan yok... bu manzarayı "mükemmel" olduğu iddia edilen o ingiltere liginde göremezsiniz;
görsel

sizi bilmem ama ben ikincisini izlemekten daha çok zevk alıyorum, oynanan futbol belki de ingiltere'deki kadar süratli ve tempolu değil ama hemen üstteki maçta mesela, bir taraf gol atınca "bakalım diğer takımın taraftarları şimdi ne yapacak" diyorum ben...

inter-atalanta maçında sahaya motosiklet atılıyor*, bir başka milano derbisinde bir inter taraftarı sahaya dalıp alessandro costacurta'yı tartaklamaya kalkıyor... bunlar serie a'nın ne kadar fanatik bir lig olduğunun göstergesidir...
(bkz: 11 mayıs 2001 inter milan ac milan maçı)

fazla uzatmaya da gerek yok işte. belki de mafyasıyla, taraftarıyla, saha dışı olaylarıyla bize en çok benzeyen lig olduğu için bana o kadar yakın geliyor... favori ligi olmamamın sebebi ise benim yarasalarımın** la liga'da oynamasıdır*...
2010-2011 sezonundan itibaren 20 yerine 18 takımla oynanacak lig.
la liga ve premier league'den daha zevksiz olduğunu düşündüğüm lig. pek bir tat vermiyor izlerken...
futbolun erkek oyunu olduğunu izlediğimiz her maçta gözümüz sokan ligdir. polemikleri, olayları, tribünleri, futbolcuları hepsi başlı başlına olay olan ligdir.
(bkz: catenaccio)
yayıncı kuruluşa büyük özgürlüklerin tanındığı lig..

Maçı yayınlayan kuruluş devre arasında antrenörlerle röportaj yapabileceği gibi, maç sonunda soyunma odalarına girebilecek..

devrim olarak nitelendirilen bu kararın lig kalitesine nasıl bir etki yapacağı oldukça merak edilmektedir..
bir zamanlar dünyanın en kaliteli futbol ligi olan,ancak son yıllarda bu ünvanı bariz şekilde la liga'ya kaptıran italya ligidir. ayrıca yıllardır en önemli özelliği olan sert futbol bir kaç sezondur yerini takoz futbola bırakmıştır.
bu sezon fox tv'de yayınlanacak olan lig. bez bebekten sıra gelirse izleriz.
bu sezon telecom italia mobile sponsorluğundaki son sezonu olacaktır, göz alışmıştı bir kere kale arkalarında "tim" yazıları görmeye.
oyuncuların biraz koşmaya,hızlı oynamaya başlaması durumunda tadından yenmeyecek,premier lig ve la liga gibi oluşumların iki-üç kat ilerisine gidecek ligtir.o aygır gibi futbolcuların koşarken çelme yediğini..ortalık yıkılır.
bu sezonki derbileri aşağıdaki gibi olacak lig:

2. hafta: milan-inter
13. hafta: palermo-catania
14. hafta: genoa-sampdoria
15. hafta: roma-lazio
18. hafta: siena-fiorentina *

ayrıca 2. haftada roma-juventus, 8. haftada milan-roma, 15. haftada juventus-inter ve palermo-cagliari *, 18. haftada lazio-livorno, 19. haftada juventus-milan maçları oyanacaktır.

tüm fikstür için: http://www.gazzetta.it/Ca...7/31/CalendarioSerieA.pdf

ayrıca serie a'daki takım sayısının 18'e düşürülmesi gibi bir durum söz konusu değil.
italya 1. ligi.
italya birinci futbol ligi.
italya 1. ligi aslında serie b olduğu için, bu lige(serie a'ya) süper lig de diyebiliriz. *
kaka'nın da ac milan'dan ayrılmasıyla artık hiç bir çekiciliği kalmayan lig.
halen en baba liglerden biridir gözümde ama açılış haftası itibariyle türkiye'de herhangi bir kanalın naklen yayın hakkını almaması çok garibime gitmiştir ve sinirlendirmiştir. ulan hollanda eredivisie naklen veriliyor be, dalga mı geçersiniz? türk spor yayıncılığı adına büyük skandaldır, umarız ilerleyen haftalarda kaliteli bir yayıncı kuruluş ihaleyi alır yoksa düşünemiyorum justin tv üzerinden maçları takip etmeyi. dünyanın en çok izlenen liglerinden birinin hali hazırda türkiye'de herhangi bir yayıncısının olmaması büyük skandaldır, bir futbol hastası olarak kınıyorum.

edit: ihale fox tv'ye ya da show tv'ye falan verilecekse, istemiyorum caydım, internetten ya da bari kahvehanelerinde izlerim ben.
marka değerini 5 yıl içerisinde %152 katlamıştır. bu seneki yıldız kaybı, bu istatistiğe dur diyecek gibi gözüküyor.
hala türkiyede resmi yayıncısı olmayan lig ulan o değilde bu akşam milan - inter derbisi var kaçırcaz yazık olcak.
bu sezon da ntvspor'dan izlenebilecek lig.
şampiyonlar liginde uzun yıllardır başarı yakalayamayan interin at koşturduğu zevksiz ve sıkıcı ligdir.
şike skandalı patlak verdikten sonra iyicene tiksinilen ligdir. milano derbisi dışında hiç bir maçtan keyif alınamamaktadır. bu sezonda milan'ın durumu düşünülürse milano derbiside yalandır.
geçtğimiz haftasonu itibariyle gol patlaması yaşanan lig , tadından yenmez maçlar olmuştur.özetlerini izlemek bile bizim ligi izlemekten keyifli geldi bana.
ortalama 11 değeri 66.3 milyon euro'dur.
futbolun yanı sıra italyan voleybol ligininde en üst seviyesi.
bu sene oradan bayanlarda 6 oyuncu 1 antrenör, erkeklerde de bir oyuncu transfer olmuştur.
Taktik Ağırlıklı Çoğu insana sıkıcı gelen ama futboldan anlayanların futbol bilgisini daha çok geliştiren aslında sıkıcı ama üst düzey bir lig.

italya milli takımıda farklı değil.