bugün

maç yorumcusu, köşe yazarı.. sürekli olarak ikili varyasyonlardan, diagonal paslardan, kollektif oyundan, bloklar arası bağlantıdan söz eden sakallı şahıs. oyuncu isimlerini çok orjin telaffuz eder ayrıca. (bkz: shaun wright phillips) (bkz: can rıyt filip)
(bkz: kollektif futbol anlayisi)
(bkz: ada futbolu)
son olarak "keşke bizim ülkemizde de ingazi gibi oyuncu olsa, boyle ingaziler az yetişiyor" diyerek bomba patlatan futbol yorumcusu.
geçen sene trt de ümit özat ın da bulunduğu bir programda yorum yapmaktadır;

-öü: 4-4-2 sistemi çok iyi, şimdi fenerbahçe nin kadrosu kollektif futbola çok uyuyor, bloglar arası pas trafiği mükemmel işliyor, bir de...
-üö: hocam sistemmiş, trafikmiş hikaye, futbolcu oynamak istedikten sonra her türlü oynar.***
varyasyon insanı, kollektif beyin.
etkili dar alan presi, orta saha çeşitlemeleri, zamanlamalı varyasyonları sanki izafiyet teorisini anlatıyormuş gibi bir aşırı önemle anlatan adam.
şu an türkiye de en tarafsız yorum yapan köşe yazarı.
2 yıldır gözlemciler ve temsilciler kurulu başkanidir kendisi.. yani hakem notlarını veren adamdır..
Birgün halı saha maçına çağırıp yorum yapmasını istemeyi hayal ettiren adam. Bir dolu tuhaf terimlerle anlatımlarını süsler.

(bkz: çağdaş forvet)
(bkz: prese dayalı çağdaş futbol anlayışı)
(bkz: bloklar arası koordinasyon eksikliği) *
bir de bu adamın ütopik bir forvet oyuncusu tasavvuru var.. sırtını rakip kaleye dönen forvet midir nedir??.. çok iyi bir şey galiba.. ondan ben de bir tane istiyorum..
13.06.2006 günü oynanan fransa-isviçre maçında henrynin bir pozisyonda orta yaparken sakatlanmasına verdiği '' sakatlandı'' tepkisi ile beni yaran yorumcu. ööle bir ses tonuyla söylediki bunu '' aha bak işte mal herif kendi kendini sakatladı'' anlamı çıktı.
futbol dağarcığı kollektif'in ötesine geçememiş insan.
her maçta takımlar için aynı yorumu yapabilme kapasitesine erişmiş nadir görülen yorumcu.
kollektif futbolun kollektif yorumcusu..
kollektif futbolun babası.
"sahayı parsellememiz lazım" söyleminin sahibi futbol hedesi.
(bkz: kanatlardan deplase ataklar)
2002 dünya kupasında objektif olacam diye türk milli takımı taraftarları tarafından hain ilan edilmiş yorumcudur.
hep aynı yorumu yapan yorumcu.
yorumu yaptiktan sonra surekli, demi * * *sorusunu sorarak anlatanin onaylamasini bekleyen. genelde okay *tarafindan sallanmayan yorumcu.
5 temmuz 2006 portekiz fransa macinda portekiz defans oyuncusu miguel için "futbolu bilen bir oyuncu" yorumu yapmış, can alıcı bir noktaya parmak basmış, o parmakla kafa göz kırmıştır ayrıca!

o sahada futbolu bilmeyen, bırak sahayı stadda futbolu bilmeyen birini göstersene bana! adamlar futbolla gözlerini açmış, bin türlü klüpte senin aklının almayacağı paralar kazanmışlar, senin engin, derinlemesine, kollektif, çağdaş futbol anlayışıyla süslenmiş yorumuna kaldık bunu bilmek için öyle mi? hadi ordan sen de!

kim veriyor bu adama bu kadar parayı da, gidiyor, maçları izliyor, anlatıyor filan! izle tamam, ama bari bizlerle paylaşma be kardeşim! hatta sana daha fazla para verelim yeter ki sen sus! kanal 1 ini de al git buradan, ümit aktanı bırak ama, ona gülelim bari!

(bkz: buradan yetkililere sesleniyorum)
(bkz: allah belanı versin)
brezilya-gana maçının ilk dakikasından itibaren gananın taktiğini eleştirip vah vah maç gitti demiş,yahu bu adam niye hala taktiğini değiştirmiyor diye de gana teknik direktörüne veryansınlarda bulunmuş,futbolu çok seven ve doğru oynanması taraftarı yorumcu.
futbol maçı yorumcuları arasından en mantıklı, en akıllı ve en iyi gözlemci insandır. onun yorumladığı maçları ayrı bir keyifle seyretmekteyim. herkes gibi abuk, saçma ve klasik yorumların dışında çok farklı noktalara değinebilen, konuyu her detayı ile değerlendirebilen, farklı bakış açılarına sahip bir kişidir.
yıllardır günümüz futbolulafını kullanan sakallı insan.. onun yorumladıgı bir maçı banttan izlersek o gün nası oynanıyodu ki lan futboldiye sordurup sıkıntıya sokar bizi.. tarafsız olacagım diye kendini kasan gol olduktan sonra tuhaf tepkiler veren biridir.. olsada olur olmasada olur bir yorumcudur kendileri günümüz futbolunda böyle yorumcular bayıyor beni abi.