bugün

senaryo yazarına verilen ad.
* şimdiye kadar ki gelmiş geçmiş en mantıklı entry ve nick uyumuna (#652502) entrysi ile imza atmış yazar.
yazarını bilemem. ancak iyi bir senarist çok nadir bulunan birşeydir. senaryo nun öneminden bahsediyorken bu eseri ortaya çıkaran senaristten bahsetmemek ayıp olur. David Mamet, John Sayles bu konuda aşmış abartmış kimselerdir.
genelde hep itilir hep bi kakılır okan bayülgen beyefendi programına vizyondaki türk filmlerinin ekiplerini çıkarır hiçbir zaman orda senarist olmaz.
Genelde insanlar üstün bi oyunculuk bile sergilenmeyen ancak muhteşem bir quote duyduklarında doğrudan oyuncuya yönelir ve onu göğe çıkararır bu durumda rahatlıkla senarist in adı yok diyebiliriz. Yaşadığım yerde bir burhan altıntop taklidi var. bu genç arkadaşım her fırsatta anlattıklarını burhan gibi aktarmaya çalışıyor. Ancak özellikle sordum gülse birsel den aynı oranda nefret ediyor. Keşke o olmasa, oynamasa diyebiliyor gaffur u burhan ı yaratanın o olduğu bilincinden uzak bi şekilde.

genelde senarist aynı zamanda metin yazarıdır da (bkz: script) fakat tv programlarında durum değişebilir. Kurgulamayı bir başkası metin yazımını ise bir başkası*nın yazdığını görebiliriz.

unutmamalı ki önemli olan da olay örgüsü ve kurgudur. Senaryo diyalog yazmak demek değildir! Oyunculuk ta yazılmış diyalogları okumak değil jest ve mimiklere hakim olmaktır.
(bkz: senaryo yazmak)
(bkz: kuledibi yazarları)
(bkz: mahinur ergun)
yazmis oldugu kaliteli entryler dikkatimi ceken yazardir. kendisi idela bir sözlük yazarinin nasil olmasi gerektiği hakkında model olacak bir kültüre analitik bilgiye sahiptir.
iyi entrylere malik olan yazar.
Sözlükten ayrılan yazar.
kayikci kavgasina dahil edilmesi için yapilan baskilari dayanamamiş ve artik uludag sozluk yazarliğina bundan dolayi kaputt demiş olan kaliteli bir yazardi...
(bkz: siber iletişim ve sözlük yazarlığı)
Senarist, her uzunlukta, izlenebilir film için, kendi oluşturduğu
ya da var olan kaynakları görsel dile çevirerek*,
belli bir sistem içinde görsel anlatım oluşturarak,
metinler(senaryo) yazan kişiye denir.*
türkiye' de kıyafetleriyle ve konuştuklarıyle kendilerini toplumdan farklı gören ve entel sanan kişilerdir. ama gelin görün ki türk televizyonlarındaki senaryolara baktığınızda klişelerden ve alışılmışlardan farklı hiçbir şey yok. acaba bunun altında neye saklanacaklar? tabii ki yaratıcı olamamaya değil, aslında çok yaratıcılar da ben görmüyorum (!). kesinlikle arz ve talep diyerrek sıyrılacaklardır, emin olun.
sinema filmlerinin tanrısıdır. film içerisnde en büyük payı oluşturmasına rağmen görünmeyen mütevazi kahraman.
Senarist dünyanın en çok eğlenen ama bir taraftan da en zavallı adamıdır.

(bkz: onur ünlü)
herkes senarist olur ama herkes yazar olamaz. elinin altında ben senaristim diye geçinen onlarca senaristcik var.senarist dediğin insan olması gerekir.aşağıdakiler gibi.
(bkz: güliz kucur)
(bkz: serap gazel)
(bkz: vasıf küçükoruç)
şüphesiz gülse birsel dir.
cihangir tiplemeleriyle sadece reytinge yönelik diziler yazanlarının değil gerçek sanatçı olanlarının makbul olduğu meslek grubu. bir filmin akılda kalmasını sağlayan en önemli ögeyi oluşturduğu halde yönetmenler ve oyuncular kadar bilinmeyen hak ettikleri ilgiyi göremeyen insanlar.
Kara Murat filmlerinde Hristiyan din adamı (Papaz) kılığına girmiş oyuncuya Tanrı yerine Allah dedirten bu görevi layıkıyla yapan kişidir.
film senaryosunu yazan kişiye denir, ülkemizde senarist olmak için özgün senaryo yazmak yerine bol cinsellik ve küfür içeren senaryolar yazmak yeterlidir.
türkiye'de 3-5 kişilik grupların yazdığı senaryolara bakarak söyleyebiliriz ki, temel senaryo yazma prensipleri bir replik, 3 dakika bakışma. bir replik, yatak odası. bir replik yemek masasıdır.

(bkz: selena)
(bkz: bez bebek)
(bkz: prenses perfinya)
(bkz: türk ün uzayla imtihanı)
(bkz: adanalı)
(bkz: intikam)
(bkz: benim hala umudum var)
(bkz: dila hanım)
(bkz: bebek işi)
Hayal dünyalarıyla gerçek dünyanın arasında, çoğu zaman arafta kalan kişilerdir. Hayal kırıklıklari fazla olur.
benim kuzenin yaptığı meslek. 4 filmi, 2 dizisi var maşallah. arada sete falan götürüyor, iyi oluyo.
gözünüzü seveyim yazdığınız senaryolar orijinal ve akıcı olsun. klasik Türk senaryolarından bıktık.
önüne gelenin olmaya çalıştığı şey. çünkü türkiye'de çok kolay. burak aksak gibi bir kazma bile senarist lan bu ülkede jasldsajkhdjkas olaya gel.
sanatçı/sanatkar değillerdir. Zanaatkardırlar. Futbol nasıl "spor" değilse sinema da "sanat" değildir. iştir/Sektördür...